שישה דברים שצריך לדעת על טרקים לפני שיוצאים לדרך
צילום: אופיר יעקבסון

שישה דברים שצריך לדעת על טרקים לפני שיוצאים לדרך

מאת דניאל וקנין

טיולי טרקים, בניגוד לטיולים אחרים, מתמקדים בעיקר בדרך ולא דווקא ביעד. הטיול הרגלי מאפשר לנו להגיע לפנינות טבע ייחודיות ואתרי נוף נסתרים, שדרכי ההגעה אליהם היא מוגבלת. תכנון טרקים הוא אתגר לא קטן, מאחר והם מתנהלים במרחב שמשתנה כל הזמן. מזג האוויר, ידי האדם המקומי ותכנוני תשתיות לאומיות משפיעים ומשנים את המרחב הזה כל הזמן. בין אם החלטתם לטפס על פסגת הקלימנג'רו שבאפריקה או לגמוע את שביל ישראל, לפני שיוצאים לטרק חשוב מאוד להתכונן כראוי, ולדאוג למדריך מעודכן ומנוסה.

1. מה זה טרק בעצם?

טרק הוא טיול רגלי האורך בין מספר שעות למספר ימים. על הטרק משפיעים מספר משתנים עיקריים, כמו למשל מספר הקילומטרים של הטרק כולו, ממוצע הקילומטרים להליכה ביום, מספר הימים, הגובה הממוצע של הטרק, שיפועי ההליכה, כמה מטפסים לגובה ביום ומאפייניו האישיים של הצועד.
כשאתם מכינים את עצמכם לטרק, כדאי גם להתייחס למאפיינים נוספים כמו ניסיון הצועד, הכנת הציוד האישי ואיכותו, סוג הקרקע, טמפרטורה, משקל הצועד ועוד.

2. מה זה אומר?

מקור המילה טרק (Trek) הוא בשפה סקסונית תחתית והולנדית, שבהן פירושה "למשוך" או "לסחוב". מן ההולנדית המילה התגלגלה לאפריקנס, ממנה שאבה השפה האנגלית את המושג, ששימושו המודרני הוא לתיאור של טיול רגלי. למרות שהמילה האנגלית המתאימה יותר לטיול מסוג זה היא הייקינג (Hiking), בתרבות הישראלית השתרש המונח טרק.

3. איפה טמון האתגר?

לצד התיירות הקונבנציונלית והותיקה המתאפיינת באתגרים המסורתיים, תיירות הטרקים מאתגרת במובנים שונים, כמו למשל ניהול טרק במקומות נידחים בעולם, דאגה לכל פרט לוגיסטי בשטח מסובך, התמצאות בשטח מבודד והתמודדות עם פינוי מהשטח במקרה הצורך.

4. מיהו ה"טרקיסט"?

בדר"כ לטרקים מגיע אוכלוסייה שהמשותף לה היא האהבה להליכה ברגל. בנוסף, האהבה לטבע ולנופים מיוחדים ועוצרי נשימה, כושר גופני בסיסי, האהבה לדעת על מקומות חדשים ולהכיר אנשים שונים (מטיילים אחרים, מטיילים מהעולם ותושבים מקומיים) הם בדרך כלל בין המאפיינים של כל "טרקיסט" ממוצע.

5. איפה "מטרקים"?

טרקים יכולים להתבצע במקומות שונים ומגוונים. על אף שהטרק הקלאסי מתרחש באתרי טבע ונוף, היום צצים יותר ויותר טרקים המשלבים הליכה בכפרים מקומיים להכרת המקומיים, שילוב של אתרי היסטוריה ומורשת לשם ידיעת הארץ ולעיתים גם הליכה באזור בעל מאפיינים אורבניים.

6. אז איך מתכוננים לטרק?

קחו בחשבון שככל שמאפייני הטרק קיצוניים יותר, כך ההכנה לקראתו ארוכה ומורכבת יותר.
אם מצפה לכם קור קיצוני, חשוב לשים דגש על ציוד מתאים כמו למשל ביגוד תרמי תחתון איכותי, מעיל גשם ורוח, כפפות וגרביים מתאימים, שמיכת פליז ובמקרים קיצוניים יותר גם מעיל פוך, שק שינה ועוד. במידה הטרק מתעתד לעלות לגבהים שמעל 4,000 מטר, שם כמות החמצן באוויר פוחתת, חשוב להתייעץ עם רופא לשם קבלת כדורים למניעת התופעות ולהתמודדות עימן.

בנוסף על כל אלו, על כל מטייל לבדוק את מספר הקילומטרים הממוצע אותו הוא צפוי ללכת ולרכוש נעליים יעודיות המותאמות לאתגר. לפני יציאה לטרק, מומלץ להתכונן ולעבוד על כושר גופני בסיסי, ולתרגל הליכה מאומצת וארוכה בהתאם לטרק הצפוי וליכולת האישית. אם אפשר לתרגל גם עלייה לגבהים, הליכה בשיפועים והתמודדות עם קור עד כמה שתנאי ארץ ישראל יכולים לספק הכנה כזו, זה בהחלט מומלץ בחום.

לסיכום, טרק הוא טיול ייחודי, מאחר והוא מתנהל במרחב שמשתנה כל הזמן. מזג האוויר, התושבים המקומיים ותכנוני תשתיות לאומיות משפיעים ומשנים את המרחב הזה כל הזמן.

אם אתם בוחרים לצאת לטרק מאורגן בחו"ל, יש שני דברים שחשוב לבדוק טרם היציאה:

  • יש לוודא שיוצאים עם מדריך וחברה שמכירים את השטח ברמה טובה.
  • יש לבדוק את נסיון המדריך בהובלת טרקים במסלולים שונים בחו"ל, ולוודא שהוא ניזון ומקושר למידע אקטואלי המגיע אליו כל העת, למניעת הפתעות לא נעימות. 

אז קדימה, צאו אל הדרך!

החברה הגיאוגרפית מציעה טיולי טרקים בחו"ל, למגוון יעדים בעולם, ביניהם טרק בשמורת איגואס טורטס שברכס הפירנאים בספרד, טרק לפסגת הקלימנג'רו, ההר הגבוה באפריקה, טרק במרוקו ועוד.

למידע נוסף על טיולי טרקים התקשרו: 03-563900 או מלאו את הטופס ואנו נחזור אליכם בהקדם.


צור קשר

נא למלא שם בעברית בלבד


טופס ליד כללי
שם *
שם משפחה *
טלפון *
דואר אלקטרוני *
מתעניין ב
יעד מבוקש
מועד מבוקש
formtype
pageid
fromurl
senttoemail
תיאור
חומר שיווקי מהאתר

כתבות מומלצות

חמישה דברים מעניינים שכדאי לדעת על הפירנאים
חמישה דברים מעניינים שכדאי לדעת על הפירנאים

מאת דניאל וקנין

רכס הרי הפירנאים, על הגבול בין ספרד, צרפת ואנדורה, משתרע מהאוקיינוס האטלנטי במערב ועד לים התיכון במזרח. נופים אלפיניים, מפלים, מצוקים ואגמי טורקיז מהווים תפאורה מרהיבה לתרבויות הייחודיות שהתפתחו בחסותו של הבידוד בלב הרכס. אספנו עבורכם כמה עובדות מעניינות על רכס הפירנאים.
קרא עוד
לחיות עם השימפנזים - עשר עובדות מעניינות על ג'יין גודול
לחיות עם השימפנזים - עשר עובדות מעניינות על ג'יין גודול

מאת החברה הגיאוגרפית

ג'יין גודול היא המומחית הגדולה ביותר בעולם בכל הנוגע לשימפנזים. מעבר לתרומות הרבות שתורמת גודול למדע ולאיכות הסביבה, היא מנהלת חיים מרתקים ויוצאי דופן. הנה 10 עובדות מרתקות על ג'יין גודול.
קרא עוד
עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על ספרד
עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על ספרד

מאת החברה הגיאוגרפית

לספרד היבטים שונים ומגוונים - האנשים, ההיסטוריה, התרבות המיוחדת, המבנה הגיאוגרפי ואוצרות הטבע הופכים אותה ליעד מרתק ומיוחד במינו. אספנו עבורכם עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על ספרד.
קרא עוד