טיול מאורגן לרוסיה עם החברה הגיאוגרפית

סמינר מטייל בסנט פטרסבורג - 7 ימים - טיול כוכב בעקבות עשרת הימים שזעזעו את העולם

אירופה ואגן הים התיכון
7 ימים
6 לילות

100 שנים אחרי מהפכת אוקטובר, כאשר הבולשביקים השתלטו על האימפריה הצארית והפכו אותה לברית המועצות, ו- 25 שנה אחרי התפרקות האימפריה הקומוניסטית – רוסיה חוזרת להיות מעצמת על, שוב מנסה להשפיע על העולם ולערער על מנהיגותה של אמריקה. הצטרפו אלינו לטיול קונספט לסנט פטרסבורג וסדרה של הרצאות לעומק הזמן ולרוחב ההיסטוריה, הפילוסופיה, התרבות והאקטואליה שבמרחב הפוסט סובייטי עם חוויות, זיכרונות וסיפורים אישיים של חברת הכנסת לשעבר, עיתונאית ופרשנית, נינו אבסדזה.

מסלול הטיול

יום 1 | ת"א - סנט פטרסבורג

נצא בטיסה לסנט פטרסבורג ((Saint Petersburg, בירתה ההיסטורית של האימפריה הרוסית ובירתה התרבותית של רוסיה עד היום. נתמקם במלוננו ונצא לארוחת ערב, אחריה נמשיך לשייט לילי לצפות בפתיחת הגשרים בעיר.

הרצאה: רוסיה – מפטר הגדול עד ולדימיר פוטין

ב-1601 שלח דיפלומט מערבי איגרת לארצו ובה כתב: "הפעם זה סופי!  בעוד חצי שנה, רוסיה לא תתקיים!" כחודשיים אחרי עלתה ברוסיה שושלת רומנוב שקיסריה שלטו באימפריה יותר מ- 300 שנה. ולמרות כל התהפוכות – שתי מלחמות עולם, מהפכה, בידוד וסנקציות בינלאומיות – שבה רוסיה ומחזירה לעצמה במאה ה- 21 את המעמד של מעצמה עולמית. מהו סוד עוצמתה של מדינת ענק זו ורזיה של הנפש הרוסית המסתורית?

יום 2 | יום של עושר תרבותי

אם סנט פטרסבורג היא ה"וונציה של הצפון", אזי ההרמיטאז' (Hermitage) הוא ה"לובר הרוסי" ואין כמו להתחיל את הבוקר באחת מחוויות התרבות המרגשות והממלאות שניתן לפגוש. בשל העומס לקלוט ואינספור המוצגים לראות, חילקנו את הביקור ליומיים. בקצב רגוע נעמיק בהרמיטאז' ונקדיש לו מחצית יום מדי כל פעם בלוויית הדרכה מקומית איכותית. היום הביקור יתמקד בבניין הראשי של המתחם על היצירות הקלאסיות שפזורות בחדריו, על אולם "רפאל" אשר מעוטר ביצירותיו התנ"כיות המופלאות של האמן ועל  הקולקציות הנהדרות שבגלריית האוצרות שלו. נמשיך לתיאטרון מרינסקי (Mariinsky), התאטרון הגדול של העיר שנוסד ב-1860 ומהווה יצירת אומנות בפני עצמה. נהנה מסיור מודרך באולמותיו היפהפיים של התאטרון ונמשיך לספריה הציבורית בעיר בה נפגוש את אחד העותקים העתיקים ביותר של ספר התנ"ך.

בערב נתאסף לצפות במופע פולקלור כמיטב המסורת הרוסית בארמון ניקולייבסקי, ולאחריו נהנה מארוחת ערב בארמון.

הרצאה 1: נשים – יהלום בכתר הרוסי

"בברה"מ אין סקס", כך טענה בשידור חי לאמריקה אישה רוסיה שהייתה נשואה שלוש פעמים ובין מחזריה היה הקוסמונאוט הסובייטי הראשון, יורי גגארין. למאה ה-18 קראו המאה של הנשים ברוסיה הצארית. מיקטרינה הראשונה עד יקטרינה הגדולה הן שלטו ביד ברזל וחידשו אימפריה פטריארכלית. האם רוסיה היא באמת מדינה שוביניסטית כפי שנהוג לחשוב במערב ומי בעצם שולט שם בפועל: נשים או גברים?

הרצאה 2: גברים שלא רצו לשלוט – משפחת רומנוב

שליש מהם כלל לא רצו להיות קיסרים, שליש היו מוכנים לרצוח את קרוביהם למען הכתר וכולם שירתו את רוסיה כאחרון חייליה. הם ניצחו את נפוליאון, כבשו את פריז, הנחילו מהפכה תעשייתית ובנו את הרכבת הראשונה ברוסיה שבעתיד תציל את מוסקבה מהצבא הנאצי. במהלך 300 שנות קיומה של שושלת רומנוב רוסיה הרחיבה את שטחה כל יום בממוצע ב-140 קילומטר מרובע.

יום 3 | יום של עושר יהודי

הבוקר נצא לפרק היהודי של יום זה. נצא לסיור מעמיק באתריה היהודיים של העיר, חלקם היו שייכים לה בעבר וחלקם מודרניים יותר ומשמשים את הקהילה שפעילה עד היום. מבית הכנסת הגדול קורל, דרך בית עפרון ואחוזת גינזבורג ועד המרכז הקהילתי "יסוד" ואתרים נוספים נלמד ונכיר את ההיסטוריה המדהימה של קהילה זו. נחזור למלוננו למנוחה והתארגנות. נצא לארוחת ערב במסעדה מקומית.

הרצאה: סוף האימפריה

מקובל לחשוב שסמל המהפכה הבולשביקית היה ירייה מתותחיה של אניית "אוורורה", שלא הייתה כשירה כלל לפעולה צבאית כלשהי. מעטים יודעים שאת הסמל האמתי כדאי לחפש בבית-קפה קטן בשדרות נייבסקי בסנט-פטרסבורג, שם ישבו חברי ארגון מהפכני-טרוריסטי לפני הירצחו של הצאר אלכסנדר השני. זה היה הרצח הראשון של שליט רוסי על-ידי המהפכנים אשר הכריעו את עתידה של האימפריה.

יום 4 | אומנות והיסטוריה רוסיות - שייט תעלות - ארמון יוסופוב

את הבוקר נפתח במוזיאון לאומנות רוסית, מוזיאון האומנות הלאומי הראשון ברוסיה אשר נוסד ב-1895. המוזיאון אוצר ציורים, פסלים ואייקונות של מיטב האומנים הרוסים. נמשיך למוזיאון ההגנה והמצור על לנינגרד, בו נראה מוצגים הקשורים למצור בן 900 הימים שהיה על העיר במהלך מלחמת העולם השנייה. לאחר הפסקת צהריים נעלה על סירת מנוע ונצא לשייט בתעלותיה של סנט פטרסבורג. השייט יסתיים במזח קרוב לארמון יוסופוב (Yusupov) והליכה קצרה לאורך נהר המוייקה (Moika) תוביל אותנו למקום מגוריה של

אחת המשפחות העשירות בהיסטוריה הרוסית, שהייתה אף עשירה יותר ממשפחת המלוכה. נבקר בחללי הארמון ובחדרים השונים על אוספיהם המגוונים, וכמובן גם במרתף בו נראה מיצג כיצד תוכננה רציחתו

הדרמטית של גרגורי רספוטין. נהנה מהפסקת קפה ועוגה בבית קפה במרכז העיר ונחזור למלוננו למנוחה. מאוחר יותר נצא לארוחת ערב במסעדה מקומית.

הרצאה: מסטלין ועד לאוליגרכים

איך אחד הדיקטטורים הגדולים של המאה ה-20 ,שבנה וחיזק את האימפריה הסובייטית, תמך בסופרים ובעצמו כתב שירים שעד היום נחשבים לקלאסיקה של השירה הגיאורגית? איזה יין שתה "אב כל העמים"? ואיך בנו רכבת מיוחדת להובלתו למוסקבה?  60 שנה אחרי מותו של סטלין, בבחירות דמוקרטיות שלח העם הגאורגי הביתה את הנשיא הפרו-אמריקאי, ובפעם הראשונה בהיסטוריה במרחב הפוסט סובייטי נבחר אוליגרך להנהיג מדינה.

יום 5 | המפרץ הפיני

היום נצא מחוץ לעיר ליום טיול מיוחד במינו באזור המפרץ הפיני. נעלה על רחפת שתיקח אותנו לפטרהוף ((Peterhof, המעון הלא רשמי והמדהים של פטר הגדול שעד היום עוד ממשיכים לשקם את מתחמו הענק. נמשיך בנסיעה ללומונסוב (Lomonosov) בה נמצאים ארמונות אורניינבאום (Oranienbaum) והפארק אשר הוכרזו על ידי אונסק"ו כאתרי מורשת עולמיים. נהנה מנופי המתחם ונמשיך את דרכנו לקרונשטדט (Kronstadt), עיר נמל מבוצרת באי קוטלין הנמצא כ-30 ק"מ מערבה מסנט פטרסבורג במפרץ הפיני. נבקר באתריה הראשיים של העיר, בקתדרלה ובמוזיאון קרונשטדט המגולל את ההיסטוריה של העיר והאי. נהנה משייט קצר סביב המבצר המרשים ונעשה את דרכנו חזרה לסנט פטרסבורג תוך כדי עצירה מעניינת ומבדרת בכפר האתנוגרפי שובלובקה (Shuvalovka) בו ניחשף למסורות הרוסיות המקומיות ונהנה ממפגש משעשע עם המקומיים בליווי וודקה, סיפורים, שירים ובדיחות.

הרצאה: 50 גוונים של פוטין

מיהו נשיא רוסיה – דיקטטור כפי שחושבים במערב או פטריוט כפי שרואים אותו ברוסיה? מדוע באותה שנה, סיפח בניגוד לכל נורמה בינלאומית, את חצי האי קרים וגם היה מועמד לפרס נובל לשלום? מה יהיו היחסים בין הקרמלין לבית הלבן בעתיד הקרוב והאם פוטין יתפוס 'טרמפ' על העידן של טראמפ? ולמה את המפתח של הצבת טילי S300 במזרח התיכון כדאי לחפש בקייב? על הפופולריות  של פוטין העולה וצומחת, על אישיותו ומעמדו ברוסיה ועל היכרות אישית עם האיש.

יום 6 | סנט פטרסבורג - עוד מהעושר התרבותי שיש לעיר להציע

נמשיך את סיורנו במתחם ההרמיטאז'. נטייל בגני הקיץ של המתחם ונמשיך לבניין בו נמצא האוסף האימפרסיוניסטי של מיטב האומנים, ביניהם מונה, רנואר, סיסלי ופיסארו, והאוסף הגנוב – יצירות שנבזזו על ידי הנאצים. נמשיך למוזיאון הפברז'ה שנפתח רק בסוף 2013 ומאפשר הצצה נדירה לעושר שהיה נהוג בתקופה האימפריאלית ברוסיה. המוזיאון ממוקם בארמון שובלוב (Shuvalov) וכולל את אוסף העבודות הגדול ביותר של קרל פברז'ה.

נחזור למלוננו למנוחה. נצא לארוחת ערב מוקדמת ולאחריה נתכנס לערב בלתי נשכח בתאטרון!

הרצאה: אם אין וודקה, תאכלו המבורגר

היסטוריה דרך המטבח הסובייטי. פטר הגדול היה לא רק רפורמטור, שפתח חלון לאירופה ולערכי המערב. הוא גם הכריח את בניי עמו לשתות קפה, אותו טעם לראשונה אצל המאהבת הגרמנייה שלו. בתקופתו של פטר נפתחה ברוסיה המסעדה הראשונה, נכנסו לאופנה קבלות פנים והתחילו לציין חגיגות סילבסטר. ומי היה מאמין שברית המועצות תתפורר שנה לאחר פתיחת הסניף הראשון של "מקדונלד'ס" במוסקבה? ומה היה חושב המנהיג של הפרולטריון העולמי, אם היה שומע שהתור ל"מקדונלד'ס" יהיה ארוך יותר מהתור למאוזוליאום בו הוא שוכן?

יום 7 | סנט פטרסבורג - ת"א

נעזוב את מלוננו בבוקר וניסע לשדה התעופה לטיסת חזור ארצה.

הדפסה

תאריכי יציאה ומחיריםטופס הזמנת טיול
צור קשר


 • המחיר מבוסס על מטייל בחדר זוגי.
 • תוספת לחדר יחיד: $690.
 • המחיר למינימום 15 מטיילים.
 • מחיר בסיס: המחיר כולל שירותי קרקע, טיסות, מע"מ ותשר לנותני השירותים השונים בחו"ל.
 • מיסי נמל: המחיר כולל היטלי בטחון ודלק הנגבים בארץ.
 • מיסי הנמל וההיטלים עשויים להשתנות בהתאם לעדכונים שמתקבלים מחברות התעופה.
 • עדכון המיסים וההיטלים יתבצע עם הנפקתם בפועל של כרטיסי הטיסה (עד כמה ימים לפני יציאת הטיול).

מחיר הטיול כולל

 • טיסות בינלאומיות: בחברת איירופלוט בטיסות ישירות כמפורט בתכנית.
 • לינה: 6 לילות במלון מדרגת תיירות ראשונה במרכז סנט פטרסבורג
 • מלון CROWN PLAZA LIGOVSKIY
 • כלכלה: חצי פנסיון
 • תחבורה: אוטובוס תיירים ממוזג ונוח בהתאם לגודל הקבוצה.
 • דמי כניסה וסיורים באתרים: כמפורט בתכנית.
 • תשר: לנותני השירותים השונים עפ"י התכנית המפורטת.
 • הדרכה: מדריך מצוות "החברה הגיאוגרפית", מומחה לסנט פטרסבורג, ומדריכים מקומיים על פי הצורך.
 •  אוזניות שמע
 • מפגש הכנה מפורט בארץ.

מחיר הטיול אינו כולל

 • ארוחות נוספות.
 • ביטוח רפואי ומטען (ניתן להסדיר דרך משרדנו).
 • הוצאות אישיות – כביסה, טלפונים, שתייה במסעדות וכו'.
 • כל מה שלא צוין תחת סעיף "מחיר הטיול כולל"

לפרטים אודות תנאים ואחריות
הדפסה
עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על רוסיה - טיול מאורגן לרוסיה
עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על רוסיה

מאת החברה הגיאוגרפית

לרוסיה היבטים שונים ומגוונים - האנשים, ההיסטוריה, התרבות המיוחדת, המבנה הגיאוגרפי ואוצרות הטבע הופכים אותה ליעד מרתק ומיוחד במינו. אספנו עבורכם עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על רוסיה.
קרא עוד
טיול לרוסיה - היסטוריה, תרבות ומורשת בסנט פטרסבורג
היסטוריה, תרבות ומורשת בסנט פטרסבורג

מאת החברה הגיאוגרפית

מאז ומתמיד התקנאנו באנשים שקוראים לעיר הנהדרת הזו בשם החיבה שלה, "פיטר". אנשים שמהלכים ברחובותיה וחוצים את תעלותיה של העיר שהיא פרויקט מגלומני, עצום ממדים ויפהפה של צאר אחד. הנה רשימה של עשרת המבנים המעניינים ביותר בעיר המפוארת הזו.
קרא עוד
הנה באה הרכבת
הנה באה הרכבת

אין חוויה המשתווה למסע ברכבת במחוזות חדשים – גמיעת הנופים המתחלפים תוך שקשוק הגלגלים, תחושת ההרפתקה המרגשת והעצירות בתחנות מרתקות. מסע ברכבת הטרנס מונגולית, שנוסעת בין מוסקבה לבייג'ינג דרך ערבות סיביר ומונוגוליה, היא אחת החוויות הכי מרגשות שיש.
קרא עוד
טיול לרוסיה – אתרים נבחרים ברוסיה
אתרים נבחרים ברוסיה

מאת החברה הגיאוגרפית

איפה כדאי לבקר ברוסיה? לפניכם מידע על האתרים המעניינים ביותר ברוסיה, בין מוסקבה לסנט פטרסבורג.
קרא עוד
מידע שימושי למטייל ברוסיה – טיול לרוסיה
מידע שימושי למטייל ברוסיה

מאת החברה הגיאוגרפית

מידע שימושי למטייל ברוסיה אודות מזג האוויר, אשרת כניסה, חשמל, מטבע ועוד.
קרא עוד
סנט פטרסבורג - טיול מאורגן לרוסיה
בירות רוסיה – מוסקבה וסנט פטרסבורג

מוסקבה וסנט פטרסבורג הן שתי ערים מרתקות בעלות עבר היסטורי עשיר. שתיהן שימשו כערי בירה של רוסיה בתקופות שונות. מדוע ומתי הן נבחרו לשמש כבירות, וכיצד מתגלה ההיסטוריה לעיני המטיילים כיום בשתי הערים הללו? היכנסו לכתבה.
קרא עוד
על דת ומדינה ברוסיה - טיול מאורגן לרוסיה
הכנסיה הרוסית - דת שיש לה מדינה

טיול ברוסיה, השופעת כנסיות ומנזרים, חושף את ההיסטוריה, התהפוכות והקשרים המשתנים בין דת ומדינה. בכתבה זו נספר בקצרה את סיפורה של המרתק של הכנסיה הרוסית וגם נגלה לכם איזה כנסיות אסור לפספס בעת הביקור שם.
קרא עוד
מקומות שאסור לפספס בטיול לרוסיה - טיול מאורגן לרוסיה
מקומות שאסור לפספס ברוסיה

אם סימנתם את רוסיה כיעד לאחד מהטיולים הבאים שלכם – זכיתם. רוסיה היא ערש של היסטוריה, תרבות, טבע וגם בילויים. יש הרבה מקומות מרתקים בהם תוכלו לבקר תוך שהותכם בגדולה שבמדינות אירופה. בין אתרי הרשות והחובה ריכזנו עבורכם את המעניינים ביותר.
קרא עוד
טיול מאורגן לרוסיה - לילות לבנים בסנט פטרסבורג
לילות לבנים בסנט פטרסבורג

אמרתם "לילות לבנים" אמרתם סנט פטרסבורג. התופעה הייחודית הזו היא סימן ההיכר של אחת הערים היפות בעולם. מהם הלילות הלבנים של סנט פטרסבורג, מה קורה בעיר בפסטיבל הלילות הלבנים המתקיים בתקופה זו, ודרך איזה מסלולי טיול מיוחדים תוכלו להכיר את סנט פטרסבורג המקסימה גם בשעות היום?
קרא עוד