טיול להודו - 13 יום - הודו מזווית אחרת
צילום: דודו אדרי

טיול להודו - 13 יום - הודו מזווית אחרת

המזרח הרחוק
13 ימים
12 לילות

טיול להודו בעקבות מנהיגים, גורואים ואנשי רוח שעיצבו את פניה של הודו המודרנית ותרבותה בהשראת המגע עם המערב, בהדרכת ליאור בר וד"ר יוחנן גרינשפון
במהלך 200 השנים האחרונות קיימה הודו עם המערב יחסי גומלין מורכבים ומפרים שהצמיחו מתוכה דמויות בעלות השפעה מכרעת על נפתולי ההיסטוריה והתרבות של הודו והמערב: רמוהן רוי – אבי הודו המודרנית, ראמקרישנה – המיסטיקן הנודע, סוואמי ויוקאננדה, המשורר רבינדרנת טאגור, מהטמה גנדהי, קרישנמורטי, שרי אורובינדו ועוד, הם אלה שעיצבו את מסלול הטיול הייחודי ועולמות התוכן שלו.
כמו כן, גם נוכחותן הרוחנית והאינטלקטואלית של דמויות המופת של הודו הקלאסית – ה"בודהא", פטנג'לי (מייסד
תורת היוגה) ואחרים, יקבלו אף הם ביטוי במהלך הטיול שיתמקד במתח והפערים בין הנגלה והחבוי, בין המיסטי לאינטלקט ובין הטקסטים הקדושים לפרקטיקה ופולחני המקדשים.
לפני הטיול יתקיימו מספר הרצאות מבוא של ד"ר יוחנן גרינשפון בנושא תרבות הודו, הינדואיזם ובודהיזם.

מסלול הטיול

יום 1 | תל אביב - יעד ביניים - דלהי

נצא בטיסה מתל אביב דרך יעד ביניים להודו.

יום 2 | כולכתה

נחיתה לפנות בוקר בהודו. לאחר הפסקה קצרה נצא בטיסת המשך לכולכתה, אליה נגיע בשעות הבוקר. לאחר התארגנות בבית המלון נצא לסיור להכרת הבירה הראשונה של הרהג' הבריטי. נבקר בחלק המונומנטלי של כולכתה, מורשת התקופה הקולוניאלית-ויקטוריאנית שבה הוקמו מבני הממשל והאדמיניסטרציה הבריטים המרשימים: "ארמון ויקטוריה", בתי המשפט ועוד. בין לבין נחלוף על פני שווקים ורחובות הומים של הכרך הגדול המונה מיליוני תושבים.
לינה: כולכתה

ימים 3-4 | כולכתה - פטנה

היום השני של הביקור יוקדש לענקי הרוח של מדינת המחוז "בנגל המערבית" שהפכו את העיר בעבר לבירת התרבות של הודו. נלמד על הישגיו הספרותיים של המשורר רבידארנט טאגור, זוכה פרס נובל לספרות וכותב ההמנון הלאומי, נבקר באשרמים המזוהים עם המיסטיקן ראמקרישנה ותלמידו סוואמי ויוקאננדה, שהביא את בשורת ההינדואיזם בפרשנותו המודרנית למערב. כמו כן נחלוף על פני מרפאת הרחוב של "אימא תרזה", שייצרה סוג נוסף של מפגש טעון ומורכב בין הודו והמערב.

את היום השלישי בכולכתה נתחיל במקדש קליגהט (Kalighat). זהו אתר הפולחן העתיק והחשוב ביותר בעיר, המשמר מסורת ארוכה של פולחן הקרבת קורבנות לאלה קאלי. ננסה להבין את יחסי הגומלין הגאוגרפים, תרבותיים ומיתולוגיים שעיצבו את הפרקטיקה ההינדואיסטית במקום זה. את המשך היום נקדיש ל"רחוב הספרים" הממוקם בלב מוסדות חינוך ומחקר שבהם מטפחים בין השאר לימוד שפות סנסקריטיות. משם נמשיך לסיור בשווקים ההומים של העיר, בעיקר באזור גדות הנהר, כמו שוק הפרחים הצופה על גשר הברזל שהפך לאייקון של העיר. בערב של היום הרביעי ניסע לשדה התעופה, טיסה קצרה תביא אותנו לעיר פטנה (Patna)
לינה: פטנה

יום 5 | פטנה – בודגאיה

פטנה הינה העיר הבירה של מדינת ביהר הגובלת עם נפאל. במרחב זה נדד הבודהא והפיץ את תורתו. כיום נותרו באזור מספר אתרי צליינות בודהיסטים הנחשבים לקדושים ביותר למאמינים. לאחר סיור קצר בעיר הכרך השוכנת על גדת הגנגס, נצא בנסיעה לעיירה בודגאיה (Bodgaya). בסמוך אליה נמצא האתר שעל פי המסורת מזוהה עם המקום שבו הצליח להבין לפני כ-2500 שנה סידהרטה גוטמה את הסיבה לסבל (אי נחת) ואת הדרך להימנע ממנו. נבקר באתרי הצליינות והמקדשים מהחשובים בעולם הבודהיסטי. במהלך הסיור נלמד על התורה\דת המכונה במערב "בודהיזם" ונכיר מקרוב את מאפייני האדריכלות, האמנות והאיקונוגרפיה המקומית. כמו כן ננסה להבין את יחסי הגומלין המורכבים בין בודהיזם והינדואיזם ומהם שורש הקונפליקט ביניהם שהביא להיכחדות הבודהיזם מהודו.
לינה: בודגאיה (באוהלים מיוחדים ומעוצבים עם שירותים צמודים)

ימים 6-7 | וארנסי

עם בוקר ניפרד מבודגאיה ונצא בנסיעה לוארנסי היא אחת הערים העתיקות והקדושות ביותר בהודו. ה"שער לגן העדן", המקום הממרק מחטאים. לכן היא אבן שואבת לצליינים הינדואיסטיים ומרכז רוחני –דתי מהחשובים בתת היבשת. הסיבות לכך נעוצות באירועים מהמיתולוגיה ההודית המזוהים איתה ועם נפתולי הנהר הקדוש ביותר, הגנגס, הזורם בסמוך אליה. במהלך היום נסייר במבוך סמטאות העיר העתיקה ובשווקים הססגוניים ההומים קונים, מוכרים, רוכלים פרושים וצליינים. נסייר לאורך אתרי הטבילה ומוקדי שריפת הגופות הממוקמים בסמוך לגדת הנהר וננסה להבין את טקסי המוות השופכים אור על משמעות החיים. באחד הלילות נתמקם לקראת שקיעה מול הגהט המרכזית (גרם מדרגות המוביל לנהר) כדי להשתתף בטקס "אשכבת" הלילה של האלה גנגה, נהר הגנגס. בלילה אחר, נאזין לקונצרט של מוזיקה הודית אשר במהלכו נכיר את כלי הנגינה המרכזיים ומבנה המלודיה והסולמות (הרגות) של המוזיקה ההודית ה"קלאסית".
לינה: וארנסי

יום 8 | וארנסי - דלהי

נשכים קום כדי לבצע שיט זריחה על הגנגס. בשעה זו גדת הנהר הומה בעולי רגל שהגיעו לטבול במי הנהר-אלה. מעליהם משוחחות מטריות של כוהני הדת וצריחי מאות מקדשים. לאחר מכן נבצע השלמת סיורים בין השאר גם בבאזרים הנפלאים של העיר המתמחים האריגים בדים וטקסטיל מסוגים שונים. לקראת אחה"צ ניסע למוזיאון הבודהיסטי בסארנת, המקום שעל פי המסורת הבודהא העניק את הדרשה הראשונה, זו שהניעה את גלגל התורה. משם נעבור לשדה התעופה הסמוך על מנת לטיסה אל ניו-דלהי, אליה נגיע בשעות הערב המאוחרות. במידה והזמן יאפשר נצא לסיור היכרות קצר עם הכרך הגדול. את הביקור המלא והשלם בו נותיר לסוף הטיול.
לינה: ניו-דלהי

יום 9 | הרידואר

עם בוקר נעלה על הרכבת המיוחדת ה"שטבדי אקספרס" שתביא אותנו לקראת הצהריים להרידואר. בדרך נחלוף על פני נופים חקלאיים של האזור המהווה אסם תבואה מהחשובים של הודו.
הרידואר היא אחת הערים הקדושות להינדואיסטים ומזוהה עם האלים שיווה ווישנו. מידי יום ומידי שעה פוקדים אותה המוני צליינים המתרכזים באזור גדת הגנגס הזורם לצידה.
לאחר התארגנות קצרה נצא לסיור הכרות לאורך סמטאות העיר הממוקמים במקביל לגופי מים הקשורים לנהר הגנגס. לקראת אחה"צ נעפיל באמצעות רכבל לאחת מהפסגות הצופות על הסביבה ומניפת  פלגי המים הקדושים שבין הרידואר לרישיקש.
לקראת ערב הגעה ולינה ברישיקש "בירת היוגה של הודו"

ימים 10-11 | רישיקש

ביומיים הקרובים נתמקד במרחב שבו "האם", האלה גנגה עוזבת את הרי ההימליה ומתחילה את זרימתה המתונה במישורים הגדולים.
רישיקש מכונה "בירת היוגה" של הודו, שאליה מגיעים יוגים ופרושים מכל רחבי הודו כדי להתבודד, להגות, לתרגל ולקבל השראה מנפתולי הנהר-אלה. העיירה נחשפה למערב, הודות להגעת חברי ה"ביטלס" בחיפושיהם אחר מורה רוחני. שהייתם בה יצרה עניין וסקרנות במערב השולח עד היום אלפי תוהים ותועים מחפשי משמעות וזהות. נבקר באתרי הצליינות ובאשרמים ונצעד לאורך גדת הנהר החולי כדי לפגוש פרושים וסגפניים המתגוררים במבדדים. לקראת ערב נתמקם בגהט (גרם מדרגות המוביל לנהר) מרכזית בין אלפי מאמינים כדי להשתתף בגרסה מקומית של טקס "השכבת האלה". באחד הימים נצא לטיולי טבע באזורים ההררים והמיוערים של ההימלאיה. נשלב נסיעות בדרכים נופיות עם נקודות תצפית מרהיבות.

בערב האחרון נצא שוב ברכבת ה"שטבדי אקספרס" לכיוון ניו דלהי, שבה נלון בשני הלילות האחרונים בטיול.

יום 12 | דלהי החדשה והעתיקה

את היום האחרון בטיולנו נקדיש לשני החלקים של עיר הבירה של הודו, דלהי ודלהי החדשה. זהו כרך אדיר והמיקרו-קוסמוס של תת היבשת מבחינה תרבותית, לשונית ודתית, המכיל אין ספור מקדשים ומבני פולחן ודת של קהילות הודו: הינדים, מוסלמים, פרסים, בהאיים, נוצרים, ג'יינים ועוד. בדלהי העתיקה נתמקד במורשת השליטים המוגהולים הגדולים ונבקר ב"מבצר האדום" ו"המסגד הגדול" ובעשרות הבזארים המרוכזים בתוך מבוך סמטאות. בחלק החדש של העיר נסייר באזור שהוקם על ידי הבריטים ונחלוף על פני קריית הפרלמנט, "שער הודו", ליבת המערכת הפוליטית של הדמוקרטיה הגדולה ביותר בעולם. נסיים באזור כיכר "קונאט פלייס" שאליה מתנקזים כל רחובות המסחר בחלק החדש של העיר. בין לבין נשוטט ברחובות ובעוד מספר שווקים המכים בעוצמה של צבעים וריחות את המבקרים בהם.
לינה – ניו דלהי

יום 13 | טיסה לת"א

העברה לשדה התעופה לטיסת בוקר דרך יעד ביניים חזרה לארץ. נחיתה בשעות אחה"צ.

הדפסה

תאריכי יציאה ומחיריםטופס הזמנת טיול
צור קשר


 • המחיר מבוסס על מטייל בחדר זוגי.
 • תוספת לחדר יחיד: $980
 • המחיר למינימום 20 מטיילים.
 • במידה ויהיו 15-19 מטיילים, תחול תוספת בסך לאדם.
 • מחיר בסיס: המחיר כולל שירותי קרקע, טיסות, מע"מ ותשר.
 • מיסי נמל: המחיר כולל היטלי בטחון ודלק הנגבים בארץ.
 • מיסי הנמל עשויים להשתנות בהתאם לעדכונים שמתקבלים מחברות התעופה.
 • עדכון המיסים וההיטלים יתבצע עם הנפקתם בפועל של כרטיסי הטיסה (עד כמה ימים לפני יציאת הטיול).

מחיר הטיול כולל

 • טיסות בינלאומיות: עם טורקיש איירליינס.
 • טיסות פנים: כמפורט בתכנית.
 • לינה: בבתי מלון מדרגה ראשונה.
 • כלכלה: חצי פנסיון לאורך כל הטיול.
 • תחבורה: אוטובוס ממוזג בהתאם לגודל הקבוצה, שיט, כמפורט בתכנית.
 • מדריכים/נהגים מקומיים דוברי אנגלית: לאורך כל הטיול.
 • דמי כניסה וסיורים באתרים: כמפורט בתכנית.
 • תשר: לנותני השירותים השונים בחו"ל.
 • הדרכה: מדריך מצוות החברה הגיאוגרפית – ליאור בר וד"ר יוחנן גרינשפון
 • מפגש הכנה בארץ.

מחיר הטיול אינו כולל

 • ויזה להודו: יש להנפיק בארץ לפני יציאת הטיול. אפשר להוציא דרך משרדנו בעלות 420 ש"ח. 
 • ביטוח נסיעות ומטען.

לפרטים אודות תנאים ואחריות
הדפסה
הפסטיבלים של הודו
הפסטיבלים של הודו

מדי שנה נחגגים בהודו עשרות פסטיבלים שונים - מחגים דתיים ועד ירידים ססגוניים בהם סוחרים בגמלים ובפילים. אם אתם מתכננים טיול להודו, ריכזנו עבורכם מידע על כמה מן הפסטיבלים המרכזיים והמעניינים ביותר של הודו.
קרא עוד
עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על הודו
עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על הודו

מאת החברה הגיאוגרפית

להודו היבטים שונים ומגוונים - האנשים, ההיסטוריה, התרבות המיוחדת, המבנה הגיאוגרפי ואוצרות הטבע הופכים אותה ליעד מרתק ומיוחד במינו. אספנו עבורכם עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על הודו.
קרא עוד
אתרים נבחרים בצפון-מזרח הודו - טיול מאורגן להודו
אתרים נבחרים בצפון-מזרח הודו

מתכננים טיול להודו? כדאי לשקול ביקור גם בצפון-מזרח המדינה, אזור שנמצא מחוץ למסלולי התיירות השחוקים, אבל למבקר בו צפויה חוויה מפתיעה ומרתקת - נופי ההימלאיה האדירים, תרבות טיבטית ססגונית והעץ הקדוש תחתיו הפך הנסיך סידהרתא גווטאמה לבודהה, לפני יותר מ - 2500 שנה.
קרא עוד
רג'סטאן - ארץ הנסיכים
רג'סטאן - ארץ הנסיכים

רבים רואים ברג'סטאן – "ארץ הנסיכים" - את התמצית של הודו כולה. יש בה אתרים מעוררי השראה, מצודות רמות, ארמונות מפוארים ומקומות, שנדמה שיצאו מתפאורה של סרט עתיר דמיון. אלה ניצבים ליד אגמים בוהקים ובלב מישורי ענק. איפה כדאי לבקר ברג'סטאן? היכנסו לכתבה המלאה.
קרא עוד
טיול מאורגן להודו - אתרים נבחרים בדרום הודו
אתרים נבחרים בדרום הודו

איפה כדאי לבקר בדרום הודו? לפניכם מידע על האתרים המעניינים ביותר בדרום הודו, מהעיר מומבאי המהווה את המרכז הכלכלי של הודו, דרך פונה, בה תוכלו למצוא את האשראם המפורסם של אושו, ועד כפרי הדייגים, הג'ונגלים הירוקים והחופים הלבנים של מדינת קראלה.
קרא עוד
טיול מאוגן לדרום הודו: מקדשי מינאקשי במייסור
דרום הודו - לא מה שחשבתם

דרום הודו משופעת בחופים טרופיים יפהפיים לצד ערים תוססות, כפרי דייגים פסטורליים מחד וארכיטקטורה מרתקת של מקדשים וארמונות מאידך. היכנסו לכתבה וגלו מדגם מייצג של יעדים שיגרום לכם להבין: דרום הודו זה לא מה שחשבתם.
קרא עוד
אתרים נבחרים בצפון ומרכז הודו
אתרים נבחרים בצפון ומרכז הודו

מאת החברה הגיאוגרפית

איפה כדאי לבקר בצפון ומרכז הודו? לפניכם מידע על האתרים המעניינים ביותר באזור הצפון והמרכז, מחבל לדאק והרי ההימלאיה שבצפון, עד חבל רג'סטאן המלכותי וארמונות המהרג'ה.
קרא עוד
מידע שימושי למטייל בהודו
מידע שימושי למטייל בהודו

מאת החברה הגיאוגרפית

מידע שימושי למטייל בהודו אודות מזג האוויר, אשרת כניסה, חשמל, מטבע ועוד.
קרא עוד