חוצה בלקן מוזיקלי
צילום: ליאור בר

טיול חוצה בלקן - 15 יום - מסע מוסיקלי בין מזרח למערב, בין דת למיסטיקה, בין ערבסק לדביסי

אירופה ואגן הים התיכון
15 ימים
14 לילות

במסענו בבלקן נבקר בשכיות חמדה, באתרי טבע קסומים בעלי נופים מכושפים, אולם בעיקר נתבונן בפסיפס האנושי המורכב והטעון ביותר באירופה ואולי בתבל. נתוודע לסיפורים, לנרטבים ולמיתוסים של המקומיים שעיצבו את תפיסת עולמם, כמו כן נקרא סיפורים, ונצפה בסרטים שעיצבו את הדימויים והייצוגים של הבלקן.
בחלקו הראשון של הטיול יינתן דגש למוסיקה הייחודית של הבלקן על מקורותיה, גווניה והשפעתה המכרעת על המזרח והמערב. אודי רז, נגן, זמר, מלחין ובין השאר, ממקימי להקת מארש דונדורמה, ינצח על החלק המוסיקלי, כולל הדגמות של שירים ומנגינות.

צוות ההדרכה:
ליאור בר – אנתרופולוג של לאומיות ומדינות לאום. מדריך טיולים באזור הבלקן משנת 2000. בשנת 2008 יצאה לאור מהדורה מעודכנת של מדריך טיולים שכתב למדינות קרואטיה, סלובניה ומונטנגרו.
ליאור יוביל וידריך את הטיול לכל אורכו.
אודי רז – נגן טובה וטרומבון, זמר, מלחין ומעבד. ממקימי "מארש דונדורמה", תזמורת כלי נשיפה שמופיעה ברחבי העולם ובבלקן מזה 12 שנים. הקים את הלהקה הווקאלית "הקולות הצפים", מנגן ב"תזמורת המהפכה" ומבצע מוזיקה בלקנית וג'אז מסורתי בהרכבים שונים. מנצח על תזמורת כלי נשיפה בקונסרבטוריון ת"א.
אודי ילווה את הטיול בין התאריכים 6.10- 11.10 ומאוחר יותר שוב בתאריכים 19.10- 20.10.
יסכה הרני – מרצה, יועצת, חוקרת ומדריכה בנושא נצרות וצליינות. מזה שלושים שנים מכשירה ומרצה לאלפי סטודנטים, מורים, מדריכים, מורי דרך, דיפלומטים ופקידי ממשלה בתחום הנצרות. בשנת 2013 בחרה קרן הר ציון באוניברסיטה של לוצרן בשווייץ להעניק את פרס הר ציון על תרומתה לדיאלוג היהודי-נוצרי בישראל.
יסכה תצטרף לטיול בתאריך 12.10 ותדריך עד סופו.

מסלול הטיול

יום 1 | ת"א - איסטנבול - סרייבו, בוסניה הרצגובינה

נצא בטיסת אחה"צ מת"א דרך איסטנבול אל סרייבו (Sarajevo), בירת בוסניה- הרצגובינה. לאחר התארגנות קצרה במלון הממוקם בלב החלק העתיק של העיר, נצא לסיור לילי קליל ברחוב שבו נפגשים "מזרח" ו"מערב". ננסה לקלוט מראות, ניחוחות וצלילים ראשונים של צלליות מסגדים וכנסיות, עשן דוכני הקבאב וסלסולי מואזין בעגה סלבית.

לינה בסרייבו.

*בוסניה-הרצגובינה: משתרעת על פני 51 אלף קמ"ר ומונה כ- 4 מיליון תושבים. מכונה "הקלידוסקופ של אירופה", "הבלקן בזעיר אנפין". אזור מפגש בין "אירופה" וה"אוריינט", אסלאם נצרות ויהדות, העות'מניים והאוסטרו- הונגריים. זוהי עיר המורכבת מפסיפס אנושי של עמים, דתות וקבוצות אתניות המנסות לעצב את זהותן ולמצוא את מיקומן במרחב התרבותי המשתנה תדיר בכל מספר שנים. ביקור בבוסניה מאפשר להבין באופן מיידי וישיר את עוצמתם של מיתוסים, הדבק של קהילות ועמים ולאומים.

יום 2 | סרייבו

נצא ליום סיור בחלקים השונים של האזור ההיסטורי של סרייבו. נלך לאורכה של השדרה המרכזית שבה בית כנסת, מסגדים, כנסיות אורתודוכסיות וקתוליות. נבקר בבית העיירה האוריינטלי, המבנה המרשים ביותר בבוסניה מבחינה ארכיטקטונית, נבקר במוזיאונים וכמובן במקום הרצח של הארכי- דוכס האוסטרי, פרנץ פרדיננד. נקדיש חלק מהסיור לקהילה היהודית ולבית הקהילה הנמצא בבית הכנסת החדש ה"אשכנזי" שבו מתפללים בנוסח ספרד. נותיר זמן לשיטוט חופשי בין בתי התה וחנויות השטיחים, החאנים והבזארים הספוגים בעשן דוכני הקבאב והשווארמה, וננצל את האקוסטיקה של חלק ממבני הדת והציבור כדי לדבר ולהדגים כיצד השתנו מנגינות ממזרח למערב וכיצד הפכו המארשים של הצבא העות'מני למוסיקת ג'אז.
כמו כן נלמד על המוסיקאי המוכשר ביותר של העיר, גורן ברגוביץ ("שעת הצוענים") ועל תרומתו לחשיפת המוסיקה הצוענית.

בערב נצא לארוחת ערב מקומית מלווה בנגינה של הרכב מקומי של כלי נגינה.

לינה בסרייבו.

יום 3 | סרייבו - וישגראד ודרום סרביה, הכפר של אמיר קוסטוריצה - זלטיבור

ניסע לביקור בעיירה וישנגראד (Visegrad) שבה הגשר המפורסם ביותר בבלקן, "גשר הדרינה", העומד במרכז היצירה הספרותית המכוננת של הסופר איוו אנדריץ, "גשר הדרינה". לאחר שנחצה את הגשר, נחצה את הגבול לסרביה השכנה.
לאחר המעבר מבוסניה לסרביה נמשיך בנסיעה קצרה שתביא אותנו לדרוונגראד, כפר בתי העץ המסורתיים שבנה הבמאי המפורסם, אמיר קוסטוריצה. המקום נראה בין כפר מסורתי לבין סט צילומים של אחד מסרטיו. נתארח בבית הקולנוע הפרטי של קוסטוריצה שבו נלמד על מפעלו המוסיקלי והלהקה שאותה הקים הנקראת no smoking orchestra.

לקראת ערב נגיע לעיירת הנופש זלטיבור (Zlatibur) שבה נמצא מלוננו.

לינה בזלטיבור.

*סרביה – מדינה שסועה בין מזרח למערב
משתרעת על פני 77 אלף קמ"ר ומונה כ-7 מיליון תושבים. זוהי המדינה הגדולה והדומיננטית באזור והגרעין שסביבו התגבשה מדינת הסלבים הדרומיים, יוגוסלביה. סרביה מזוהה עם לאומנות, אלימות ומנהיגים קיצוניים כמו מילושביץ, אולם גם התברכה באנשי רוח, סופרים ואינטלקטואליים שייצרו קורפוס שירה, ספרות ואפוסים לאומיים ובלקניים מרשימים, כמו "שירת קוסובו", הרלוונטית עד לימנו.

יום 4 | מונטנגרו - הפארק הלאומי דורמיטור - קניון טרה - ז'בליאק

נתחיל את היום בנסיעה נופית בדרום סרביה. במהלכה נדבר ונשמע קטעים של מוסיקה צוענית. נדבר על פסטיבל כלי הנשיפה החשוב ביותר בסרביה, המתקיים בכל שנה בעיירה הסמוכה גוצ'ה. לקראת הצהריים נעבור למדינת מונטנגרו, ארץ ההרים השחורים בעלת הנופים הפראיים והמכושפים. האתר הראשון שלנו במונטנגרו יהיה גשר ג'ורג'ביץ בעל חמש הקשתות, שנבנה מעל לקניון טרה (Tara), העמוק ביותר באירופה (1300 מטרים). ממנו נמשיך לעיירת הנופש ז'בליאק (Zabljak)שבלב הפארק הלאומי "דורמיטור" (Durmitor). נבקר באגם השחור החבוי בלב הרים מיוערים ומצוקי גיר ודולומיט. בערב ננסה לארגן מופע מוסיקלי של הרכב מקומי.

לינה בז'בליאק.

*מונטנגרו – "ארץ ההרים השחורים".
שטחה 14 אלף קמ"ר בלבד ובה מתגוררים כ- 700 אלף נפש. נחשבת לפראית ולמגוונת מבין מדינות יוגוסלביה לשעבר מבחינת טבע ונופים. המונטנגרים גאים ומדגישים את המסורת ארוכת השנים של מאבק בלתי מתפשר במאבק נגד הכובש הטורקי-מוסלמי. יחד עם זאת הם אימצו את הדימוי שדבק בהם כעם העצל בבלקן, השואף לחיים שלווים ושקטים המשתלבים באורח החיים החקלאי, הכולל רעייה בנדודים בעונת הקיץ לעבר פסגות ההרים הגבוהים. במהלך ביקורנו "נטעם" מכל חלקי הארץ ותרבותה: קו החוף האדריאטי המפורץ, עיירות "ונציאניות", קניונים דרמטיים והפארק הלאומי "דורמיטור" בחלק ההררי של מונטנגרו מכונה "שווייץ של הבלקן".

יום 5 | הפארק הלאומי דורמיטור - קניון מורצ'ה - פודגוריצה

נתחיל את היום בסיור ברכבים קטנים בתוך הפארק הלאומי דורמיטור. נבקר בכפרים ובבתי מקומיים התלויים על צלעות מצוקים אדירים. לקראת הצהריים ניפרד מהפארק הלאומי ונחצה את הקניון הדרמטי מורצ'ה (Moraca), החותך את הרי הקארסט האפורים. לקראת ערב נגיע לעיר הבירה פודגוריצה (Podgorica).

במהלך הנסיעות נמשיך להעמיק את ההכרות עם המוסיקה הבלקנית תוך הבחנה בין המקצבים והגוונים הלאומיים השונים.

לינה בפודגוריצה.

יום 6 | פודגוריצה - צ'טיניה - מפרץ קוטור - בודבה - פודגוריצה

נתחיל את סיורנו בעיירה צ'טיניה (Cetinje), הבירה ההיסטורית והתרבותית של העם המונטנגרי. נסייר בין ארמונות הנסיכים- בישופים ומבני השגרירויות הרבות הקשורות לפוריותו של ניקולה, המלך הראשון והאחרון של מונטנגרו. לאחר מכן נבקר בכפר נייגושי, המתמחה בייצור גבינות ובשר משומר. משם נמשיך לתצפית מדהימה בגובה של כ- 1000 מטרים לעבר מפרץ קוטור (Kotor). לאחר מכן נרד בדרך נופית לעיר הנמל הביניימית והציורית, קוטור. בחלק מהכנסיות העתיקות נדבר על מוסיקה כנסייתית בכלל וקתולית בפרט וננסה להבין את ההשפעות התרבותיות של וונציה ואוסטרו- הונגריה על המוסיקה בבלקן. אחה"צ נגיע לעיר חוף המיניאטורית בודבה (Budva). נסייר בלבירינט הסמטאות ובתי האבן העתיקים מתקופת שלטון וונציה.
נצא לארוחת דגים במסעדה מקומית הצופה אל הרביירה וקו החוף של בודבה.

לינה בפודגוריצה.

יום 7 | פודגוריצה - אגם שקודרה - מצודת רוז'ה - קרויה - טירנה

ניפרד מבירת מונטנגרו ונצא בנסיעה קצרה לאגם שקודרה (Shkoder) שלגדותיו נמצא מעבר הגבול עם אלבניה.

נמשיך למצודת רוז'פה, החולשת על צפון אלבניה ועל העיר שקודרה, בירת הקתולים באלבניה. נעפיל אל המצודה האדירה שממנה נשקפים האלפים האלבניים ושלושת הנהרות הנפגשים בסמוך. נלמד על מקימי המצודה, האיליריים, אבותיהם של האלבנים. לאחר מכן ניסע לעיר קרויה הממוקמת על מורדות ההרים של מרכז המדינה. לאחר הפסקת צהריים וביקור בבזאר המקומי, נבקר בעיר המצודה קרויה (Kruja), המזוהה עם המנהיג הלאומי סקנדרברג (מאה 15). המצודה משמשת כיום כמוזיאון לאומי, אתנוגרפי והיסטורי מהחשובים באלבניה. לקראת ערב נגיע לטירנה (Tirana), בירת אלבניה.

לינה בטירנה.

*אלבניה – האינגמה של אירופה
משתרעת על פני 29 אלף קמ"ר ומכילה כ-3 מיליון אלבנים, היא אחת המדינות האניגמאטיות באירופה. בגלל נסיבות היסטוריות וגיאופוליטיות, העם, התרבות והשפה האלבנית התפתחו בצורה ייחודית ושונה לעומת שכנותיה, בין השאר מפאת הבידוד בתקופת המשטר הקומוניסטי הקיצוני. לכן היא מעין "בועה", "מעבדה" אנתרופולוגית של תהליכים תרבותיים וחברתיים ומקום מרתק שבו פוגשים אנשים חביבים בצורה יוצאת דופן. במהלך הטיול ננסה להתארח בבתי מקומיים, לפגוש משפחה של חסידי אומות עולם ולבקר באתרי פולחן של קבוצות דתיות אזוטריות.

יום 8 | טירנה - אוכריד, מקדוניה

את שעות הבוקר נקדיש לסיור באזור הכיכר המרכזית של טירנה: נבקר במסגד העתיק עם ציורי קיר מפתיעים, הקתדרלה המרשימה בכיפתה האדירה והמוזיאון ההיסטורי שבו נתמקד בציוני הזמן המשמעותיים של העם האלבני. לאחר מכן נצא

מזרחה לכיוון הגבול עם מקדוניה. בדרך ננסה להתארח ב"טקה", מרכז רוחני ומקום תפילה ופולחן עבור הקהילה הסופית. אחה"צ נגיע לאגם אוכריד (Ohrid), המהווה גבול בין אלבניה למקדוניה. האתר הראשון שלנו במקדוניה יהיו האגם והעיר העתיקה אוכריד, המכונה גם "ירושלים של הבלקן" מפאת ריבוי כנסיותיה וחשיבותה הדתית. במידה ונספיק, נבצע סיור היכרות ראשוני עם החלק העתיק הצופה אל האגם.

לינה באוכריד.

 

*מקדוניה –  עם שנוי במחלוקת.
משתרעת על פני כ- 20 אלף ק"מ ומונה רק 2 מיליון תושבים. שטחה, מקור תושביה ואפילו שמה, אינם מקובלים על מרבית שכניה ולכן היא ה"יישות המדומיינת" המורכבת ביותר בבלקן. מאז שקיבלה את עצמאותה בשנת 1992 היא מנסה להשיג לגיטימיות פנימית וחיצונית ולגבש זהות לאומית בת קיימא.

יום 9 | אוכריד וסביבתה

יום זה יוקדש בעיקר לחלק העליון של העיר העתיקה, הצופה אל אגם אוכריד ומכילה רבדים תרבותיים של כל המעצמות והאימפריות החשובות ששלטו בבלקן. נתמקד בסוף המילניום הראשון, ערש הנצרות והכתב הכנסייתי הסלבי, שבו הוקמו הכנסיות העתיקות והחשובות ביותר של העיר, המהוות ציון דרך בתולדות אמנות, הציור והאיקונוגרפיה הנוצרית-אורתודוכסית. נבקר ב"אוניברסיטה" הנוצרית- סלבית הראשונה שבה התפתח הכתב הקירילי כתוצאה מהמאבקים הגיאופוליטיים בבלקן. לאחר מכן נרד דרך סמטאות ציוריות ובתי עץ עתיקים מהתקופה העות'מנית עד שנגיע לגדת האגם.                    לינה באוכריד.

יום 10 | ביטולה - סקופיה

נצא לעבר העיר בטולה (Bitola) הידועה גם בשמה היהודי מונסטיר, שהייתה עד מלה"ע הראשונה עיר מסחר גדולה וחשובה מפאת מיקומה על דרך מרכזית ("ויה אגנטיה"). עד היום עושרה וחשיבותה משתקפים בארכיטקטורה המפתיעה של בתי הסוחרים והאליטה שהתגוררו בחלק העתיק. נסייר לאורך שדרת המדרחוב האלגנטי ובתי הארט דקו. לפני שנעזוב את העיר נבקר בבית העלמין היהודי העתיק, שעובר בימים עבודות שיקום בחסות העיירה וממשלת ישראל.
לקראת הצהריים נמשיך לסקופיה (Skopje), בירת מקדוניה וגם "בירת הקיטש" של אירופה מבחינת ראוותנות מבני ציבור והכיכרות, ריבוי הגשרים והפסלים המגלומניים וההשקעה האדירה במוזיאונים. כל אלו נועדו להעניק תוקף ולגיטימיות למדינה ולעם שקיומם מוטל בספק ע"י כל מדינות האזור. נתחיל את הביקור במבצר העתיק ממנו נשקיף אל הסביבה ואל העיר העתיקה, נבקר במסגדים וכנסיות נדירות ונשוטט באחד הבזארים הססגוניים בבלקן. נבקר במוזיאון השואה המרשים, המנציח את הקהילה היהודית ואת השמדתה על ידי הבולגרים (ששלטו במקדוניה במהלך מלה"ע השנייה). נסיים בכיכר המרכזית שבה נצבים פסלי ענק של גיבורים היסטוריים ואבות האומה המקדונית.

לינה בסקופיה.

יום 11 | סקופיה - מנזר רילה, בולגריה

עם בוקר ניפרד ממקדוניה ובירתה ונצא מזרחה לעבר הגבול עם בולגריה. לקראת הצהריים נתחיל בנסיעה בדרך נופית בין עיירות וכפרים אל הרי רילה שבהם אחד הפארקים הלאומיים מהמרהיבים בבולגריה.

בין רכסי ההרים המיוערים ממוקם מנזר רילה (Rila), אחד ממרכזי הנצרות והנזירות החשובים בבלקן, שחיית חמדה תרבותית, היסטורית, אדריכלית ואמנותית. נבקר בכנסיה המהווה את פסגת האמנות הדתית של ה"רנסנס הבולגרי", נסייר ברחבי המנזר ונבקר במוזיאון האתנוגרפי המציג אוסף נדיר של תשמישי קדושה, חפצים ומסמכים היסטוריים ויצירות אמנות. לאחר מכן נתמקם בחדרנו הצנוע בתוך מתחם המנזר. ננסה להצטרף לטקסי הליטורגיה שמתקיימים בערב ובבוקר ולחוות את האורתודוכסיה ב"פעולה".

לינה במנזר רילה.

*בולגריה – רקמה אנושית ססגונית.
110 קמ"ר עם 7 מיליון תושבים. זוהי מדינה, עם וארץ "בלקנית" קלסית, קולאז' של נופים, שרידי אימפריות, קבוצות דתיות ואתניות והשפעות סלביות, רוסיות, עות'מניות ונוצריות. חגיגה של טעמים ומרקמים בלקנים באוכל, באדריכלות ובמסורת עשירה של מחולות עם, מוסיקה וכלי נגינה עתיקים. אי אפשר להזכיר את בולגריה מבלי להתייחס לקהילה היהודית המפוארת וסיפור הצלתה המופלא במלה"ע השנייה שעליו נשמע.

יום 12 | מנזר רילה - סיור באזור הרי רילה - תסלוניקי, יוון

נתחיל את היום בטיולים קלילים לאורך פלגי מים הסמוכים למנזר. לאחר מכן ניפרד מאזור ההר וניכנס לעמק סטרומה אשר יוביל אותנו לכיוון יוון. במהלך הנסיעה יתחלפו הנופים החקלאים והתרבותיים, המסמנים את המעבר מ"הבלקן ההררי" ל"בלקן הים-תיכוני". אחה"צ נגיע למעבר הגבול עם יוון. לאחר מכן נמשיך ליעדנו האחרון בטיול, העיר תסלוניקי (Thessaloniki).
לינה בתסלוניקי.

*תסלוניקי – עיר של רוחות העבר ומוסיקה עכשווית
 העיר השנייה בגודלה ביוון (כמיליון תושבים) ובירת חבל מקדוניה היוונית, נוסדה כבר בתקופת האימפריה של אלכסנדר מוקדון ומשפחתו. מאז עברו בה אימפריות וכובשים רבים והפכוה לעיר קוסמופוליטית ורבת שכבות ורבדים היסטוריים ותרבותיים. כמו כן התקיימה בה אחת הקהילות היהודיות הגדולות והחשובות בבלקן שעיצבו את תרבותה וכלכלתה, כולל הנמל שהיה סגור בימי שבת. כיום היא המרכז התרבותי השני בחשיבותו ביוון ומכילה מגוון אתרי מורשת הלניסטיים, רומיים, ביזנטיים ועות'מניים. כמו כן היא אחד המרכזים התוססים ביוון של מוזיקה, קולינריה וחיי לילה סוערים.

יום 13 | תסלוניקי - ווריה - ורגינה - תסלוניקי

נצא מערבה לעבר העיירה ווריה (Veria) שבה התרחשו תהליכים דרמטיים של חיכוך בין קהילת היהודים לבין הנוצרים החדשים. בעיר שרידי בתים עתיקים, בית כנסת ואתרי מורשת ודת חשובים. לאחר סיור בעיירה, נצא לעבר ורגינה (Vergina) הסמוכה לביקור בקבר המלך פיליפוס, אביו של אלכסנדר מוקדון. בתוך תל הקבר שהפך למוזיאון, מוצגים עדויות חומריות ועבודות צורפות ותכשיטים מדהימים ונדירים מתקופת התרבות והאימפריה המקדונית. לקראת ערב נשוחח על מוסיקה יוונית בכלל ובישראל וננסה להבין מה מקור המשיכה שלנו למוסיקה שלהם.

בערב נצא לארוחת ערב במסעדה מקומית.

לינה בתסלוניקי.

יום 14 | תסלוניקי

נבקר באתרים המרכזים שבהם ננסה להפיח חיים בכל אותם קהילות העבר של "עיר הרוחות". נתחיל בתצפית מחומות העיר הביזנטית, נרד לקו החוף לאזור המגדל הלבן, נבקר ב"מגדל הלבן" שעל חוף הים וניכנס לרוטונדה של גלריוס, שבה משוקעים המיתוסים והדתות של הבלקן. את שעות אחה"צ נקדיש לאתרים הקשורים לקהילה היהודית העצומה בעבר והצנועה בהווה. נבקר במוזיאון היהודי שבו תיעוד מרשים של חיי הקהילה הגדולה ביותר בבלקן עד מלה"ע השנייה. לאחר מכן נבקר בבית הכנסת הגדול והמשופץ שבו נלמד על הווי הקהילה שהתקיימה כבועה היברית של דוברי ספרדית- יהודית. נשאיר מעט זמן לקפה יווני (או טורקי) אחרון שיותיר טעם של עוד….

בערב נצא לארוחת ערב חגיגית בטברנה מקומית שבו יופיע הרכב מקומי שינגן על כלים מסורתיים: בוזוקי, בגלמה, מנדולינות ועוד. במהלך ההופעה ניסחף בריקודי המעגל המפורסמים עם פאוזות נוגות של רבטיקו.

לינה בתסלוניקי.

יום 15 | תסלוניקי - איסטנבול - ת"א

בבוקר ניסע לשדה התעופה של תסלוניקי לטיסות חזרה לת"א דרך איסטנבול. הגעה לת"א אחה"צ.

הדפסה

תאריכי יציאה ומחיריםכרגע אין תאריכי יציאה לטיול זה.

תאריכים יפורסמו בהתאם לעונת הטיולים.

טופס הזמנת טיול
צור קשר


 • המחיר מבוסס על מטייל בחדר זוגי.
 • תוספת לחדר יחיד: €490
 • המחיר למינימום 15 מטיילים.
 • מחיר בסיס: המחיר כולל שירותי קרקע, טיסות, מע"מ ותשר.
 • מיסי נמל: המחיר כולל היטלי בטחון ודלק הנגבים בארץ.
 • מיסי הנמל עשויים להשתנות בהתאם לעדכונים שמתקבלים מחברות התעופה.
 • עדכון המיסים וההיטלים יתבצע עם הנפקתם בפועל של כרטיסי הטיסה (עד כמה ימים לפני יציאת הטיול).

מחיר הטיול כולל

 • טיסות בינלאומיות בהתאם לתכנית.
 • לינה: במלונות מדרגת דלוקס ומדרגה ראשונה. 
 • כלכלה: על בסיס חצי פנסיון (ארוחות בוקר וערב לאורך כל הטיול), חלק מארוחות הערב במסעדות.
 • תחבורה: נסיעות והעברות באוטובוס תיירים ממוזג ונוח בהתאם לגודל הקבוצה, רכבים קטנים ביום הטיול לאזור הדורמיטור.
 • דמי כניסה וסיורים באתרים: כמפורט בתכנית.
 • מופע בשילוב מוסיקה יוונית בתסלוניקי.
 • הדרכה: ליאור בר – מדריך מצוות "החברה הגיאוגרפית", מומחה לאזור הבלקן. אודי רז – נגן טובה וטרומבון, זמר, מלחין ומעבד.  יסכה הרני – מומחית, מרצה ויועצת בנושא נצרות מזה שנים רבות.
 • מדריכים מקומיים דוברי אנגלית: באתרים המפורטים על פי הצורך.
 • תשר לנותני השירותים השונים בחו"ל: עפ"י התכנית המפורטת.
 • ערכת שמע אישית להאזנה במהלך הטיול.
 • מפגש הכנה מפורט בארץ.

מחיר הטיול אינו כולל

 • ביטוח בריאות ומטען (ניתן להסדיר דרך משרדנו).
 • הוצאות אישיות (כביסה, טלפונים, משקאות, ארוחות נוספות וכד').
 • ארוחות נוספות.

לפרטים אודות תנאים ואחריות
הדפסה