עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על אלסקה

עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על אלסקה

מאת החברה הגיאוגרפית

התרבות המרתקת, החוויה הייחודית והאי אדמירלטי היפהפה. אלה רק חלק מהסיבות שבזכותן כדאי לצאת לטיול לאלסקה. אז מהו סוד הקסם של אלסקה?

1. תרבות

ילידי המקום מהווים כיום 15 אחוזים מן האוכלוסייה של אלסקה. ילידים אלה משמרים רבות מן המסורות הקדומות של האזור הצפוני. חלקם עדיין עוסקים בציד לווייתנים ומשתמשים בבשר ובעור כמו גם בשמן ובמרכיבים אחרים. אחרים עדיין עוסקים בציד ובדיג. במקומות רבים באלסקה אפשר עדיין למצוא את אורח החיים המסורתי ואנשים שמקפידים לשמר אותו. כיום האוכלוסייה במדינה מעורבת מאוד. בבית ספר באנקוראג' ספרו לאחרונה דוברי 83 לשונות.

2. אדריכלות

קשה אמנם לאפיין אדריכלות ייחודית לאלסקה אבל דווקא במקומות מיוחדים, כמו פטרסבורג משמרים מסורת סקנדינבית ותיקה, שכן רבים מן התושבים הגיעו מאיזור זה ואופי סקנדינבי ניכר גם באדריכלות המקומית. בערים אחרות בהן מתגוררים מהגרים אפשר להבחין בהפשעה האדריכלית שהביאו עימם.

3. האוכל

אלסקה היא כמובן חלק מארצות הברית אפשר למצוא בה כל סוג אוכל שרוצים, אלא שלמרות המודרניזציה יש בה עדיין מאכלים מקומיים ומסורתיים. גרגרי היער ותותי היער הם דוגמא מצוינת. רבים טוענים שטעמם באלסקה הוא הטוב בעולם.
המרכיב המרכזי של המזון באלסקה הוא כמובן דגים ופירות ים משובחים. הסלמון הוא המרכיב החשוב ביותר במטבח של אלסקה וטעמו נפלא. הוא מוגש בדרכים שונות – מעושןן, מטוגן, אפוי או מבושל. סרטנים מסוגים שונים, רבים מהם ענקים בגודלם, נחשבים מעדן מקומי. אל אלה יש להוסיף את בשר הצבי המעודן.

4. משקה

אין אמנם משקה שמזוהה עם אלסקה באופן מיוחד אבל רבים מתושבי המדינה טוענים שה"מיד" (Mead) של אלסקה (משקה אלכוהולי שמבוסס על דבש) הוא הטוב בעולם.

5. ספורט

התנאים באלסקה אמנם לא מאפשרים קיום של ספורט מקצועני ואין קבוצות או פעילות בולטת בתחום זה, אבל סקי קרוס קאונטרי, הליכה בשבילי ההרים ופעילות אתגרית לסוגיה השונים זוכים לפופולריות רבה במדינה שכבר מאות שנים מושכת הרפתקנים מכל העולם.

6. חוויה מיוחדת

הנופים, הטבע ובעלי החיים מספקים את החוויות החזקות ביותר באלסקה. הצפייה בדובים שמנסים לצוד את דגי הסלמון בפארק קטמאי היא חוויה מופלאה שזוכרים כל החיים.

7. מונומנט

האי אדמירלטי (Admiralty) בלב היער הלאומי טונגאס (Tongass) שימש כמקום מגוריהם של אינדיאנים הטלינגיט מזה אלפי שנים. המקום הוכר כמונומנט לאומי ב-1978 ונחשב אחד היפים במדינה.

8. מסורת

מרוצי מזחלות כלבים נחשבים למסורת לאומית באלסקה. האידיטארוד הוא המרוץ המפורסם ביותר, ונחשב לאחת מתחרויות הספורט הקשות ביותר בעולם. הוא מתקיים פעם בשנה, במהלך החורף וזוכה לשידורי טלוויזיה ולמיליוני צופים.

9. שמורת טבע

שמורת הטבע דנאלי, שמקיפה את ההר הגבוה מקינלי, נחשבת אחת היפות ביותר באמריקה. בעלי החיים הרבים שחיים בה, נופי ההרים והיערות מושכים אליה אוהבי טבע מכל העולם.

10. רק באלסקה!

אין עוד מקום בעולם בו אפשר לעמוד על מרפסת תצפית ולהתבונן בדובים חומים שצדים דגים המטפסים במעלה הנהר.

 

הידעתם?

עוד כמה עובדות מעניינות על אלסקה

  • חמישה אחוזים משטחה של אלסקה מכוסים בקרחונים. זה אולי נשמע מעט ומצומצם, אבל כדאי להתבונן בנתון הבא: יותר ממחצית הקרחונים הפעילים בעולם נמצאים בשטחה של אלסקה. זה כבר משנה את התמונה מקצה לקצה.
  • בשטחה של אלסקה מתנשאות 17 מבין 20 הפסגות הגבוהות ביותר בארצות הברית. 29 הרי געש נספרו עד כה באלסקה.
  • כדי להבין עד כמה אלסקה עצומה בגודלה, כדאי לחשוב על הנתון הבא: שטחה של אלסקה שווה לסכום שטחיהן המשותף של אנגליה, צרפת, איטליה וספרד גם יחד. גודלה של אלסקה כפול משטחה של טקסס, וגדול פי 488 מגודלה של מדינת רוד איילנד הזעירה.
  • אורך קו החוף של אלסקה הוא כחמישים אלף קילומטרים, נתון המעיד היטב על המספר העצום של מפרצים שיוצרים קו חוף ארוך כל כך. למעשה קו החוף של אלסקה ארוך יותר מקו החוף המשותף של כל המדינות האחרות בארצות הברית. אלסקה היא המדינה היחידה שקו החוף שלה פונה לשלושה ימים שונים – ים ברינג, האוקיינוס השקט והאוקיינוס הארקטי.
  • כדי להבין את עוצמתו של הטבע באלסקה, כדאי להרהר מעט במספרים האלה: יותר משלושת אלפים נהרות זורמים בשטחה של המדינה הצפונית, ויותר משלושה מיליון אגמים של מים מתוקים נקווים ברחבי אלסקה. מדובר בלא מעט מים. אורכו של נהר היוקון יותר מאלפיים קילומטרים. הוא חוצה את מרכז המדינה ונשפך למיצר ברינג.

מתכננים טיול באלסקה?

החברה הגיאוגרפית מציעה טיולים מאורגנים לאלסקה ובניית טיולים פרטיים לאלסקה לנוסע העצמאי, ע"י המומחים שלנו לאמריקה.

למידע נוסף התקשרו 03-5639000 או מלאו את הטופס מטה.

 


צור קשר

טופס ליד כללי
שם *
שם משפחה *
טלפון *
דואר אלקטרוני *
מתעניין ב
יעד מבוקש
מועד מבוקש
formtype
pageid
fromurl
senttoemail
תיאור
חומר שיווקי מהאתר

כתבות מומלצות