עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על נורבגיה

עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על נורבגיה

מאת החברה הגיאוגרפית

התצפית ממרומי הצוקים, פארק הפסלים ויגלנד באוסלו ושמורת הטבע הגדולה המקיפה את קרחון יוסטדאל, אלה רק חלק מהסיבות שבזכותן כדאי לצאת לטיול בנורבגיה. אז מהו סוד הקסם של נורבגיה?

1. תרבות

אוכלוסייתה של נורבגיה מונה כ-4.5 מיליון תושבים. רק 20 אלף מתוכם הם סאמי, כלומר צאצאי התושבים הילידים של לפלנד. מבחינה אתנית נורבגיה היא מדינה אחידה והומוגנית מאוד. מעניין להתבונן במבנה המשפחות הנורבגיות. כמעט חצי מן האימהות בנורבגיה הן חד הוריות, כלומר לא נישאו לפני שהולידו. רבות מהן חיות עם בני זוג אבל הנישואין אינם נחשבים כיום מרכיב הכרחי בהקמת משפחה. נורבגיה מצטיינת בשיוויון רב בין גברים לנשים.

2. אדריכלות

אין בנורבגיה בניינים מונומנטליים רבים. המאפיין הבולט ביותר באדריכלות הנורבגית הוא השימוש הרב, המקצועי והמתוחכם בעץ, הנובע ממאות שנות ניסיון והתמחות. היערות הרבים תרמו כמובן חומרים מתאימים לבנייה מסוג זה. הויקינגים היו הבנאים המצטיינים הראשונים בעץ. בנייני אבן מציינים תמיד עושר בנורבגיה.

3. האוכל

לא קל להצביע על מטבח נורבגי. בדרך כלל יצביעו רבים על פשטידות בשר כעל מזון אופייני, לצידן ניצבים בשר הכבש ודגי הקוד שנמצאים בשפע. אל אלה כדאי כמובן להוסיף את הסלמון הנורבגי האהוב והפופולרי ברחבי העולם. כתוספות מגישים ברוב המסעדות תפוחי אדמה בשלל צורות וסלט טרי ובכמה מסעדות מיוחדות מגישים בשר ציד.

4. משקה

בירה היא המשקה הפופולרי בנורבגיה. יש במדינה כמה מבשלות בירה מקומיות טובות. אקווה-ויט, משקה חריף שמיוצר מתפוחי אדמה הוא אחד המשקאות האהובים על הנורבגים, בייחוד בימי החורף.

5. ספורט

ספורט החורף – סקי, החלקה על קרח, מרוצי שדה בשלג ומקצועות דומים הם באופן טבעי התחומים בהם מצטיינים הנורבגים יותר מכל. בשנת 1994 אירחו במדינה את אולימפיאדת החורף.

6. חוויה מיוחדת

תצפית ממרומי הצוקים על פיורד כחול וצר שנמתח בתחתית העמק היא ללא ספק אחת החוויות החזקות ביותר בנורבגיה.

7. מונומנט

פארק הפסלים ויגלנד באוסלו נחשב אחד המונומנטים המרשימים והיפים במדינה. בפארק הגדול פזורים 212 פסלים של הפסל הנורבגי גוסטב ויגלנד, שחי בתחילת המאה העשרים.

8. מסורת

בנורבגיה מטפחים מסורת עשירה ועתיקה של מוסיקה עממית. כלי הנגינה הפופולרי ביותר במסגרת זו הוא הכינור אבל גם מסורת ארוכה של מקהלות ושירה זוכה לפופולריות.

9. שמורת טבע

שמורת הטבע הגדולה שמקיפה את קרחון יוסטדאל (Jostedalsbreen) מאפשרת לצפות בו ולטייל עליו באתרים שונים. קרחון זה הוא הקרחון הגדול באירופה, שנותר מתקופת הקרח האחרונה. מהקרחון גולשות לשונות קרח, ואפשר להגיע אליהן – כדי לחוות מקרוב את תופעת הטבע המרשימה הזו.

10. רק בנורבגיה!

פיורדים יש אמנם במקומות רבים אחרים בעולם, אבל בשום מקום אחר אי אפשר להגיע אל הפיורדים בקלות ובנוחות רבים כל כך. רק בנורבגיה הביקור בפיורדים הוא חלק מן הפעילות התיירותית המרכזית במדינה.

 

הידעתם?

עוד כמה עובדות מעניינות על נורבגיה

  • בנורבגיה נמצא הריכוז הגדול בעולם של פיורדים. החוף המערבי של נורבגיה זכה בכינוי 'ארץ הפיורדים' בצדק ובקלות. Nærøyfjord הוא הפיורד הצר בעולם, במקום הצר ביותר רוחבו רק 250 מטר ואילו ההרים שמתנשאים מעליו מגיעים לגובה 1800 מטרים. פיורד זה הוא שלוחה של סוניהפיורד, אחד הארוכים בעולם, שנמתח על פני 240 קילומטרים.
  • הפיורדים בנורבגיה נחשבים צעירים. הם נוצרו בקרח במהלך 2.5 מיליון השנים האחרונות. כדי ליצור את סוניהפיורד, התקדמה יריעת קרח ענקית בעובי שלושה קילומטרים בקצב של כחצי מטר בכל אלף שנים.
  • בזכות המים החמימים של זרם הגולף באוקיינוס האטלנטי נהנים הפיורדים הנורבגיים מאקלים מתון ונוח יחסית. הם אינם קופאים במהלך החורף ואין בהם כמעט קרח. תפוחים ואפרסקים גדלים בנורבגיה בקו הרוחב של אלסקה.
  • אורכו של קו החוף הנורבגי הוא 25,000 קילומטרים. כדי להבין עד כמה הוא מפותל, די להתבונן בנתון הבא: ללא הפיורדים נמתח קו החוף רק על פני 2532 קילומטרים.
  • בשנת 2005 חנכו בנורבגיה את הדרך האטלנטית. אורכה שמונה קילומטרים ויש עליה שמונה גשרים, שמחברים איים רבים ליבשת ללא צורך במעבורת. השלמת הפרויקט נמשכה שש שנים והוא מכונה 'פלא ההנדסה של נורבגיה'.
  • ברחבי נורבגיה פזורים 150 אלף אגמים. ברוב האגמים האלה יש מיליוני דגים, בעיקר טרוטות מצוינות. הדיג הוא אחד התחביבים הנפוצים במדינה.

חולמים על טיול בנורבגיה?

אם אתם מחפשים טיול מאורגן לנורבגיה, אנו מזמינים אתכם להצטרף אלינו. לחברה הגיאוגרפית נסיון של מעל 40 שנה בהוצאת טיולים גיאוגרפים מאורגנים. הטיולים שלנו לנורבגיה יוצאים בקבוצות קטנות עם מדריכים מומחים ליעד, ומבטיחים לכם חוויה עשירה ומעשירה.
למעוניינים לטייל באופן עצמאי, המומחים שלנו לנורבגיה יבנו עבורכם מסלול טיול בהתאם לדרישותיכם, תחומי העניין שלכם והזמן הנוח לכם.

למידע נוסף התקשרו 03-5639000 או מלאו את הטופס מטה.

לחצו כאן למידע על אתרים נבחרים בנורבגיה


צור קשר

כתבות מומלצות