אמנון פנה בסינטרה, פורטוגל

הטירות הקסומות של פורטוגל

מאת החברה הגיאוגרפית

הטירות הן חלק מה-DNA של פורטוגל
יש סיבה טובה לכך שכל טיול מאורגן לפורטוגל משלב במסלולו כמה מהטירות המרשימות והמפורסמות במדינה. פורטוגל ידועה בשפע הטירות, המבצרים, המצודות והארמונות שנבנו בה לאורך המאות האחרונות. מאחורי כל מבנה היסטורי כזה חבוי סיפור מעניין, המלמד על התפתחותה של פורטוגל ועל האנשים שהטביעו בה את חותמם. לכן חשוב ומרתק לבקר בטירות הקסומות של פורטוגל, המהוות חלק מנוף המולדת, מ"אישיותה" של הארץ היפה הזאת ומההיסטוריה העשירה שלה.

אתם מוזמנים להכיר כמה מהטירות הידועות והמרשימות ביותר בפורטוגל, שמן הראוי לבקר בהן:

מצודת בלם, ליסבון

המצודה, הידועה גם כמגדל בלם או מבצר בלם, ממוקמת ברובע בלם (Belem = בית לחם) שבמערב ליסבון. רובע זה ידוע באתריו ההיסטוריים והארכיטקטוניים, שהינם מסימני ההיכר של העיר. מגדל בלם, הממוקם על גדות נהר הטז'ו, נבנה בשנת 1515 כמבצר שלקח חלק במערך ההגנה של הנמל, ולמעשה היווה את שער הכניסה הימי אל ליסבון. המקום שימש כמעגן לצי הפורטוגלי, ומכאן יצאו למסעם מגלי היבשות הפורטוגזים. המצודה, המעוטרת בגילופי אבן יפהפיים המאופיינים במוטיבים ימיים, משמשת כיום כאנדרטה לזכר אותם מגלי עולמות כדוגמת ואסקו דה גאמה, והוכרזה ע"י אונסקו כאתר שימור. המבנה בנוי בסגנון המנואליני ומשופע כולו בביצורים, מגדלי שמירה וחרכי ירי. בתוך המצודה מוצגות עבודות פיסול באבן, המתארות תגליות היסטוריות שונות. מהקומה העליונה נשקפת תצפית מרהיבה על נופי ליסבון ועל שפך הנהר.

מנזר ז'רונימוש, ליסבון

איש לא יוכל להתעלם ממנזר ז'רונימוש המרשים השוכן בסמוך לנהר הטז'ו. המנזר, שנבנה במאה ה-16, ידוע בליסבון כשריד הראשון בחשיבותו לאדריכלות המנואלינית הייחודית לאותה תקופה. חשיבותו הארכיטקטונית וההיסטורית אף העניקה לו מעמד של אתר מורשת עולמית מטעם אונסקו. המבנה שימש בעבר הרחוק כמקום בו התפללו הספנים בטרם צאתם להפלגותיהם הארוכות. בהמשך, במהלך מלחמת חצי האי בתקופת כיבוש נפוליאון, שימש כבית חולים שדה. הסגנון הגותי – מנואליני משתקף בכל פינה באבנים הלבנות והמפותלות. המבקרים במקום מוזמנים לצעוד באכסדרת אבן מרובעת המשתרעת על פני שתי קומות, בה צעדו בעבר הנזירים האוגוסטינים, וכמובן לבקר בקפלה בה קבור ואסקו דה גאמה האגדי.

קתדרלת ה-סה, ליסבון

קתדרלת ה-סה, השוכנת בשכונת אלפמה העתיקה בליסבון, נחשבת לאתר הדתי החשוב בעיר. בין קירותיה שנבנו במאה ה-12 טמונים סיפורים רבים על שנותיה הראשונות של ליסבון ועל התפתחותה במהלך המאות האחרונות.  הקתדרלה המרשימה, המצוידת בשני מגדלי פעמון גבוהים וביניהם חלון ורד מרהיב, מספקת תחושה של מבצר מימי הביניים, המשלב בתוכו סגנונות שונים. הקתדרלה נבנתה במקום המסגד של ליסבון, לאחר שהצבא הפורטוגלי שחרר את העיר מהשלטון המורי. בזמנו היא נבנתה בסגנון הרומנסקי, שעד היום נותרו ממנו שרידים לתזכורת. בסוף המאה ה-13 הוחלפה הקשת הרומנסקית בקפלה גותית אשר מוקפת באמבולטוריום, שהצליח לשרוד את רעידת האדמה משנת 1755 ונותר כשריד גותי משמעותי. לאחר רעידת האדמה ההרסנית, החלה בנייה מחודשת של הקתדרלה, והפעם הקפלה הראשית נבנתה בסגנונות הנאו קלסי והרוקוקו. במהלך המאה ה-17 הוכנסו לקתדרלה גם כלי קודש בסגנון הבארוק.

ארמון פנה, סינטרה

בראש הגבעה של סינטרה, עיירה ציורית מהאגדות, בלב פארק ירוק ויפהפה, מתנשא ארמון פנה שנראה כמו טירת דיסני מופלאה וצבעונית. הארמון, המושך אליו תיירים רבים מרחבי העולם, ידוע בפנים הרבות שיש לו – חלק ממנו צבוע באדום, חלק בצהוב וחלק באפור, פה הוא משובץ באריחים כחולים ושם מקושט בעיטורים ימיים, חלקו מרובע וחלקו עגול, וכל כולו יצירת פאר. הארמון נבנה בימי הביניים כמנזר אפרורי למדי, וב-1838 הוסב לארמון מלכותי ומפואר ע"י המלך פרדיננד השני, שידוע היה בנפש האמן שלו. צבעיו וסגנונותיו השונים של הארמון הינם עדות לתהליכים שעבר במשך השנים ולאנשים הרבים שלקחו חלק בבנייתו. סביב הארמון הוקם פארק שניטעו בו מאות זני עצים מרחבי העולם, והוא שימש כמרחב הטיולים של חצר המלוכה. כיום הפארק מהווה אתר תיירותי שוקק חיים. מומלץ לבקר גם במוזיאון שבתוך הארמון, וללמוד אודות אורחות חייהם של בני האצולה שהתגוררו בו.

המצודה הטמפלרית, טומאר

האטרקציה הראשית בעיירה הקטנה טומאר היא ללא ספק מצודת הטמפלרים, השוכנת מעל נהר נבאו. המצודה, המתאפיינת באדריכלות המרשימה שלה ובגילופי אבן מיוחדים, לוקחת חלק בסיפור ההיסטורי של פורטוגל ושל המסדר הטמפלרי כאחד. במאה ה-12, כשהנוצרים כבשו את חצי האי האיברי מידי המוסלמים, התגייסו לעזרת המלך החדש של פורטוגל אבירים צרפתים מהמסדר הטמפלרי. ניסיונם בבניית מבצרים בארץ ישראל עמד להם בבניית שרשרת ביצורים בגבולה המזרחי של פורטוגל. במאה ה-14, המלך הפורטוגלי דום דיניש סירב לחסל את המסדר ואביריו, והצליח לשמור עליו בעזרת שינוי שמו. העיר טומאר הוקמה והתפתחה לרגלי המבצר, שנבנה בהמשכים עד סוף המאה ה-16. הכנסייה היוקרתית שבמצודה בנויה בצורת מתומן, ומזכירה את מבנה כנסיית הקבר בירושלים. המצודה מהווה עד היום מזכרת של כבוד למסדר הטמפלרי.

מעוניינים לגלות את הטירות האלה ועוד רבות נוספות? הצטרפו אלינו במגוון מסלולים לפורטוגל.
לפרטים התקשרו 03-5639000, או מלאו את הטופס ואנו נחזור אליכם.


צור קשר

כתבות מומלצות

פורטוגל נעים להכיר - טיול מאורגן לפורטוגל
השכנה הפחות מתויירת – פורטוגל נעים להכיר

פורטוגל ממוקמת סמוך לחוף האוקיינוס האטלנטי ומציעה למבקריה ערים הצבעוניות שופעות מבנים היסטוריים, חופים נפלאים, נופים קסומים, פארקים ומוזיאונים ייחודיים, מוסיקה סוחפת ואוכל משובח. בכתבה הבאה תגלו חמישה מקומות שאסור לכם לפספס בטיול הקרוב לפורטוגל.
קרא עוד
טיול מאורגן לפורטוגל –סוד הקסם של פורטוגל
סוד הקסם של פורטוגל

מאת נעם סלע

למרות שפורטוגל הינה מדינה אטרקטיבית במיוחד מבחינה תיירותית, הקהל הישראלי החל לגלות אותה רק לאחרונה. היא נמצאת בשוליים של אירופה ומעט "נחבאת אל הכלים", וכאן טמון סוד הקסם שלה. האווירה והתרבות אירופאיות ונעימות, התשתיות ברמה גבוהה והתושבים חמים ומסבירי- פנים, ונותנים תחושה ביתית בכל מקום.
קרא עוד
טיול מאורגן לפורטוגל – מקומות מומלצים בליסבון, פורטוגל
מקומות מומלצים לביקור בליסבון

ליסבון ניצבת על הפרק? ריכזנו עבורכם המלצות על מקומות וחוויות שאתם חייבים לדגום בביקורכם בבירת פורטוגל.
קרא עוד
טיול מאורגן לפורטוגל – אתרים נבחרים בפורטוגל
אתרים נבחרים בפורטוגל

מאת החברה הגיאוגרפית

איפה כדאי לבקר בפורטוגל? לפניכם מידע על האתרים המעניינים ביותר בפורטוגל, ממצודת סינטרה הקסומה ועד נופיו הדרמטיים של רכס הכוכב, המשתרע לכל רוחבה של מרכז פורטוגל
קרא עוד
טיול מאורגן לפורטוגל – 10 דברים מעניינים על פורטוגל
עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על פורטוגל

מאת החברה הגיאוגרפית

לפורטוגל היבטים שונים ומגוונים - האנשים, ההיסטוריה, התרבות המיוחדת, המבנה הגיאוגרפי ואוצרות הטבע הופכים אותה ליעד מרתק ומיוחד במינו. אספנו עבורכם עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על פורטוגל.
קרא עוד
רגע לפני הטיול המאורגן לפורטוגל, מידע שימושי למטייל
מידע שימושי למטייל בפורטוגל

מאת החברה הגיאוגרפית

מידע שימושי למטייל בפורטוגל אודות מזג האוויר, אשרת כניסה, חשמל, מטבע ועוד.
קרא עוד