חמישה דברים מעניינים שכדאי לדעת על הפירנאים

חמישה דברים מעניינים שכדאי לדעת על הפירנאים

מאת דניאל וקנין

רכס הרי הפירנאים, על הגבול בין ספרד, צרפת ואנדורה, משתרע מהאוקיינוס האטלנטי במערב ועד לים התיכון במזרח. נופים אלפיניים, מפלים, מצוקים ואגמי טורקיז מהווים תפאורה מרהיבה לתרבויות הייחודיות שהתפתחו בחסותו של הבידוד בלב הרכס.

1. גיאוגרפיה

הרי הפירנאים מפרידים בין חצי האי האיברי ואירופה, ומהווים גבול היסטורי וטבעי המפריד גם בין שתי קבוצות אתניות: הקטלאנים במזרח והבאסקים במערב. בהיסטוריה המודרנית הפך הגבול גם לגבול בינלאומי המפריד בין ספרד, צרפת ואנדורה.
אורך הרכס מהים התיכון ועד האוקיינוס האטלנטי הוא מעל 430 קילומטר.
הפסגה הגבוהה ביותר שלו מתנשאת לגובה של 3,404 מטר.

2. כלכלה

באופן היסטורי, הכלכלה העיקרית בפירנאים התבססה רק על חקלאות, אך בעת המודרנית השתנתה הכלכלה והתחילה להתבסס גם על ענף התיירות. תיירות החורף היא הבולטת ביותר בין ענפי התיירות, אך בנוסף לה מושכים הפירנאים אוהבי טבע רבים בהם מטפסי הרים בשלל רמות וחובבי ספורט אתגרי מסוגים שונים.

3. טופוגרפיה

הפירנאים מאופיינים בשינויי גבהים ובמצוקים חדים, עם הפרשים של עד 1,500 מטר בין הר לעמק. הנוף השולט באזור הוא גרניטי וצפחתי, ממשפחת סלעי היסוד. סלעים אלו התפתחו בתקופות גיאולוגיות קדומות. כשהאזור היה מכוסה בים, לחץ קרקעי מאוחר רומם את הרכסים ויצר את צורת ההרים והעמקים המתפתחים עד היום.

4. תרבות פרהיסטורית

בפירנאים נתגלו עדויות קדומות ביותר לאדם הקדמון באירופה.
במערות רבות התגלו ציורי קיר קדומים ושלל ממצאים פרהיסטוריים אחרים, המעידים על תרבות עתיקת יומין במקום.

5. שמורות טבע

שמורות טבע ופארקים לאומיים אחדים נמצאים בתוככי רכס ההרים. אחד מהבולטים ומהמפורסמים שבהם הוא הפארק הלאומי "אייגואס טורטס" (Parc Nacional de Igues Tortes), הערוך לתיירות משתנה ומגוונת. השמורה נמצאת ‏בצד הקטלוני של הפירנאים והיא אחת השמורות היחידות הממוקמות על אדמת ספרד וצרפת יחד. השמורה נחשבת לאחת המובילות בכמות ההיצע שלה והיא כוללת יותר מחמישים אגמים ומאות מקווי מים עונתיים, כל זאת למרות ששטחה לא גדול במיוחד ומגיע עד לכ-150 קמ"ר. המגוון הרחב של הפעילות שמציעים בשמורה, שלל התופעות הגאולוגיות, מקווי המים הרבים, הפסגות המחודדות והמושלגות והנופים מרהיבים הופכים את השמורה לפנינה קטלונית מיוחדת ולאחת השמורות הייחודיות בעולם.

טיול ברכס הפירנאים

החברה הגיאוגרפית מציעה מגוון טיולים מאורגנים לספרד, הכוללים את רכס הפירנאים.
כמו כן, אנו מציעים טיולים מיוחדים לאזור, כמו טיול ג'יפים לפירנאים, טרק בפירנאים בשמורת איגואס טורטס ועוד.

למידע על טיולי החברה הגיאוגרפית לרכס הפירנאים, התקשרו 03-5639000 או מלאו את הטופס ואנו נחזור אליכם בהקדם.


צור קשר

כתבות מומלצות

שישה דברים שצריך לדעת על טרקים לפני שיוצאים לדרך
שישה דברים שצריך לדעת על טרקים לפני שיוצאים לדרך

מאת דניאל וקנין

טרק הוא טיול ייחודי מאחר והוא מתנהל במרחב שמשתנה כל הזמן. מזג האוויר, ידי האדם המקומי ותכנוני תשתיות לאומיות משפיעים ומשנים את המרחב הזה כל הזמן. לפני שיוצאים לטרק חשוב מאוד להתכונן כראוי ולדאוג למדריך מעודכן ואקטואלי.
קרא עוד
אתרים נבחרים בספרד
אתרים נבחרים בספרד

מאת החברה הגיאוגרפית

איפה כדאי לבקר בספרד? לפניכם מידע על האתרים המעניינים ביותר בספרד, מרכס הפירנאים על הגבולי הצפוני עם צרפת ועד אל חבל אנדלוסיה הדרומי.
קרא עוד
עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על ספרד
עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על ספרד

מאת החברה הגיאוגרפית

לספרד היבטים שונים ומגוונים - האנשים, ההיסטוריה, התרבות המיוחדת, המבנה הגיאוגרפי ואוצרות הטבע הופכים אותה ליעד מרתק ומיוחד במינו. אספנו עבורכם עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על ספרד.
קרא עוד
מידע שימושי למטייל בספרד
מידע שימושי למטייל בספרד

מאת החברה הגיאוגרפית

מידע שימושי למטייל בספרד אודות מזג האוויר, אשרת כניסה, חשמל, מטבע ועוד.
קרא עוד
איך בוחרים טיול ג'יפים? המדריך למטייל בשטח
איך בוחרים טיול ג'יפים? המדריך למטייל בשטח

מאת דודו אדרי

אם אתם אוהבים לטייל בעולם, להרגיש את הטבע, להגיע למקומות שאוטובוס תיירים רגיל אינו מגיע אליו ולהרגיש קצת את האדרנלין זורם בדם שלכם, זה הזמן לצאת לטיול ג'יפים בחו"ל. איך בוחרים את הטיול המתאים עבורכם? דודו אדרי, מנהל מחלקת טיולי הג'יפים שלנו, נותן כמה טיפים.
קרא עוד