אתרים נבחרים בקירגיזסטן

אתרים נבחרים בקירגיזסטן

מאת החברה הגיאוגרפית

צילום: דודו אדרי

אגם איסיק

(Issyk Köl), שפירוש שמו הוא "אגם חמים", הוא גוף מים ענק בלב הרי אלאטאו (Alatau), שלוחתם המערבית של הרי טיין שאן (Tien Shan). שטחו יותר מ-18,000 קמ"ר. מימיו, שעומקם כמעט 700 מטרים, אינם קופאים בימות החורף הקרים של אסיה התיכונה, בשל מעיינות חמים הבוקעים בקרקעיתו. שפע הירק סביבו והשפעתם הממזגת של מימיו החמימים הפכו את האגם למעין נווה מדבר. הוא מוקף בהרים שגובהם יותר מ-4,000 מטרים, ביניהם עמקים פוריים, המעובדים על ידי תושבי הכפרים הקטנים החיים בהם.

אלטין אראשאן

(Altin Arashan) ערוץ נהר קניוני, עטור צוקים עצומים, שמעיינות תרמו-מינרליים נובעים בו. הערוץ מכוסה יער של עצי אורן אנדמיים למקום וארזיות – עצי מחט העומדים בשלכת. דרך עפר מתפתלת בנופים הדרמטיים והחריפים שמעל לערוץ הסוער, ועל המדרונות אפשר לראות פה ושם יורטות של רועי צאן וסוסים קירגיזיים.

בישקק

בירת קירגיזסטן היא בישקק (Bishkek). עד עצמאותה של קירגיזסטן והתנתקותה מברית-המועצות כפו הרוסים על העיר הקירגיזית להיקרא פרונזה (Frunze), על שמו של מנהיג בולשביקי בשם זה. היום חזרה העיר להיקרא בשמה המקורי, שנגזר מקרבתו לשם קדום בהרבה – מימי ממלכת סוגדיאנה (Sogdiana) שהתקיימה כאן עוד לפני כינונה של האימפריה הרומית – פשאגאק (Peshaghak), שפירושו – "מקום מתחת להרים מושלגים". ואכן בישקק היא עיר בארץ הררית, שרבים מהריה מכוסים בשלג.
אוכלוסייתה של העיר מעורבת מאוד, שכן מאז נבנתה על ידי האמיר של קוקנד (Kokand), כמצודה על דרך המשי במבוא להרי טיין שאן (Tien Shan), התיישבו בה קירגיזים, טג'יקים ורוסים, המונים היום כמחצית מאוכלוסייתה.

צ'ולפון אטה 

(Cholpon Ata) הייתה, עד לפני שנים אחדות, עיירת מרפא על שפת אגם איסיק קול (Issyk Köl), והיום חדלה מכך. העיירה היא נקודת עצירה על חופים יפים של אגם ענק. יש לידה שדה עם מאות אבנים וסלעים, שעליהם חקוקים ציורי סלע קדומים, למן המאה ה-6 לפנה"ס ועד למאה ה-1 לספירה.

קראקול וסביבותיה 

קראקול (Karakol), המרכז המנהלי של אזור איסיק קול, היא עיירה שלווה ונקודת יציאה מצוינת לתור את שפת אגם איסיק. קראקול נוסדה ב-1869, על ידי חיל מצב שחנה ליד העיר. העיר תוכננה בסגנון אירופי (רחובות מקבילים החוצים זה את זה ויוצרים רבעי מגורים). בתקופה הסובייטית נקראה העיר פרז'בלסק (Przhevalsk), על שמו של מגלה העולמות ניקולאי פרז'בלסקי, שהמשלחת האחרונה שלו הסתיימה בקראקול והוא נקבר על חוף אגם איסיק. ואלה הם הבולטים באתרי העיר ובסביבתה: כנסייה מן המאה ה-19, מבנים מעניינים בסגנון קולוניאלי, מוזיאון פרז'בלסקי, ובו יד זיכרון וגן בוטני , קניון ג'טי אוגוז (Jeti Oghhuz), במרחק כ-25 ק"מ מקראקול, בנוי מאבן חול אדומה ועוד.

חולמים על טיול בקירגיזסטן?

החברה הגיאוגרפית מציעה טיולים מאורגנים לקירגיזסטן ובניית טיולים פרטיים לקירגיזסטן לנוסע העצמאי, ע"י המומחים שלנו לאירופה.
למידע נוסף התקשרו: 03-5639000 או מלאו את הטופס מטה.


צור קשר

כתבות מומלצות