לתפוס את הזוהר הצפוני
צילום: מולה יפה

לתפוס את הזוהר הצפוני

מאת החברה הגיאוגרפית

הזוהר הצפוני (הידוע גם בשם אורורה בוראליס או "האורות הצפוניים"), הוא אחת התופעות המופלאות בעולם, ולבטח המיצג השמימי המרהיב ביותר. התופעה מתרחשת בעת שאטומים טעוני אנרגיה, שנעים מהשמש אל כדור הארץ, פוגשים באטמוספירה ופולטים חמצן וחנקן המרצדים בשמיים במחול של אורות ירוקים-צהובים וכחולים-סגולים. על-אף שהזוהר הצפוני מופיע פעמים רבות במקומות שונים (לדוגמה, ב-75% מהלילות בלפלנד), הוא ידוע כקשה להשגה, שכן כגודל הפלא כך גם גודל חמקמקותו. לפיכך, אם אתם מתכננים לנסוע במיוחד כדי לחזות בו, כדאי שתצטיידו במידע המקדים שנציג כאן בפניכם – איפה, מתי ובאילו תנאים יש לכם סיכוי טוב להתענג עליו במו עיניכם, ומה עליכם לעשות כדי "לתפוס" אותו.

התזמון הנכון – בין ספטמבר למרץ

על אף שתופעת הזוהר הצפוני מתרחשת במשך כל השנה, העין שלנו יכולה לתפוס אותה רק בתנאים מסוימים המתקיימים בחודשי החורף. לפיכך, תכננו את נסיעתכם לתקופה שבין סוף ספטמבר לסוף מרץ. בכל מקרה, אל תצאו לדרך לפני שתוודאו שביעד שבחרתם האורות כבר החלו לנצנץ, אחרת "הדייט" הזוהר שלכם עלול להבריז.

רוצים להגדיל את סיכוייכם שלא לפספס את המחזה? ככל שהשהייה שלכם באזור הזוהר תהיה ממושכת יותר, כך סביר יותר שתצליחו במשימה. יש להבין שמזג האוויר הארקטי הפכפך במיוחד, מה שהופך את הזוהר הצפוני לערמומי ביותר. אם רוצים לתפוס אותו – צריך לקחת את הזמן לרוחב, ולמצוא את התזמון שבו התנאים להופעתו הם אופטימליים.

המקומות הנכונים – לפלנד ועוד…

ישנם מספר אזורים ואתרים מומלצים לצפייה באורות הזוהר, שהתברכו בתנאים המתאימים כמו אקלים ארקטי, חושך מוחלט ושמיים פתוחים. אז אם אתם נמשכים ל"עולם הזוהר" – זהו הכיוון:

בלפלנד:

לואוסטו, פינלנד – סיכוי טוב למפגש עם הזוהר הצפוני צפוי למבקרים בכפר לואוסטו, הנמצא בשממה הארקטית שמצפון לחוג הקוטב בפינלנד. זהו אזור מצוין לגלות בו את הטבע האמיתי של לפלנד.

שמורת הטבע אביסקו, שבדיה – יש שאומרים שזוהי הנקודה המוצלחת ביותר לצפייה ברורה בזוהר הצפוני. השמורה מבודדת מאורות, וממוקמת על שפת אגם טורנרסק הארוך, המאופיין בחושך מוחלט וברצועת שמיים ריקה מעליו בכל מזג אוויר.

טרומסו, נורבגיה – כשהחורף מגיע, שמי העיר הצפונית הזו משופעים בפעילות הזוהר הצפוני. מיקומה של טרומסו מעל החוג הארקטי ובלב אזור הזוהר, הופך אותה ליעד פופולרי לתיירים המעוניינים לצפות בתופעה השמימית בעודם מטיילים בנורבגיה. מומלץ להזמין שיט לילי ולזכות בתצוגה מרהיבה במיוחד.

חצי האי קולה ומורמנסק, רוסיה – שני בסיסי צפייה פופולריים אלה ממוקמים בצפון רוסיה. הם מזמנים חוויית צפייה מרגשת באורות הזוהר לכל מי שנכון להתמודד עם החורף הסיבירי.

באזורים אחרים בעולם:

הפארק הלאומי ת'ינגווליר, איסלנד – הפארק, הממוקם באזור בו נפגשים הלוחות היבשתיים, הוכרז כמורשת אונסק"ו. הוא טומן בחובו הזדמנות לצפייה מעולה בזוהר, למטיילים באיסלנד באזור תחילת מרץ.

דנאלי, אלסקה – אלסקה ממוקמת בלב אזור האורות הצפוניים, והמרחבים העצומים המאפיינים את דנאלי מזמנים צפייה מעולה בזוהר הצפוני.

אגם סופריור, קנדה – אגם סופריור, הממוקם באונטריו, מהווה בסיס צפייה מוצלח בזוהר הצפוני, וכך גם שטחי הטונדרה הנידחים בצפון קנדה.

גרינלנד – דרום האי וצפונו הם האזורים המומלצים לתצפית באורות הזוהר בגרינלנד. עם זאת ניתן לצפות באורות הצפוניים מכל שאר חלקי האי הקפוא.

צפון סקוטלנד – לא נוסעים לסקוטלנד במיוחד כדי לצפות בזוהר הצפוני. עם זאת, אם אתם כבר שם, זכרו כי אזור צפון סקוטלנד, בעיקר האי סקאי והכפר דונט, מאפשרים לצפות במופע מרשים של הזוהר הצפוני. זאת כמובן רק בתנאי שנפלתם על לילה נדיר שבו שמיכת העננים מוסטת לזמן מה.

התנאים הנכונים – חושך, שמיים פתוחים והמון סבלנות

העובדה שהגעתם למקום הנכון בזמן הנכון עדיין אינה מבטיחה לכם במאת האחוזים שהזוהר הצפוני ייגלה לעיניכם המשתאות. יש עוד כמה דברים שעליכם לעשות כדי להגשים את חלומכם:

  • לחכות שהשמיים ייפתחו – אין טעם לצאת לחיפוש אחר הזוהר כשהשמיים מעוננים. עם זאת, זכרו שבמזג האוויר הארקטי ההפכפך, השמיים יכולים להיפתח ברגע, וכדאי שכאשר זה יקרה – תהיו הראשונים להגיע לעמדת התצפית.
  • לבחור נקודת תצפית חשוכה – ככל שהאזור חשוך יותר, כך גדל הסיכוי לצפות בתופעה המדהימה.
  • הימנעו מלילות ירח מלא – ירח מלא לא מאפשר חשיכה מוחלטת, ואורו מקשה על צפייה בזוהר הצפוני.
  • שמרו על ערנות – אורות הצפון חמקמקים, לרגע הם יכולים להתגלות ומיד אחר כך להיעלם וחוזר חלילה. לכן, ככל שתהיו דרוכים וערניים, ותביטו לכל הכיוונים – כך יגדלו סיכוייכם לחזות בהם.
  • התמידו והתאזרו בסבלנות – המפגש עם הזוהר הצפוני כרוך בהתמודדות של שהייה ארוכה באקלים מאתגר. לעיתים, רק אנשים מתמידים ובעלי סבלנות מברזל, יזכו לצפות בזוהר במלוא יופיו.

עכשיו, כשאתם מצוידים במידע החשוב הזה, כל שנותר הוא להצטייד גם בבגדים מחממים במיוחד, וכמובן במצלמה איכותית שתתעד את המפגש שלכם עם אחת מתופעות הטבע המרגשות והיפות בעולם.


צור קשר

כתבות מומלצות

פיורדים בנורבגיה
קסמם של הפיורדים

מהם פיורדים, כיצד הם נוצרים, באילו מדינות תוכלו למצוא אותם ואיך תגיעו אליהם? בכתבה שלפניכם נשפוך אור על אחת מתופעות הטבע היפות בתבל.
קרא עוד
מידע שימושי למטייל בלפלנד (פינלנד)
מידע שימושי למטייל בלפלנד (פינלנד)

מאת החברה הגיאוגרפית

מידע שימושי למטייל בפינלנד אודות מזג האוויר, אשרת כניסה, חשמל, מטבע ועוד.
קרא עוד
אתרים נבחרים באיסלנד
אתרים נבחרים באיסלנד

מאת החברה הגיאוגרפית

איפה כדאי לבקר באיסלנד? לפניכם מידע על האתרים המעניינים ביותר באיסלנד, מהגייזר המפורסם ביותר בעולם ועד נופיו הפראיים של עמק תורסמורק.
קרא עוד
מידע שימושי למטייל באיסלנד
מידע שימושי למטייל באיסלנד

מאת החברה הגיאוגרפית

מידע שימושי למטייל באיסלנד אודות מזג האוויר, אשרת כניסה, חשמל, מטבע ועוד.
קרא עוד
גייזרים באיסלנד – תופעה שלא תאומן
גייזרים באיסלנד – תופעה שלא תאומן

מאת החברה הגיאוגרפית

התפרצות של גייזר היא תופעה שלא תאומן. יש דברים כאלה, שגם כאשר רואים אותם, קשה להאמין שהם אכן קורים, והתפרצות גייזרים יכולה להתייצב במקום מכובד ברשימה הזאת, בייחוד כאשר צופים בה באיסלנד – ארץ בה תופעות הטבע והתפרצויות וולקניות הן חלק מן המציאות היומיומית.
קרא עוד
אתרים נבחרים בנורבגיה
אתרים נבחרים בנורבגיה

מאת החברה הגיאוגרפית

איפה כדאי לבקר בנורבגיה? לפניכם מידע על האתרים המעניינים ביותר בנורבגיה, מדרכי הנוף היפהפיות בארץ הפיורדים ועד לפלנד הנורבגית, 'ארץ הקצה הצפוני'.
קרא עוד
יעדים קרובים לטיול בעונה הקרה
יעדים קרובים לטיול בעונה הקרה

לא חייבים לוותר על טיולים בחורף. אם בוחרים את היעד המתאים, החורף מזמן לנו המון חוויות והרבה פחות תיירים... וגם אם לא בא לכם להרחיק אל חצי הכדור הדרומי, בכתבה זו תוכלו להתוודע לכמה יעדים מיוחדים וקרובים שישברו לכם את שגרת החורף ויחממו את הלב.
קרא עוד
עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על נורבגיה - טיול מאורגן לנורבגיה
עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על נורבגיה

מאת החברה הגיאוגרפית

לנורבגיה היבטים שונים ומגוונים - האנשים, ההיסטוריה, התרבות המיוחדת, המבנה הגיאוגרפי ואוצרות הטבע הופכים אותה ליעד מרתק ומיוחד במינו. אספנו עבורכם עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על נורבגיה.
קרא עוד
מידע שימושי למטייל באלסקה
מידע שימושי למטייל באלסקה

מאת החברה הגיאוגרפית

מידע שימושי למטייל באלסקה אודות מזג האוויר, אשרת כניסה, חשמל, מטבע ועוד.
קרא עוד
שמורות הטבע של אלסקה
שמורות הטבע של אלסקה

מאת החברה הגיאוגרפית

כוחות טבע גדולים וחזקים משפיעים על החיים באלסקה ומשנים את הנוף ללא הפסקה. אי אפשר להישאר אדישים אל מול פלאי הטבע שלה. איפה אפשר לראות דובים צדים דגי סלמון? ומהו המקום שבו עידן הקרח עדיין לא הסתיים? היכנסו וגלו את שמורות הטבע המעניינות ביותר של אלסקה.
קרא עוד
הלגונה הכחולה באיסלנד
הלגונה הכחולה באיסלנד

היא מושכת מאות אלפי מבקרים בשנה, מוקפת בנופים קסומים, ידועה בסגולות הריפוי שלה ונחשבת לאחד מאתרי הספא הגיאותרמי המובילים בעולם. אי אפשר שלא להתפעל מהאגם המלאכותי הענק הטובל בנוף פראי, ובוהק בצבע כחול-ירוק עז. הלגונה הכחולה באיסלנד היא ללא ספק שכיית חמדה מיוחדת, מושלמת לסיום טיול באי המופלא הזה.
קרא עוד
טיול מאורגן לאיסלנד - העונה המומלצת לטיול באיסלנד
העונה המומלצת לטיול באיסלנד

למרות היותה יעד קר מטבעו, איסלנד הפכה זה מכבר לאחד מיעדי התיירות "החמים". אז באיזה חודשים מומלץ לטייל באיסלנד בהתחשב בשינויים העונתיים המשפיעים על שפע אטרקציות הטבע באי? מיד תגלו מתי כדאי להתחיל לארוז – אבל בגדים חמים תמיד צריכים להיות במזוודה...
קרא עוד
מפלי גודפוס - המפלים של איסלנד
המפלים של איסלנד

המפלים של איסלנד הם חלק בלתי נפרד מהנוף של האי, והם ידועים ביופיים ובייחודם בעולם כולו. בין אינספור המפלים המרשימים השוכנים באי הנורדי המרתק, ישנם מפורסמים כדוגמת הגולפוס והגודפוס, הנחשבים לפלאי טבע של ממש.
קרא עוד
סוסים איסלנדים - בעלי החיים של איסלנד
בעלי החיים של איסלנד

חובבי הטבע המגיעים לאיסלנד יוכלו לפגוש בה כמה מיני בעלי חיים הייחודיים לאי. אין בעלי חיים רבים שמסוגלים לשרוד בתנאי החיים המיוחדים באי הקרחונים. אילו בעלי חיים מעניינים ומיוחדים חיים כאן בכל זאת? על כל אלה בכתבה שלפניכם.
קרא עוד
עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על אלסקה
עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על אלסקה

מאת החברה הגיאוגרפית

לאלסקה היבטים שונים ומגוונים - האנשים, ההיסטוריה, התרבות המיוחדת, המבנה הגיאוגרפי ואוצרות הטבע הופכים אותה ליעד מרתק ומיוחד במינו. אספנו עבורכם עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על אלסקה.
קרא עוד
עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על איסלנד
עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על איסלנד

מאת החברה הגיאוגרפית

לאיסלנד היבטים שונים ומגוונים - האנשים, ההיסטוריה, התרבות המיוחדת, המבנה הגיאוגרפי ואוצרות הטבע הופכים אותה ליעד מרתק ומיוחד במינו. אספנו עבורכם עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על איסלנד.
קרא עוד
קרחונים באיסלנד
איסלנד - יעד שאסור לפספס

לא תמצאו מקום כמו איסלנד בכל העולם! מה מושך אליה מטיילים מכל הגילאים ומכל מקום בעולם? היכנסו לכתבה וגלו מהו הסוד שהופך את איסלנד ליעד שלא כדאי לכם לפספס.
קרא עוד
מידע שימושי למטייל בנורבגיה - טיול לנורבגיה
מידע שימושי למטייל בנורבגיה

מאת החברה הגיאוגרפית

מידע שימושי למטייל בנורבגיה אודות מזג האוויר, אשרת כניסה, חשמל, מטבע ועוד.
קרא עוד
אתרים נבחרים באלסקה
אתרים נבחרים באלסקה

מאת החברה הגיאוגרפית

איפה כדאי לבקר באלסקה? לפניכם מידע על האתרים המעניינים ביותר באלסקה, משמורת הטבע דנאלי המקיפה את הר מקינלי, הגבוה ביותר באמריקה הצפונית ועד לפארק הלאומי קטמאי, בו אפשר לראות מקרוב דובים הבאים לצוד דגי סלמון במעלה הנהר.
קרא עוד
איך לתכנן טיול באיסלנד
איסלנד - חוויה להתכונן אליה

איסלנד היא חוויה שכדאי להתכונן אליה. פסגות מושלגות או קרחונים עצומים? טבע פראי או ציוויליזציה באזור קפוא? תוכוני ים או איילי צפון? היכנסו למדריך שהכנו עבורכם.
קרא עוד
טיול מאורגן לאיסלנד - מה לארוז?
איסלנד על המפה

ישראלים רבים מצטרפים לאחרונה לתיירים מרחבי העולם, שסימנו על הגלובוס את איסלנד כאחד היעדים המועדפים עליהם. למה איסלנד? מה היא מציעה למטייליה? אם החלטתם לבדוק את זה באופן אישי, כדאי שתדעו מה מצפה לכם ומה כדאי לארוז לטיול באיסלנד.
קרא עוד