עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על איסלנד

עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על איסלנד

מאת החברה הגיאוגרפית

הנופים המרהיבים, הפעילות הוולקנית, המעיינות החמים והגייזרים המתפרצים מבטן האדמה, אלה רק חלק מהסיבות שבזכותן כדאי לצאת לטיול לאיסלנד.
אז מהו סוד הקסם של איסלנד?

1. תרבות

תושבי איסלנד גאים מאוד במורשת הוויקינגית שלהם ובהיסטוריה העצמאית של האי, ומטפחים את המסורת הזו בכל הזדמנות. הם משקיעים מאמץ גדול גם בשימורה של השפה האיסלנדית הייחודת, שמספר דובריה בכל העולם אינו מגיע לחצי מיליון בני אדם. המסורת הספרותית באיסלנד חזקה במיוחד – הסאגות האיסלנדיות מן המאה ה-11 נחשבות לבסיס חשוב של הספרות האירופית החדשה.

2. אדריכלות

המסורת הסקנדינבית משפיעה מאוד על האדריכלות באיסלנד. המרכיב המשמעותי ביותר הוא היעדרם הכמעט מוחלט של עצים על האי. נתון זה הכתיב בנייה ללא אחד מחומרי הגלם החשובים באירופה. אבן, ובשלב מאוחר יותר בטון, נהפכו לחומרי הבנייה המקובלים באי. בתקופות קדומות כוסו גגות רבים בעשב וקש. רוב הבתים אינם גבוהים וקל לראות שנעשה שימוש בצבעים בהירים, כניגוד לאור הדל רוב ימות השנה.

3. האוכל

חלק נכבד מן המטבח באיסלנד מבוסס על מסורת של דיג. דגי סלמון, נתחי כריש ודגים אחרים נחשבים מעדנים מקומיים. מנת ה"פורי" היא המנה הלאומית, והיא מכילה סוגי בשר רבים, חלקם מוזרים מאוד כאשכי איילים, ראשי כבשים, נקניקי כבד ועוד.

4. משקה

ברניוין (Brennivin) הוא הליקר המקומי האהוב ביותר. למעשה זהו ליקר שמזוקק מתפוחי אדמה.

5. ספורט

כדוריד הוא הספורט הפופולרי ביותר באיסלנד, ונבחרתה הלאומית זכתה כמה פעמים באליפות אירופה בספורט זה. יתרונו טמון כמובן בכך שמשחקים אותו באולמות, ואפשר להתעלם ממזג האוויר במהלך החורף. באולימפיאדת בייג'ין זכתה נבחרת הכדוריד של איסלנד במדליית כסף. ספורטאים מאיסלנד מצטיינים פעמים רבות גם בענפים אישיים, שדורשים כוח פיזי רב, כתחרויות איש הברזל.

6. חוויה מיוחדת

החוויה המיוחדת ביותר באיסלנד היא ישיבה באחד המעיינות החמים, כאשר אדים עולים מן המים, והסביבה קפואה או מכוסה בשלג. השילוב הזה, השכיח למדי באיסלנד, בין החום לקור, מעניק לטובלים חוויה ייחודית.
הלגונה הכחולה באיסלנד היא אתר מומלץ לטבילה חמה ומפנקת במיוחד.

7. מונומנט

המבקרים בפארק הלאומי תינגווליר יכולים לראות את שרידיו של האלת'ינג, הפרלמנט האירופי הקדום ביותר, שהתכנס כאן כבר במאה ה-11. במקום אפשר עדיין לראות את במת האבן, ממנה נישאו הנאומים ואת האמפיתיאטרון, בו התנהלו הויכוחים הציבוריים. האתר הוכרז כנכס עולמי של אונסק"ו.

8. מסורת

סיפורי האגדות האיסלנדיים הם חלק חשוב מן ההיסטוריה והמסורת העממית של האי. בין הסיפורים אפשר למצוא רבים העוסקים באלפים, טרולים, יצורי יער אגדיים ומפלצות. ג'.ר.ר. טולקין שאב מרכיבים רבים מעולמם של סיפורי האגדות האלה, כאשר כתב את "שר הטבעות".

9. שמורת טבע

בדרום איסלנד שוכנת שמורת העמק הסגור של תורסמורק (Thorsmork), שמשמעותה "היער של תור", אל הרעם במיתולוגיה הנורדית. עמק סגור זה קשה לגישה, והוא אחד הנופים הפראיים והמיוחדים של איסלנד. שלושה קרחונים, שני עמקי נהרות עמוקים ושרשרות הרים, מבודדים את העמק מן העולם שסביבו ומותירים את המבקרים פעורי פה.

10. רק באיסלנד!

קרחון ואטניוקל (Vatnajokull) הוא הקרחון הגדול ביותר באירופה. שטחו 8,100 קמ"ר (כשליש משטחה של ישראל) ועומק הקרח בו יותר מאלף מטרים. שבעה הרי געש ממוקמים מתחת לקרחון וכמה מהם עדיין פעילים. כל אלה יוצרים צירוף ושילוב ייחודי, שרק המבקרים בו יודעים להבין ולהעריך.

הידעתם?

עוד כמה עובדות מעניינות על איסלנד

  • רוב תושבי איסלנד אינם נושאים שם משפחה. לאור זאת הם מוצגים בשמם הפרטי ובשם אביהם. למשל – תור, בנו של יון, ייקרא תור יונסון. כאשר ייוולד לו בן ייקרא בנו תורסון. לאור זאת, ספרי הטלפון באיסלנד מסודרים על פי השמות הפרטיים. נשים לא משתמשות בשם משפחה של בן זוגן.
  • תושבי איסלנד מדברים בשפה האיסלנדית. שפה זו מדוברת רק באי זה, ובפיהם של מיעוט מבוטל של גולים בסקנדינביה. שפה זו דומה מאוד לנורבגית עתיקה, בה מדברים כבר יותר מאלף שנים.  
  • איסלנד נחשבת לדמוקרטיה העתיקה בעולם. הפרלמנט המקומי נוסד לפני יותר מאלף שנים.  
  • באיסלנד זורמים מים רבים מאוד ונקיים מאוד. הכמות הגדולה נובעת בעיקר מכמויות המשקעים הרבות מהן נהנית המדינה. ההוכחה לנקיונם של המים היא שהם לא עוברים שום טיפול בדרכם מן המעיינות לברז המטבח של תושבי האי. 
  • תושבי איסלנד לא מחממים את המים שלהם. הם מקבלים מים לוהטים שמגיעים הישר מן המעיינות החמים באי. הגייזרים מספקים גם חלק ניכר מן האנרגיה של איסלנד. לאור זאת, מחיר החשמל באי נמוך ביותר. 
  • למרות מיקומה הצפוני, מזג האוויר באיסלנד נוח יחסית, בעיקר בזכות זרם הגולף החם, שמגיע מן האוקיינוס האטלנטי. עובדה זו, בצירוף הכמויות הגדולות של המים שזורמים באי, גורמות לכך שהצבע הירוק שולט במקומות רבים, למרות העובדה שרק מעט עצים צומחים באיסלנד. 

מתכננים טיול באיסלנד?

החברה הגיאוגרפית מציעה טיולים מאורגנים לאיסלנד ובניית טיולים פרטיים לאיסלנד לנוסע העצמאי, ע"י המומחים שלנו לאירופה.
למידע נוסף התקשרו 03-5639000 או מלאו את הטופס מטה.

רוצים לדעת עוד על איסלנד? למידע על אתרים נבחרים באיסלנד לחצו כאן


צור קשר

כתבות מומלצות

מפלי גודפוס - המפלים של איסלנד
המפלים של איסלנד

המפלים של איסלנד הם חלק בלתי נפרד מהנוף של האי, והם ידועים ביופיים ובייחודם בעולם כולו. בין אינספור המפלים המרשימים השוכנים באי הנורדי המרתק, ישנם מפורסמים כדוגמת הגולפוס והגודפוס, הנחשבים לפלאי טבע של ממש.
קרא עוד
גייזרים באיסלנד – תופעה שלא תאומן
גייזרים באיסלנד – תופעה שלא תאומן

מאת החברה הגיאוגרפית

התפרצות של גייזר היא תופעה שלא תאומן. יש דברים כאלה, שגם כאשר רואים אותם, קשה להאמין שהם אכן קורים, והתפרצות גייזרים יכולה להתייצב במקום מכובד ברשימה הזאת, בייחוד כאשר צופים בה באיסלנד – ארץ בה תופעות הטבע והתפרצויות וולקניות הן חלק מן המציאות היומיומית.
קרא עוד
פיורדים בנורבגיה
קסמם של הפיורדים

מהם פיורדים, כיצד הם נוצרים, באילו מדינות תוכלו למצוא אותם ואיך תגיעו אליהם? בכתבה שלפניכם נשפוך אור על אחת מתופעות הטבע היפות בתבל.
קרא עוד
אתרים נבחרים באיסלנד
אתרים נבחרים באיסלנד

מאת החברה הגיאוגרפית

איפה כדאי לבקר באיסלנד? לפניכם מידע על האתרים המעניינים ביותר באיסלנד, מהגייזר המפורסם ביותר בעולם ועד נופיו הפראיים של עמק תורסמורק.
קרא עוד
איך לתכנן טיול באיסלנד
איסלנד - חוויה להתכונן אליה

איסלנד היא חוויה שכדאי להתכונן אליה. פסגות מושלגות או קרחונים עצומים? טבע פראי או ציוויליזציה באזור קפוא? תוכוני ים או איילי צפון? היכנסו למדריך שהכנו עבורכם.
קרא עוד
סוסים איסלנדים - בעלי החיים של איסלנד
בעלי החיים של איסלנד

חובבי הטבע המגיעים לאיסלנד יוכלו לפגוש בה כמה מיני בעלי חיים הייחודיים לאי. אין בעלי חיים רבים שמסוגלים לשרוד בתנאי החיים המיוחדים באי הקרחונים. אילו בעלי חיים מעניינים ומיוחדים חיים כאן בכל זאת? על כל אלה בכתבה שלפניכם.
קרא עוד
איפה ואיך לתפוס את הזוהר הצפוני
לתפוס את הזוהר הצפוני

הזוהר הצפוני הוא אחת התופעות המופלאות בעולם, ולבטח המיצג השמימי המרהיב ביותר. אם אתם מתכננים לחזות בו, הכנו עבורכם מדריך מיוחד בו תוכלו לגלות איפה, מתי ובאילו תנאים יש לכם סיכוי טוב להתענג עליו במו עיניכם.
קרא עוד
קרחונים באיסלנד
איסלנד - יעד שאסור לפספס

לא תמצאו מקום כמו איסלנד בכל העולם! מה מושך אליה מטיילים מכל הגילאים ומכל מקום בעולם? היכנסו לכתבה וגלו מהו הסוד שהופך את איסלנד ליעד שלא כדאי לכם לפספס.
קרא עוד
טיול מאורגן לאיסלנד - העונה המומלצת לטיול באיסלנד
העונה המומלצת לטיול באיסלנד

למרות היותה יעד קר מטבעו, איסלנד הפכה זה מכבר לאחד מיעדי התיירות "החמים". אז באיזה חודשים מומלץ לטייל באיסלנד בהתחשב בשינויים העונתיים המשפיעים על שפע אטרקציות הטבע באי? מיד תגלו מתי כדאי להתחיל לארוז – אבל בגדים חמים תמיד צריכים להיות במזוודה...
קרא עוד
מידע שימושי למטייל באיסלנד
מידע שימושי למטייל באיסלנד

מאת החברה הגיאוגרפית

מידע שימושי למטייל באיסלנד אודות מזג האוויר, אשרת כניסה, חשמל, מטבע ועוד.
קרא עוד
הלגונה הכחולה באיסלנד
הלגונה הכחולה באיסלנד

היא מושכת מאות אלפי מבקרים בשנה, מוקפת בנופים קסומים, ידועה בסגולות הריפוי שלה ונחשבת לאחד מאתרי הספא הגיאותרמי המובילים בעולם. אי אפשר שלא להתפעל מהאגם המלאכותי הענק הטובל בנוף פראי, ובוהק בצבע כחול-ירוק עז. הלגונה הכחולה באיסלנד היא ללא ספק שכיית חמדה מיוחדת, מושלמת לסיום טיול באי המופלא הזה.
קרא עוד
טיול מאורגן לאיסלנד - מה לארוז?
איסלנד על המפה

ישראלים רבים מצטרפים לאחרונה לתיירים מרחבי העולם, שסימנו על הגלובוס את איסלנד כאחד היעדים המועדפים עליהם. למה איסלנד? מה היא מציעה למטייליה? אם החלטתם לבדוק את זה באופן אישי, כדאי שתדעו מה מצפה לכם ומה כדאי לארוז לטיול באיסלנד.
קרא עוד