כניסת וסילי הקדוש במוסקבה

הכנסיה הרוסית - דת שיש לה מדינה

מאת החברה הגיאוגרפית

הכנסייה והדת שיחקו תפקיד חשוב בחברה הרוסית לאורך ההיסטוריה. מאז כניסתה של הנצרות לרוסיה, ניטש מאבק כוחות מתמיד בין הכנסייה למוסדות השלטון. טיול בארץ השופעת כנסיות ומנזרים חושף את התהפוכות והקשרים המשתנים בין דת ומדינה ברוסיה. בכתבה זו נספר בקצרה את סיפורה המרתק של הכנסייה הרוסית.

לכנסייה ברוסיה יש היסטוריה מלאת תהפוכות

העדויות הראשונות לקיומה של קהילה נוצרית ברוסיה הינן מקייב מהמאה ה-10. הנסיכה אולגה, ששלטה בעת ההיא, קיבלה עליה את הדת החדשה. נכדה ולדימיר, שהוטבל לנצרות, הוביל בבגרותו מהלך שסלל את הדרך לקבלת הנצרות הביזנטית. במהלך המאה ה-15 היה לכנסייה תפקיד חשוב בשחרור העם הרוסי מהשלטון הטטארי. במאה ה-16 הוכרה רשמית עצמאותה והעומד בראשה זכה לתואר "פטריארך מוסקבה ורוסיה". נקודת ציון זו היוותה חלק ממגמת התעצמות הכנסייה הרוסית ומעורבותה הרבה בניהול המדינה, אל מול חולשת השלטון המדיני.

מעמד הכנסייה השתנה עם עלייתו לשלטון של פטר הגדול, ששלט ברוסיה מ-1682 עד 1724. כחלק מהרפורמות והחידושים שערך בחיי המדינה והחברה, הוא שינה גם את המבנה של הכנסייה האורתודוכסית. בשנת 1700, כשהתפנתה משרת הפטריארך של מוסקבה, פטר הגדול החליט לבטלה. ב-1721 קבע כי מעתה תעמוד בראש הכנסייה מועצה רוחנית שנקראה "הסינוד הקדוש" והייתה כפופה לצאר, שהיווה פוסק עליון. צעד זה הביא מטבע הדברים להגבלת כוחה של הכמורה ולהכפפתה למדינה. מגמה זו השתקפה גם במאה ה-18, כאשר מנזרים רבים פורקו ואדמות שהיו ברשותם הופקעו.

המאה ה-19 מאופיינת בהסתאבות הממסד הכנסייתי לצד צמיחת תנועת ההשכלה. כתוצאה מכך, חל ניכור בין השכבה המשכילה ברוסיה לבין הכנסייה. במאה ה-20, עם עליית הבולשביקים לשלטון וביסוס האידיאולוגיה המרקסיסטית, הכנסייה סבלה מרדיפות קשות מצד השלטון. כנסיות ומנזרים רבים חוסלו, ונזירים וכמרים נאסרו, הוגלו ואף נרצחו. בכנסייה עצמה נוצר פילוג, עקב מחלוקת פנימית בשאלה אם יש לגלות לויאליות לשלטון או להילחם בו.  במלחמת העולם השנייה חל מפנה חיובי ביחסו של השלטון הסובייטי לכנסייה, כאשר סטלין אפשר לה לפעול. זאת כחלק מהצעדים שעשה למען גיוס תמיכת מדינות המערב במלחמה נגד גרמניה, ומתוך רצון לעודד את רוחו של העם.

מעמד הכנסייה הרוסית כיום

עם עליית מיכאיל גורבצ'וב לשלטון בשנת 1985 והנהגת מדיניות הפרסטרויקה (בנייה מחדש) על ידו, חל מפנה חיובי משמעותי ביחס המדינה לכנסייה. לאחר שנים של תעמולה אתיאיסטית, מגמת החזרה לדת הסתמנה גם בתוך החברה הרוסית. בשנת 1989 נערכו ביוזמת השלטון חגיגות אלף שנים לניצורה של רוסיה, החרם התקשורתי על הכנסייה הוסר וכנסיות רבות נפתחו מחדש. לאחר קריסתה של ברית המועצות, כוחה החשוב של הכנסייה בחברה הרוסית הוכר על ידי השלטון הרוסי בראשות בוריס ילצין. מגמה זו מחוזקת כיום ביתר שאת על ידי המנהיג הנוכחי ולדימיר פוטין, שהקו הלאומני-מסורתי של הכנסייה הרוסית משתלב כהלכה עם מדיניות הפנים והחוץ שהוא מנהיג.

הכנסיות הן חלק בלתי נפרד מהנוף ברוסיה

חלק ניכר מההיסטוריה של הכנסייה הרוסית נמצא בעבר – אבל הכנסיות הן חלק מכל טיול מאורגן לרוסיה כולל ביקורים מעניינים במגוון כנסיות ומנזרים, הפזורים ברחבי המדינה. חלק גדול מהכנסיות המפורסמות ממוקמות בבירה מוסקבה, אשר שימשה לאורך השנים כבית הרוחני לכנסייה הרוסית האורתודוכסית. בכל טיול למוסקבה חולפים על פני הכנסיות והמנזרים הרבים, המהווים חלק בלתי נפרד מנוף העיר. מן הסתם, רוב המטיילים אינם עוצרים בכל כנסייה שנקרית בדרכם, אך לבטח איש מהם לא יוכל להתעלם ממקבץ "הבצלים הצבעוניים" של קתדרלת ואסילי הקדוש. הקתדרלה, שניצבת בגאווה בלב הכיכר האדומה, מהווה אחד מסמליה הבולטים של מוסקבה בפרט ושל רוסיה בכלל. בין הכנסיות הידועות הנוספות בעיר נמנות הקתדרלה של ישו המושיע ומנזר נובודביצ'י.

במסלול טבעת הזהב ברוסיה ניתן לפגוש פה כנסייה ושם מנזר על כל צעד ושעל. השם טבעת הזהב מיוחס ל-8 ערים רוסיות היסטוריות, השוכנות צפונית-מזרחית למוסקבה ויוצרות צורת טבעת. המסלול המרתק, המושך אליו מטיילים רבים, שופע כנסיות עתיקות עם צריחי זהב, קתדרלות, מנזרים וכן מוזיאונים בהם מוצגים פריטי אמנות עממית ושלל מוצגים מהמאות הקודמות.

גם סנט פטרסבורג היפה משכנת בתוכה כנסיות מהחשובות ברוסיה. המרשימה שבהן, הבולטת לכל עבר בכיפותיה הצבעוניות והמרהיבות היא כנסיית הדם השפוך. פנים הכנסייה, המשובץ בפסיפסים מרהיבים, יפהפה לא פחות מהחוץ. כנסיות נוספות הן כנסיית פטר ופאול, קתדרלת קזאן וכנסיית סנט אייזיק.

הכנסיות הרבות מספרות, כל אחת בתורה, את מסכת התהפוכות והקשרים המורכבים שהתקיימו בעבר בין הדת והכנסייה הרוסית לבין הממסד השלטוני. אם לשפוט על פי ההיסטוריה, מאזן הכוחות יכול בהחלט לשנות את פניו שוב ושוב.

אם גם אתם מעוניינים לגלות את הכנסיות היפות של רוסיה, אתם מוזמנים להצטרף אלינו בטיול המשלב את מוסקבה, סנט פטרסבורג וכפרי טבעת הזהב.
כל הטיולים יוצאים בקבוצות קטנות ועם מדריכים מומחים לרוסיה.
למידע נוסף התקשרו: 03-5639000 או מלאו את הטופס מטה ונאו נחזור אליכם בהקדם.


צור קשר

כתבות מומלצות

הנה באה הרכבת
הנה באה הרכבת

אין חוויה המשתווה למסע ברכבת במחוזות חדשים – גמיעת הנופים המתחלפים תוך שקשוק הגלגלים, תחושת ההרפתקה המרגשת והעצירות בתחנות מרתקות. מסע ברכבת הטרנס מונגולית, שנוסעת בין מוסקבה לבייג'ינג דרך ערבות סיביר ומונוגוליה, היא אחת החוויות הכי מרגשות שיש.
קרא עוד
סנט פטרסבורג - טיול מאורגן לרוסיה
בירות רוסיה – מוסקבה וסנט פטרסבורג

מוסקבה וסנט פטרסבורג הן שתי ערים מרתקות בעלות עבר היסטורי עשיר. שתיהן שימשו כערי בירה של רוסיה בתקופות שונות. מדוע ומתי הן נבחרו לשמש כבירות, וכיצד מתגלה ההיסטוריה לעיני המטיילים כיום בשתי הערים הללו? היכנסו לכתבה.
קרא עוד
מקומות שאסור לפספס בטיול לרוסיה - טיול מאורגן לרוסיה
מקומות שאסור לפספס ברוסיה

אם סימנתם את רוסיה כיעד לאחד מהטיולים הבאים שלכם – זכיתם. רוסיה היא ערש של היסטוריה, תרבות, טבע וגם בילויים. יש הרבה מקומות מרתקים בהם תוכלו לבקר תוך שהותכם בגדולה שבמדינות אירופה. בין אתרי הרשות והחובה ריכזנו עבורכם את המעניינים ביותר.
קרא עוד
טיול לרוסיה – אתרים נבחרים ברוסיה
אתרים נבחרים ברוסיה

מאת החברה הגיאוגרפית

איפה כדאי לבקר ברוסיה? לפניכם מידע על האתרים המעניינים ביותר ברוסיה, בין מוסקבה לסנט פטרסבורג.
קרא עוד
טיול לרוסיה - היסטוריה, תרבות ומורשת בסנט פטרסבורג
היסטוריה, תרבות ומורשת בסנט פטרסבורג

מאת החברה הגיאוגרפית

מאז ומתמיד התקנאנו באנשים שקוראים לעיר הנהדרת הזו בשם החיבה שלה, "פיטר". אנשים שמהלכים ברחובותיה וחוצים את תעלותיה של העיר שהיא פרויקט מגלומני, עצום ממדים ויפהפה של צאר אחד. הנה רשימה של עשרת המבנים המעניינים ביותר בעיר המפוארת הזו.
קרא עוד
מידע שימושי למטייל ברוסיה – טיול לרוסיה
מידע שימושי למטייל ברוסיה

מאת החברה הגיאוגרפית

מידע שימושי למטייל ברוסיה אודות מזג האוויר, אשרת כניסה, חשמל, מטבע ועוד.
קרא עוד
עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על רוסיה - טיול מאורגן לרוסיה
עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על רוסיה

מאת החברה הגיאוגרפית

לרוסיה היבטים שונים ומגוונים - האנשים, ההיסטוריה, התרבות המיוחדת, המבנה הגיאוגרפי ואוצרות הטבע הופכים אותה ליעד מרתק ומיוחד במינו. אספנו עבורכם עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על רוסיה.
קרא עוד
טיול מאורגן לרוסיה - לילות לבנים בסנט פטרסבורג
לילות לבנים בסנט פטרסבורג

אמרתם "לילות לבנים" אמרתם סנט פטרסבורג. התופעה הייחודית הזו היא סימן ההיכר של אחת הערים היפות בעולם. מהם הלילות הלבנים של סנט פטרסבורג, מה קורה בעיר בפסטיבל הלילות הלבנים המתקיים בתקופה זו, ודרך איזה מסלולי טיול מיוחדים תוכלו להכיר את סנט פטרסבורג המקסימה גם בשעות היום?
קרא עוד