סרטים מסביב לעולם - סדרת הרצאות וסרטים בשיתוף סינמטק תל אביב

סרטים מסביב לעולם - סדרת הרצאות וסרטים בשיתוף סינמטק תל אביב

'החברה הגיאוגרפית' וסינמטק תל-אביב מזמינים אתכם להצטרף למסעות מסביב לעולם הקולנועי, הגיאוגרפי והתרבותי.
הסדרה תבקר בכל חודש ביעד אקזוטי אחר על פני הגלובוס, ומיטב מרצי הגיאוגרפית ילוו אתכם, במסע תרבותי אל נפלאות המקום ואנשיו.
הסדרה כוללת 8 הרצאות, שיתקיימו בימי שבת בשעה 11:00 בבוקר. 

מחירים מיוחדים למטיילי הגיאוגרפית 
כרטיס בודד: 25 ש"ח בלבד (במקום 40 ש"ח)
מחיר לכל הסדרה: 180 ש"ח בלבד (במקום 260 ש"ח)

לפרטים ורכישת כרטיסים צרו קשר ישיר עם הסינמטק בטלפון: 03-6060800 (שלוחה 1)
כתובת הסינמטק: שפרינצק 2, תל אביב

תכנית ההרצאות:

africa שחור לבן בצבעים – על הקולוניאליזם הבריטי באפריקה

27.12.14 | מרצה: ד"ר בני פירסט
במשך כמאה שנה שלטה האימפריה הבריטית בחלקים נרחבים של היבשת השחורה, ממצרים ועד כף התקווה הטובה. הגעתו של האדם הלבן לאפריקה שינתה את פני היבשת, ועיצבה מחדש את התרבות והפוליטיקה של עמי אפריקה, לטוב ולרע. ההרצאה תתמקד בשורשי הקולוניאליזם הבריטי והשפעתו על החברה האפריקנית עד ימינו.
בסיום ההרצאה יוקרן הסרט "זכרונות מאפריקה": סרט זוכה האוסקר, השואב את מקורותיו מספרה האוטוביוגרפי של הסופרת הדנית איזק דניסן וממכתביה. הסרט מספר על תקופת שהותה באפריקה, כשבמרכזה פרשת יחסיה עם אהובה דניס פינץ האטון. נקודת הכובד של הסרט הוסטה ממערכת יחסיה של הסופרת עם היבשת האפריקאית, על כל גילוייה, לסיפור אהבה רומנטי שסופו טרגי. צילומיו הפסטורליים של דיוויד ווטקין פורשים נופים מרהיבים של אפריקה, המוצגת מנקודת הראות האידיאליסטית של דניסן.

 

japan זן בודהיזם – התבוננות מלאת בינה

31.01.15 | מרצה: רז שרבליס
התבוננות מלאת בינה על החיים וכיצד חיים אותם. דרך ריקוד הבוטו, המנמיך, המשפיף, שכאילו חותר אל בטן האדמה, צומחת ראיה בהירה, מרוממת, זן בודהיסטית.
בסיום ההרצאה יוקרן הסרט "פריחת הדובדבן": כאשר טרודי מגלה כי בעלה רודי חולה במחלה סופנית, היא מחליטה לשמור את העניין בסוד. בהמלצת הרופא, היא משכנעת את בעלה לנסוע לבקר את ילדיהם בברלין. עד מהרה מתברר שהילדים מאוד עסוקים והשניים מחליטים לנסוע לים הבלטי. במהלך הטיול מתה טרודי באופן פתאומי. רודי, מוכה תדהמה, אינו יודע כיצד להמשיך. מסיפורי חברתה של בתו הוא מגלה על אהבתה של טרודי אליו, אהבה שגרמה לה להניח בצד את החיים שתכננה לחיות. הוא מתחיל לראות אותה בעיניים חדשות ונודר לפצות על חייה האבודים. אותו נדר שולח אותו אל מסע מיוחד לטוקיו, בעיצומה של פריחת הדובדבנים.

 

mongolia2 סמל האהבה והפוריות במונגוליה

28.02.15 | מרצה: אהד נבו
שנת 1991 הייתה שנה של סימני שאלה גדולים במזרח האדום – ברה"מ וסין היטלטלו בין קומוניזם הרסני לקפיטליזם דורסני. אידיאולוגיות התרסקו, אימפריות התפוררו והאדם הקטן תהה להיכן יוביל אותו עתידו…. לצד הצורך הברור ברפורמות, ואלי דווקא בגללן, עלתה כמיהה לעולם פשוט ופרמיטיבי. אין מדינה שמתאימה יותר לייצג רגשות אלו מאשר מונגוליה, שתמיד הייתה סמל לדרך חיים אחרת. דרך החיים של הנוודים, של החיבור לטבע, של גבריות מחוספסת. דרך חיים שתמיד קראה תיגר על התרבויות של יושבי הקבע. עם הכניסה לעידן המודרני, נדמה כי הוכרע המאבק, אולם האם אנו מרוצים מניצחון זה? האם הכמיהה אל מרחבי הטבע והגבריות הפרימיטיבית היא נוסטלגיה למזרח מדומיין, אקזוטיזציה של המיעוטים, או אולי זוהי ביקורת אמיתית על הכיוון אליו צועדת האנושות?
בסיום ההרצאה יוקרן הסרט "אגדה מונגולית": אחד הסרטים המדוברים של שנות ה-90, בזכות הפשטות הסיפורית הכובשת, המשחק הטבעי והחינני, פס הקול האותנטי, הנופים המרהיבים וההתרגשות האמיתית שטומן בחובו סוף הסרט. סיפורו של עלם צעיר, באיינבולג שמו, החוזר אל ביתו לאחר שסיים לימודי מוסיקה בעיר הגדולה, ומגלה שאהובת נעוריו בהריון ממקומי צעיר. פגוע ונעלב הוא עוזב את המקום ויוצא למסע נדודים כזמר עם. לאחר 12 שנים הוא חוזר אל מכורתו, ולומד להכיר מחדש את אהובתו ואת עצמו.

 

mexico ויוה מקסיקו!

28.03.15 | מרצה: נעם סגן כהן
נפתח בסיור מעמיק במקסיקו סיטי, נמשיך לביקור בשבטים אינדיאנים שונים ונכיר תרבויות מפורסמות כמו מאיה ואצטקים, ופחות מוכרות כמו טאוטיהואקן ואולמקים. ניגע גם בפוליטיקה, באקטואליה וברקע לפערים החברתיים במקסיקו, שבהם עוסק הסרט.
בסיום ההרצאה יוקרן הסרט "ואת אמא שלך גם": חברותיהם של חוליו וטנוץ' בני ה-17 נוסעות לחופשת קיץ, ומשאירות אותם עם מלוא תאוותם בידם. באירוע משפחתי, צמד הצעירים פוגש את לואיסה, יפהפייה מושכת ומבוגרת מהם, ומשכנעים אותה להצטרף אליהם לטיול חושני אל חוף ים מרוחק ואקזוטי. מה שעשוי היה להיות קומדיית נעורים קלת דעת, נהפך בידיו הרגישות של הבמאי אלפונסו קוארון לדרמה מלנכולית, ארוטית וכנה על אובדן התמימות.

 

india מבט אל העבר, ההווה והעתיד, בהודו ההולכת ומשתנה

25.04.15 | מרצה: אוטי-סמדר ליבנה
פרטים על ההרצאה יפורסמו בקרוב.
בסיום ההרצאה יוקרן הסרט "לאנצ' בוקס": המטבח ההודי מעולם לא היה מזמין יותר… "לאנץ' בוקס" מכניס אותנו למומביי בסיפור מרגש על אוכל, בדידות ואהבה. טעות נדירה של שירות משלוחי האוכל המפורסם במומביי מפגיש בין אישה נשואה לפקיד בגיל העמידה, ורוקמת ביניהם מערכת יחסים מיוחדת, אפופה במיטב הטעמים והריחות החמים של המטבח ההודי… זוכה פרס חביב הקהל בשבוע המבקרים בפסטיבל קאן.

 

 

antarctica על החיים באנטארקטיקה

30.05.15 | מרצה: אמיר גור
אנטארקטיקה – פינגווינים, לווייתנים וכלבי ים, קרחוני ענק משובצים בנופים עוצרי נשימה. יקום מקביל של טבע פראי, חסר גבולות, חשוף ואמיתי. בעלי החיים ביבשת הדרומית נאלצים להתאים את עצמם לתנאי מזג האוויר הקשים ביותר בכדור הארץ, אבל גם נהנים מהמים העשירים ביותר במזון שאפשר למצוא. נצא למסע בעקבות הפינגווינים ושאר בעלי החיים, אשר קוראים לאנטארקטיקה "בית"…
בסיום ההרצאה יוקרן הסרט "משפחת הקיסרים": סרט תיעודי מופלא, מאלף ומרתק, שצולם במדבריות הקרח של אנטארקטיקה, במקום בו לא דרכה מעולם רגל אדם, על מסעם של הפינגווינים הקיסריים. מדי שנה, בחודש מרץ, כשמתקרב החורף באנטארקטיקה, עולים הפינגווינים הקיסריים מן הים וצועדים מאות קילומטרים לתוך היבשת כדי להתרבות. הסרט עוקב אחר מסעם של הפינגווינים לאורך שנה שלמה, אחר התנהגותם ואורח חייהם והסכנות האורבות להם בדרך.

 

 

cuba הטוב, הרע והיצירה – לחיות או לחדול במשטר הקומוניסטי בקובה

27.06.15 | מרצה: רינת שטרוזמן
ברגע אחד הכל השתנה עבור אזרחי קובה. פידל קסטרו עלה לשלטון בתחילת שנת 1959 ומאז ועד לרגע זה, מתקיים באי הטרופי שליד יבשת אמריקה משטר טוטאליטרי בעל ערכים קומוניסטיים, פחות או יותר. עם מי היטיב המשטר, עם מי הרע? האם המשטר של קסטרו עצר את היצירה הקובנית (בתחום הארכיטקטורה, הספרות, המוזיקה והמחול) או שמא פתח דלתות לציבור ליהנות ממנה? ומה קורה בקובה עכשיו – תחת משטרו של ראול קסטרו, האח של פידל? הסרט שנצפה בו, מפגיש בין שני גברים, המיצגים שני עולמות שונים, השקפות עולם ודרכי התמודדות שונות עם קובה הקומוניסטית בשנות ה-90.
בסיום ההרצאה יוקרן הסרט "תותים ושוקולד": מערכת יחסים של אהבה טהורה נוצרת בין מאצ'ו לאטינו־אמריקאי טיפוסי, קונפורמיסט הומופובי המאמין בקסטרואיזם, ובין הומוסקסואל נשי מן הסוג שהחברה הזו מקיאה מתוכה. באמצעים קומיים מעלה הסרט תמונת מצב מרתקת של האקלים החברתי בקובה של שנות התשעים, ובד בבד ביקורת חריפה כנגד המישטר וגישתו המחפירה כלפי הומוסקסואלים.

 

laos לאוס – בין מיתוס למציאות, בין מזרח למערב

25.07.15 | מרצה: ליאור בר
לאוס, או בשמה המסורתי "ממלכת מליון הפילים", נמצאת בשוליים הגאוגרפיים והתרבותיים של דרום-מזרח אסיה. זו ארץ הררית ומיוערת ברובה, ומקום מושבם של עשרות קבוצות אתניות אזוטריות. למרות אלמוניותה, היא מקום מרתק ומגוון מבחינת הטבע, האדם והתהליכים התרבותיים, שמתחוללים בתוכה ומטלטלים אותה שוב ושוב, בין מזרח למערב, בין מיתוס למציאות.
בסיום ההרצאה יוקרן הסרט "להאיר את השמים": באיילו, ילד קטן מכפר קטן בלאוס, נולד במזל רע. אמונה טפלה מקומית, כפי שסופרה על ידי המיילדת הזקנה, ניבאה שהילד נושא עמו בשורה מאיימת. אך בגיל 10, אחרי שנדמה שהנבואה הולכת ומתממשת, איילו מחליט לקחת את גורלו בידיים. ביחד עם משפחתו המצומצמת, ילדה קטנה ודוד משוגע, הוא יוצא למסע דרך נופיה המרהיבים של לאוס – מסע להסרת הקללה ומציאת מקום להשתייך אליו. מאז הקרנתו לראשונה בפסטיבל ברלין כבש "להאיר את השמיים" לבבות, זכה בפרס הראשון בפסטיבל טרייבקה היוקרתי, והיה לסרט הראשון אי פעם מלאוס שנמכר להפצה מסחרית בכל העולם.

 

לפרטים ורכישת כרטיסים צרו קשר ישיר עם הסינמטק בטלפון: 03-6060800 (שלוחה 1)