עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על איסלנד

עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על איסלנד

מאת החברה הגיאוגרפית

הנופים המרהיבים, הפעילות הוולקנית, המעיינות החמים והגייזרים המתפרצים מבטן האדמה, אלה רק חלק מהסיבות שבזכותן כדאי לצאת לטיול לאיסלנד.
אז מהו סוד הקסם של איסלנד?

1. תרבות

תושבי איסלנד גאים מאוד במורשת הוויקינגית שלהם ובהיסטוריה העצמאית של האי, ומטפחים את המסורת הזו בכל הזדמנות. הם משקיעים מאמץ גדול גם בשימורה של השפה האיסלנדית הייחודת, שמספר דובריה בכל העולם אינו מגיע לחצי מיליון בני אדם. המסורת הספרותית באיסלנד חזקה במיוחד – הסאגות האיסלנדיות מן המאה ה-11 נחשבות לבסיס חשוב של הספרות האירופית החדשה.

2. אדריכלות

המסורת הסקנדינבית משפיעה מאוד על האדריכלות באיסלנד. המרכיב המשמעותי ביותר הוא היעדרם הכמעט מוחלט של עצים על האי. נתון זה הכתיב בנייה ללא אחד מחומרי הגלם החשובים באירופה. אבן, ובשלב מאוחר יותר בטון, נהפכו לחומרי הבנייה המקובלים באי. בתקופות קדומות כוסו גגות רבים בעשב וקש. רוב הבתים אינם גבוהים וקל לראות שנעשה שימוש בצבעים בהירים, כניגוד לאור הדל רוב ימות השנה.

3. האוכל

חלק נכבד מן המטבח באיסלנד מבוסס על מסורת של דיג. דגי סלמון, נתחי כריש ודגים אחרים נחשבים מעדנים מקומיים. מנת ה"פורי" היא המנה הלאומית, והיא מכילה סוגי בשר רבים, חלקם מוזרים מאוד כאשכי איילים, ראשי כבשים, נקניקי כבד ועוד.

4. משקה

ברניוין (Brennivin) הוא הליקר המקומי האהוב ביותר. למעשה זהו ליקר שמזוקק מתפוחי אדמה.

5. ספורט

כדוריד הוא הספורט הפופולרי ביותר באיסלנד, ונבחרתה הלאומית זכתה כמה פעמים באליפות אירופה בספורט זה. יתרונו טמון כמובן בכך שמשחקים אותו באולמות, ואפשר להתעלם ממזג האוויר במהלך החורף. באולימפיאדת בייג'ין זכתה נבחרת הכדוריד של איסלנד במדליית כסף. ספורטאים מאיסלנד מצטיינים פעמים רבות גם בענפים אישיים, שדורשים כוח פיזי רב, כתחרויות איש הברזל.

6. חוויה מיוחדת

החוויה המיוחדת ביותר באיסלנד היא ישיבה באחד המעיינות החמים, כאשר אדים עולים מן המים, והסביבה קפואה או מכוסה בשלג. השילוב הזה, השכיח למדי באיסלנד, בין החום לקור, מעניק לטובלים חוויה ייחודית.

7. מונומנט

המבקרים בפארק הלאומי תינגווליר יכולים לראות את שרידיו של האלת'ינג, הפרלמנט האירופי הקדום ביותר, שהתכנס כאן כבר במאה ה-11. במקום אפשר עדיין לראות את במת האבן, ממנה נישאו הנאומים ואת האמפיתיאטרון, בו התנהלו הויכוחים הציבוריים. האתר הוכרז כנכס עולמי של אונסק"ו.

8. מסורת

סיפורי האגדות האיסלנדיים הם חלק חשוב מן ההיסטוריה והמסורת העממית של האי. בין הסיפורים אפשר למצוא רבים העוסקים באלפים, טרולים, יצורי יער אגדיים ומפלצות. ג'.ר.ר. טולקין שאב מרכיבים רבים מעולמם של סיפורי האגדות האלה, כאשר כתב את "שר הטבעות".

9. שמורת טבע

בדרום איסלנד שוכנת שמורת העמק הסגור של תורסמורק (Thorsmork), שמשמעותה "היער של תור", אל הרעם במיתולוגיה הנורדית. עמק סגור זה קשה לגישה, והוא אחד הנופים הפראיים והמיוחדים של איסלנד. שלושה קרחונים, שני עמקי נהרות עמוקים ושרשרות הרים, מבודדים את העמק מן העולם שסביבו ומותירים את המבקרים פעורי פה.

10. רק באיסלנד!

קרחון ואטניוקל (Vatnajokull) הוא הקרחון הגדול ביותר באירופה. שטחו 8,100 קמ"ר (כשליש משטחה של ישראל) ועומק הקרח בו יותר מאלף מטרים. שבעה הרי געש ממוקמים מתחת לקרחון וכמה מהם עדיין פעילים. כל אלה יוצרים צירוף ושילוב ייחודי, שרק המבקרים בו יודעים להבין ולהעריך.

הידעתם?

עוד כמה עובדות מעניינות על איסלנד

  • רוב תושבי איסלנד אינם נושאים שם משפחה. לאור זאת הם מוצגים בשמם הפרטי ובשם אביהם. למשל – תור, בנו של יון, ייקרא תור יונסון. כאשר ייוולד לו בן ייקרא בנו תורסון. לאור זאת, ספרי הטלפון באיסלנד מסודרים על פי השמות הפרטיים. נשים לא משתמשות בשם משפחה של בן זוגן.
  • תושבי איסלנד מדברים בשפה האיסלנדית. שפה זו מדוברת רק באי זה, ובפיהם של מיעוט מבוטל של גולים בסקנדינביה. שפה זו דומה מאוד לנורבגית עתיקה, בה מדברים כבר יותר מאלף שנים.  
  • איסלנד נחשבת לדמוקרטיה העתיקה בעולם. הפרלמנט המקומי נוסד לפני יותר מאלף שנים.  
  • באיסלנד זורמים מים רבים מאוד ונקיים מאוד. הכמות הגדולה נובעת בעיקר מכמויות המשקעים הרבות מהן נהנית המדינה. ההוכחה לנקיונם של המים היא שהם לא עוברים שום טיפול בדרכם מן המעיינות לברז המטבח של תושבי האי. 
  • תושבי איסלנד לא מחממים את המים שלהם. הם מקבלים מים לוהטים שמגיעים הישר מן המעיינות החמים באי. הגייזרים מספקים גם חלק ניכר מן האנרגיה של איסלנד. לאור זאת, מחיר החשמל באי נמוך ביותר. 
  • למרות מיקומה הצפוני, מזג האוויר באיסלנד נוח יחסית, בעיקר בזכות זרם הגולף החם, שמגיע מן האוקיינוס האטלנטי. עובדה זו, בצירוף הכמויות הגדולות של המים שזורמים באי, גורמות לכך שהצבע הירוק שולט במקומות רבים, למרות העובדה שרק מעט עצים צומחים באיסלנד. 

מתכננים טיול באיסלנד?

החברה הגיאוגרפית מציעה טיולים מאורגנים לאיסלנד ובניית טיולים פרטיים לאיסלנד לנוסע העצמאי, ע"י המומחים שלנו לאירופה.

למידע נוסף התקשרו 03-5639000 או מלאו את הטופס מטה.


צור קשר

נא למלא שם בעברית בלבד


טופס ליד כללי
שם *
שם משפחה *
טלפון *
דואר אלקטרוני *
מתעניין ב
יעד מבוקש
מועד מבוקש
formtype
pageid
fromurl
senttoemail
תיאור
חומר שיווקי מהאתר

כתבות מומלצות