החומה הסינית הגדולה

החומה הסינית

מאת החברה הגיאוגרפית

היא אדירה, ארוכה מאין כמותה, מפורסמת, נושאת היסטוריה מרתקת ועוברת דרך נופים עוצרי נשימה. קבלו את הסיפור המסתתר מאחורי החומה הסינית, ועוד כמה פרטים חשובים שכדאי לכם לדעת לפני שתגיעו אליה. ותגיעו… 

טיול לסין לעולם לא יהיה מושלם ללא ביקור בחומה הסינית. אחד מן האתרים המעניינים ביותר בסין ומפעל ארכיטקטוני בלתי נתפס של ההיסטוריה האנושית, המהווה מוקד לגאווה לאומית. לא בכדי נבחרה החומה המופלאה הזו לאחד מפלאי תבל החדשים, ואף הוכרזה ע"י אונסקו כאתר מורשת תרבות עולמית. החומה שכל אבן מאבניה מהווה חלק מההיסטוריה והתרבות הסינית, מושכת אליה אינספור תיירים מרחבי העולם. הטיול בין חלקיה השונים מזמן חוויה מרגשת ומיוחדת במינה.

רבות יסופר על אורכה…

החומה הסינית הינה המבנה הארוך בעולם שנבנה אי פעם בידי אדם. בסינית היא נקראת ואן לי צ'אנג צ'אנג – החומה שבאורך רבבת לי (לי = חצי ק"מ). אורכה המקורי עלה על 5,000 ק"מ של אבן. כיום ממדיה המרשימים עומדים על כ-8,900 ק"מ אורך, אם נכלול את הסתעפויותיה השונות, רוחבה מגיע לכדי 9 מטרים, וגובהה המקסימלי כ-7.5 מטרים.

החומה נפרשת ממערב שאנהאיגוואן שבחוף המזרחי, לאורך הגבול הדרומי של מונגוליה הפנימית, עד לופ-נור שבמערב. היא חוצה בדרכה 5 מחוזות ו-2 אזורים אוטונומיים.
הטענה כי ניתן לראות את החומה הסינית מהחלל החיצון הופרכה זה מכבר, אך הסינים עדיין אוהבים להיאחז בסיפור המסביר מדוע החומה כה עקלקלה ומפותלת. על פי האגדה, בוני החומה קבעו את מסלולה בהתאם למסלולו של דרקון אחריו עקבו, ודרקונים אוהבים לנוע בדרכים מפותלות. וזה הזמן לעבור מהאגדות למציאות ההיסטורית…

כאורך החומה כך אורך ההיסטוריה שלה

החומה הסינית הוקמה לפני יותר מאלפיים שנה, סביב שנת 206 לפנה"ס, ע"י קיסר סין הראשון, צ'ין שי חואנג-די. למעשה, הקיסר איחד, הרחיב וחיזק 4 חומות קודמות שהוקמו כ-500 שנים קודם לכן. החומה נבנתה במטרה להגן על המחוזות הסיניים ועל התרבות החקלאית המקומית מפני שודדים ונוודים, שנהגו לפשוט על האזור באותה תקופה.

בניית החומה נמשכה כ-10 שנים, ועסקו בה צוותי ענק של פועלים ומהנדסים. חוקרי ההיסטוריה מציינים כי במהלך הבנייה מתו למעלה ממיליון פועלים. החומה נבנתה מ-2 קירות אבנים, בהם דחסו עפר כדי ליצור ביצור מיטבי. היא נשמרה ע"י כוחות צבא וצוידה במשואות שהתריעו מפני הנוודים. אלו אכן נאלצו לחדול מפשיטותיהם – המטרה הושגה.

לאורך השושלות ההיסטוריות, החומה נהרסה ונבנתה, נפגעה ושופצה ללא הפסקה. בשנת  1211 היא נהרסה לראשונה כשהמונגולים, ובראשם ג'ינג'יס חאן, כבשו את סין וכוננו את שושלת יואן. בתקופת שושלת מינג בין השנים 1368 – 1644, החומה שופצה, הוארכה  ובוצרה, והוצבו בה מגדלי שמירה ותותחים. ב-1644 המנג'ורים הבקיעו את החומה, כבשו את סין, וכוננו את שושלת צ'ינג. לאורך שליטת שושלת צ'ינג החומה הוזנחה, ורבים מחלקיה נהרסו ע"י איתני הטבע. בעידן המודרני, לאחר שסין פתחה את שעריה למבקרים, החומה הפכה לנכס לאומי ותרבותי, ולמוקד תיירותי אטרקטיבי, והשלטונות דואגים לשפצה ולשמרה.

איך ואיפה כדאי לטייל בחומה הסינית?

אל החומה הסינית תוכלו להגיע ולטייל באופן עצמאי או במסגרת טיול מאורגן לסין. שתי התחנות המתוירות ביותר לאורך החומה הן תצפית באדאלינג ותצפית מוטיאניו, שניתן להגיע אליהן באמצעות רכבל. להלן כמה נקודות ציון מרכזיות על החומה, ששוות ביקור:

תצפית באדאלינג ממוקמת כ-70 ק"מ צפון מערבית לבייג'ין וגובהה 1,000 מטרים. ניתן להגיע אליה ברכבל או בשילוב עם עלייה רגלית תלולה. חלק חומה זה, ששוחזר בסוף שנות ה-50, מצויד במעקות ביטחון. מהתחנה, המשתרעת לאורך כמה מאות מטרים, ניתן לצפות גם בקטעי החומה שאינם משוחזרים. באמפיתיאטרון המקומי תוכלו ליהנות מסרטים קצרים העוסקים בחומה הסינית. כמובן שתוכלו להתמוגג גם מהמראה המקסים של "מנעולי האהבה" הקשורים בסרטים אדומים ונעולים על מעקה החומה שבמקום.

תצפית מוטיאניו ממוקמת כ- 90 ק"מ צפון מזרחית לבייג`ין. גם אליה ניתן להגיע ברכבל, וכדי לא לפספס את האזור האותנטי של החומה, יש לפנות שמאלה עם הירידה ממנו ולעלות לסוף השביל המוביל אל החומה שאינה משוחזרת.

מעבר ההרים ג'ויונג ממוקם כ-50 ק"מ צפונית מערבית לבייג'ין. חלק זה הינו בעל חשיבות היסטורית רבה, כיוון שנבנה במאה החמישית ושופץ בידי שושלת מינג. החומה במקום צרה יחסית ומטפסת על צלע הר. ניתן לערוך באיזור זה טיול של כשעתיים במסלול בקושי בינוני, המהווה חלק מדרך המשי.

תחנת סימאטאי ממוקמת כ-120 ק"מ צפונית מזרחית לבייג'ין. קטע זה חולש על הגישה למעבר הרים אסטרטגי במזרחה של החומה – גובייאקואו. החומה באזור זה הוקמה ע"י שושלת צ'י הצפונית, ונבנתה מחדש עם עלייתה של שושלת מינג. בין הסיבות להגיע למקום נמנות אטרקציות מעניינות כמו מגדל הפיות, המדרגות לגן עדן ועוד.

שאנהאיגוואן ממוקמת כ-300 ק"מ ממזרח לבייג'ין. במקום יקבלו את פניכם מצודה מרובעת, חומות בגובה 14 מטרים ותעלות מגן עם גשרים מתרוממים. באזור המוכר בשם "ראש הדרקון העתיק", החומה חודרת מעט לתוך הים ויוצרת דמות דרקון ששותה מהמים.

רוצים לדעת עוד על סין? לחצו כאן לעשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על סין


צור קשר

כתבות מומלצות

שנגחאי -  מעיירת דייגים למרכז בינלאומי
שנגחאי - פריז של המזרח?

שנגחאי הייתה עד למאה ה-19 עיירת דייגים פשוטה וצנועה – ומאז, כמעט בבת אחת, הפכה למוקד כלכלי ופוליטי בסין, עיר רבגונית, המשלבת מזרח ומערב. מה הם האתרים המעניינים ביותר בשנגחאי ומה אסור לפספס? היכנסו לכתבה.
קרא עוד
דובי פנדה בסין - טיול מאורגן לסין
שמורות טבע בסין

סין ידועה כיעד אקזוטי בפן התרבותי שלה, אך מי שיטייל בה יגלה שבארץ העצומה הזו חבויות גם שמורות טבע מיוחדות במינן, בין היפות בתבל. בכתבה זו נסקור חמש שמורות, מהגדולות והמעניינות ביותר שיש בסין.
קרא עוד
מאכלי רחוב בסין
אוכל רחוב בסין

אם אתם עומדים לבקר בסין, בין ההכנות השונות כדאי שתכינו גם את החך לאוכל הרחוב הסיני. למרות שרובנו מורגלים למסעדות אסיאתיות בישראל, אוכל הרחוב בסין מזמן חוויה אחרת לחלוטין. אתם מוזמנים לגלות אותה בכתבה הבאה.
קרא עוד
עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על סין
עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על סין

מאת החברה הגיאוגרפית

לסין היבטים שונים ומגוונים - האנשים, ההיסטוריה, התרבות המיוחדת, המבנה הגיאוגרפי ואוצרות הטבע הופכים אותה ליעד מרתק ומיוחד במינו. אספנו עבורכם עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על סין.
קרא עוד
אתרים נבחרים בסין
אתרים נבחרים בסין

מאת החברה הגיאוגרפית

איפה כדאי לבקר בסין? לפניכם מידע על האתרים המעניינים ביותר בסין, מבייג'ינג הבירה, המשמשת כמרכז פוליטי-תרבותי לכל האימפריה העצומה ועד אל מחוז יונאן, בו חיים עשרות מיעוטים מרתקים.
קרא עוד
סין למתקדמים - טיול מאורגן לסין
חוויות מסין למתקדמים

אם כבר טיילתם בסין יש לכם טעם של עוד, הגיע הזמן לשלב הבא. בכתבה הבאה תגלו 5 חוויות מעניינות בסין, שמתאימות למי שמיצה זה מכבר את הדרך המוכרת והמתויירת.
קרא עוד
השבטים של מחוז יונאן
השבטים של מחוז יונאן בסין

חבל יונאן, בדרום מערב סין, מהווה מפגש אתני ססגוני ל-25 קבוצות מיעוטים מסקרנות, כל אחת בעלת מנהגים ייחודיים ותלבושות צבעוניות. הכנו עבורכם מדריך קצר לחמשת העמים המרכזיים החיים באזור, ההיסטוריה שלהם ובעיקר – איפה ניתן לפגוש בהם.
קרא עוד
מתי הכי כדאי לטייל בסין - טיול מאורגן לסין
מתי הכי כדאי לטייל בסין

מטיילים רבים המעוניינים לטייל בסין תוהים מתי הכי כדאי להגיע אליה, והתשובה בגדול היא – תמיד. סין היא ארץ עצומה בשטחה, ולכן תנאי האקלים השוררים בה משתנים בין העונות והאזורים השונים. אז מתי כדאי לבקר בה? היכנסו לכתבה .
קרא עוד
מידע שימושי למטייל בסין
מידע שימושי למטייל בסין

מאת החברה הגיאוגרפית

מידע שימושי למטייל בסין אודות מזג האוויר, אשרת כניסה, חשמל, מטבע ועוד.
קרא עוד
הנה באה הרכבת
הנה באה הרכבת

אין חוויה המשתווה למסע ברכבת במחוזות חדשים – גמיעת הנופים המתחלפים תוך שקשוק הגלגלים, תחושת ההרפתקה המרגשת והעצירות בתחנות מרתקות. מסע ברכבת הטרנס מונגולית, שנוסעת בין מוסקבה לבייג'ינג דרך ערבות סיביר ומונוגוליה, היא אחת החוויות הכי מרגשות שיש.
קרא עוד
גני יו בשנגחאי, סין
גני יו-יואן בשנגחאי - חוויה של יופי ואותנטיות

גן יו בשנגחאי ממוקם במרכז העיר העתיקה. הגן היפהפה והמטופח להפליא בנוי על פי כל כללי הבנייה של הגן הסיני המסורתי, ומייצג באותנטיות רבה את הסגנון הארכיטקטוני העתיק של שנגחאי, תוך שילוב מאפייניה התרבותיים של העיר כיום. מה מיוחד כל כך בגנים אלה? היכנסו לכתבה.
קרא עוד