מבט על הקרמלין במוסקבה

בירות רוסיה – מוסקבה וסנט פטרסבורג

מאת החברה הגיאוגרפית

מוסקבה וסנט פטרסבורג הן שתי ערים מרתקות בעלות עבר היסטורי עשיר. שתיהן שימשו כערי בירה של רוסיה בתקופות שונות. מדוע ומתי הן נבחרו לשמש כבירות, וכיצד מתגלה ההיסטוריה לעיני המטיילים כיום בשתי הערים הללו? הכתבה הבאה תענה על השאלות הללו תוך נגיעה באתרי מורשת, שההיסטוריה של רוסיה עודנה חיה ונושמת בקרבם.

כמעט כל טיול ברוסיה הוא טיול היסטורי

שתי בירות התרבות של רוסיה, סנט פטרסבורג ומוסקבה, שופעות אתרים שמזוהים עם אירועים משמעותיים בהיסטוריה הרוסית ובעיקר בתקופת הצארים במאות ה-18-16. כמעט כל טיול מאורגן לרוסיה הוא במידה מסוימת טיול בעקבות מורשת הצארים והאימפריה הסובייטית. מהקרמלין ועד טבעת הזהב המצויה צפונית מזרחית למוסקבה, מהכיכר האדומה ועד ארמון החורף בסנט פטרסבורג – בכל מקום זרועות פיסות שרומזות ברמזים עבים ביותר על העבר הייחודי של רוסיה.

מוסקבה – סיפורה של בירה

מוסקבה, בירתה הנוכחית של רוסיה, היא עיר עצומה בגודלה, שכבר למעלה מ-900 שנה מהווה מרכז מדיני ותרבותי. גם בעבר הרחוק מוסקבה שימשה כעיר הבירה הרוסית, עד שהתואר נלקח ממנה בשנת 1712 עם הקמת סנט פטרסבורג על ידי פיוטר הגדול. רק לאחר מותו, יורשיו של פטר החזירו את הבירה למוסקבה, והעיר זכתה לתנופת בנייה אדירה. עם פרוץ המהפכה הבולשביקית ב-1917, מוסקבה הוכרזה כבירת הרפובליקה הסובייטית של רוסיה, ובה התיישב גם המטה הכללי של הצבא האדום. אחד האתרים ההיסטוריים המרכזיים המהווה מוקד תיירותי תוסס בעיר הינו הקרמלין – המצודה. מדובר בקומפלקס ארמונות עוצר נשימה שבנייתו החלה עוד במאה ה-14. הקרמלין היה מקום מושבם של מנהיגי רוסיה לאורך מאות בשנים. תחילה ישבו בו המלכים, אחר כך הצארים הגדולים, בהמשך ראשי האימפריה הסובייטית, וכיום הוא מאכלס את משרדי הממשלה כמו גם קתדרלות ומוזיאונים, שפתוחים לקהל ומציגים אוצרות מימי העבר המפוארים.

הקרמלין משקיף על הכיכר האדומה שנבנתה במאה ה-15 בתקופת הצאר איוואן השלישי. הכיכר נקראה בעבר כיכר המסחר ורק במאה ה-17 קיבלה את שמה החדש המבטא את יופייה, שכן המשמעות של המילה אדום באותה עת הייתה גם "יפה". תיירים המגיעים לכיכר האדומה, המהווה גם מרכז למופעים ומצעדים, יכולים לחוש את ההיסטוריה הפועמת במבנים המרשימים שמסביבה.

סנט פטרסבורג – היה הייתה לנינגרד

סנט פטרסבורג, הנחשבת לאחת הערים היפות בעולם, מוכרת לכול גם בשמה מהעידן הקומוניסטי – לנינגרד. העיר המרהיבה נבנתה במאה ה-18 על ידי פיוטר הגדול לאחר נצחונו על השבדים במלחמה הצפונית. הוא הכתיר את סנט פטרסבורג כבירת האימפריה הרוסית במטרה להפוך אותה למתחרה לבירות אירופה האחרות. דבק בחזונו, הוא השקיע בעיר תקציבי ענק, שכר את מיטב האמנים והאדריכלים האירופאיים לתכנונה, וגייס אלפי איכרים שמתו מקור ומאמץ במהלך עבודות הכפייה. כל זאת על מנת להעתיק את המונומנטים היפים משאר בירות אירופה וליצור עיר מושלמת. אמנם לאחר מותו של פטר הגדול, סנט פטרסבורג נאלצה לוותר על כתר הבירה שהוחזר למוסקבה כלאחר כבוד, אך היא המשיכה להיות ציר מסחר מרכזי של אותה תקופה. במלחמת העולם השנייה העיר נחרבה כמעט לחלוטין ונבנתה ושוקמה מחדש. בעשור האחרון סנט פטרסבורג חווה פריחה של חידוש ובנייה, מושכת אליה מיליוני תיירים מרחבי העולם ונחשבת למודל של יופי אדריכלי. טיול בין מבניה ותעלותיה של העיר חושף את המטיילים לאתרים היסטוריים הבנויים בסגנון הבארוק והניאו קלאסי. בין האתרים המרכזיים נמנים קתדרלת קזאן, הבנויה בסגנון אדריכלי מיוחד ומוזיאון ההרמיטאז', שנבנה במאה ה-18 ע"י הצארית יקתרינה הגדולה, ואוצר בתוכו את אחד מאוספי האמנות המרשימים בעולם. כל מי שיטייל בארמון החורף העצום שמהווה כיום חלק מהמוזיאון, יוכל לאמוד את אופייה המושחת והבזבזני של מי שהקימה אותו – הקיסרית אליזבת, בתו של פטר הגדול.

טבעת הזהב – מסלול של היסטוריה, תרבות ואדריכלות

השם טבעת הזהב ניתן בשנת 1967 לשמונה ערים רוסיות עתיקות בעלות חשיבות היסטורית גדולה, הממוקמות מצפון מזרח למוסקבה וערוכות בצורה טבעתית. כיום זהו מסלול תיירותי אטרקטיבי, העובר בין ערים המשמשות מעין מוזיאונים פתוחים. המסלול מפגיש את המטיילים עם מבנים מהמאות ה-18-12 – כנסיות, קתדרלות ומנזרים עתיקים, וכן מוזיאונים המציגים אמנות עממית ומוצגים שונים מהמאות האחרונות. טבעת הזהב היא מקור עונג לאוהבי היסטוריה ולכל מי שמבקש ללמוד על החיים ברוסיה העתיקה ועל מאפייניה הלאומיים של התרבות הרוסית.


צור קשר

כתבות מומלצות

מידע שימושי למטייל ברוסיה – טיול לרוסיה
מידע שימושי למטייל ברוסיה

מאת החברה הגיאוגרפית

מידע שימושי למטייל ברוסיה אודות מזג האוויר, אשרת כניסה, חשמל, מטבע ועוד.
קרא עוד
טיול מאורגן לרוסיה - לילות לבנים בסנט פטרסבורג
לילות לבנים בסנט פטרסבורג

אמרתם "לילות לבנים" אמרתם סנט פטרסבורג. התופעה הייחודית הזו היא סימן ההיכר של אחת הערים היפות בעולם. מהם הלילות הלבנים של סנט פטרסבורג, מה קורה בעיר בפסטיבל הלילות הלבנים המתקיים בתקופה זו, ודרך איזה מסלולי טיול מיוחדים תוכלו להכיר את סנט פטרסבורג המקסימה גם בשעות היום?
קרא עוד
טיול לרוסיה – אתרים נבחרים ברוסיה
אתרים נבחרים ברוסיה

מאת החברה הגיאוגרפית

איפה כדאי לבקר ברוסיה? לפניכם מידע על האתרים המעניינים ביותר ברוסיה, בין מוסקבה לסנט פטרסבורג.
קרא עוד
עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על רוסיה - טיול מאורגן לרוסיה
עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על רוסיה

מאת החברה הגיאוגרפית

לרוסיה היבטים שונים ומגוונים - האנשים, ההיסטוריה, התרבות המיוחדת, המבנה הגיאוגרפי ואוצרות הטבע הופכים אותה ליעד מרתק ומיוחד במינו. אספנו עבורכם עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על רוסיה.
קרא עוד
טיול לרוסיה - היסטוריה, תרבות ומורשת בסנט פטרסבורג
היסטוריה, תרבות ומורשת בסנט פטרסבורג

מאת החברה הגיאוגרפית

מאז ומתמיד התקנאנו באנשים שקוראים לעיר הנהדרת הזו בשם החיבה שלה, "פיטר". אנשים שמהלכים ברחובותיה וחוצים את תעלותיה של העיר שהיא פרויקט מגלומני, עצום ממדים ויפהפה של צאר אחד. הנה רשימה של עשרת המבנים המעניינים ביותר בעיר המפוארת הזו.
קרא עוד
מקומות שאסור לפספס בטיול לרוסיה - טיול מאורגן לרוסיה
מקומות שאסור לפספס ברוסיה

אם סימנתם את רוסיה כיעד לאחד מהטיולים הבאים שלכם – זכיתם. רוסיה היא ערש של היסטוריה, תרבות, טבע וגם בילויים. יש הרבה מקומות מרתקים בהם תוכלו לבקר תוך שהותכם בגדולה שבמדינות אירופה. בין אתרי הרשות והחובה ריכזנו עבורכם את המעניינים ביותר.
קרא עוד
על דת ומדינה ברוסיה - טיול מאורגן לרוסיה
הכנסיה הרוסית - דת שיש לה מדינה

טיול ברוסיה, השופעת כנסיות ומנזרים, חושף את ההיסטוריה, התהפוכות והקשרים המשתנים בין דת ומדינה. בכתבה זו נספר בקצרה את סיפורה של המרתק של הכנסיה הרוסית וגם נגלה לכם איזה כנסיות אסור לפספס בעת הביקור שם.
קרא עוד
הנה באה הרכבת
הנה באה הרכבת

אין חוויה המשתווה למסע ברכבת במחוזות חדשים – גמיעת הנופים המתחלפים תוך שקשוק הגלגלים, תחושת ההרפתקה המרגשת והעצירות בתחנות מרתקות. מסע ברכבת הטרנס מונגולית, שנוסעת בין מוסקבה לבייג'ינג דרך ערבות סיביר ומונוגוליה, היא אחת החוויות הכי מרגשות שיש.
קרא עוד