עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על טנזניה
אסף עמרן

עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על טנזניה

מאת החברה הגיאוגרפית

התרבות המיוחדת, אוצרות הטבע העשירים, שמורות הטבע היפות והמרתקות והאי זנזיבר, אלה רק חלק מהסיבות שבזכותן כדאי לצאת לטיול בטנזניה. אז מהו סוד הקסם של טנזניה?

1. תרבות

החלוקה השבטית למאה ועשרים קבוצות אתניות שונות מכתיבה תרבות מגוונת מאוד. כל אחד מן השבטים משמר את המנהגים שלו, אבל כיום יש גם תרבות אחידה ומכנה משותף תרבותי רחב ויציב בטנזניה. רוב הלשונות השבטיות הן לשונות דיבור בלבד, והספרות הכתובה מצומצמת. שתי השפות הרשמיות הן הסוואהילית והאנגלית.

2. אדריכלות

האדריכלות של אזור החוף, במזרח המדינה משקפת היטב את עברה של טנזניה. בחוף ניכרת השפעה ערבית חזקה, בדאר אל סלאם שמשמת כמרכז המסחרי קל למצוא השפעות גרמניות ובריטיות ובזנזיבר ניכרת השפעה חזקה של בנייה קולוניאליסטית. 90 אחוז מתושבי המדינה מתגוררים עדיין באזורים כפריים ולכל שבט שיטות בנייה מסורתיות משלו.

3. האוכל

תירס, אורז, קסווה ודומיהם הם המרכיבים המרכזיים באוכל בטנזניה. לצד אלה מגישים ברוב המקומות לאורך החוף דגים טריים ובפנים המדינה בשר בקר, עז או עוף. מספרם הרב של המהגרים מהודו מכתיב את העובדה שבכל המרכזים העירוניים מגישים לעיתים קרובות אוכל הודי.

4. משקה

הבירה המקומית בטנזניה נקראת "קילימנג'רו", היא זוכה לפופולריות רבה וטעמה טוב. סיסמת הפרסום שלה אומרת: "לא ביקרת בטנזניה אם לא כבשת את הקילימנג'רו".

5. ספורט

כדורגל הוא הספורט הפופולרי ביותר בטנזניה. אצטדיוני הכדורגל הגדולים בערים נחשבים בין מקומות המפגש והבילוי ההמוניים והאהובים ביותר. ענפים נוספים שזוכים לפופולריות הם הכדורסל והכדורעף.

6. חוויה מיוחדת

הצפייה בבעלי חיים בשמורות הגדולות היא ללא ספק החוויה החזקה והמאלפת ביותר בטנזניה. מומלץ במיוחד לצאת לטיסה בכדור פורח מעל מישורי הסרנגטי הגדולים. מבט ממעוף הציפור על עדרי הגנו והזברות העצומים, המתעוררים ליום חדש בשעת בוקר מוקדמת, היא חוויה בלתי נשכחת.

7. מונומנט

"אסקארי" (חייל) הוא אחד המונומנטים הבולטים ביותר במרכז דאר א סלאם. האנדרטה הגדולה הזו הוקמה ב-שנת 1927 כדי לציין את זכרם של החללים האפריקנים במלחמת העולם הראשונה. מונומנט חשוב נוסף הוא ה"אוהורו" (חופש) בצורת לפיד שמציין את עצמאות המדינה מן השלטון הבריטי ב-1961.

8. מסורת

הסדר החברתי המסורתי, שבסיסו השבט והמשפחה המורחבת, עדיין בולט מאוד ומכתיב את חיי החברה בטנזניה. רוב הזוגות עדיין נישאים על פי שידוך משפחתי ורובן ישמרו על החלוקה השבטית המסורתית.

9. שמורת טבע

קשה להצביע על שמורת טבע אחת בטנזניה. שטחים נרחבים מטנזניה הוכרזו כשמורות טבע, וכל אחת מהן יפה ומרתקת בפני עצמה – ממישורי הסרנגטי האדירים, בהם נודדים עדרים עצומים של גנו וזברות, דרך קלדרת הנגורונגורו, "תיבת נוח החדשה", בה חיים כ-25,000 בעלי חיים גדולים, המייצגים את עולם החי של מזרח אפריקה ועד שמורת טרנגירה, בה ניתן לצפות בשני "הענקים" של אפריקה – עדרי פילים עצומים המתכנסים ליד נהר הטרנגירה, ועצי הבאובב המפורסמים. ועוד לא דיברנו על האגמים הרבים, מגוון הציפורים העצום, מיני הקופים הרבים ואפילו מפגש עם שימפנזים במערב המדינה… לחובבי טבע ובעלי חיים, טנזניה היא יעד חובה!

10. רק בטנזניה!

האי זנזיבר ששייך לטנזניה מהווה אטרקציה תיירותית ייחודית. מעבר לחופים הטרופיים היפהפיים, האי הוא המקום היחיד בעולם בו אפשר לצפות בקופי הקולובוס האדום שחיים רק בשמורת יער ג'וזאני בזנזיבר.

 

הידעתם?

עוד כמה עובדות מעניינות על טנזניה

  • הר הקילימנג'רו, המתנשא לגובה של 5,895 מטר הוא ההר הגבוה ביותר באפריקה. הר זה הוא הגבוה בעולם – אם מודדים את גובהו לעומת השטח בו הוא ניצב (ולא יחסית לגובה פני הים). הקילימנג'רו, שניצב רק שלוש מעלות מקו המשווה, משלב אקלים וצמחייה ייחודיים שמשכו אליו מטיילים ומטפסים.
  • טנזניה היא המדינה היחידה בעולם בה הוגדר שטח שגודלו יותר מרבע מן המדינה כשמורות טבע. אם מחברים את שטחן של כל השמורות בטנזניה, מתקבל שטח שגדול מגרמניה ובלגיה ביחד. שמורת סלוס (Selous) היא השמורה הגדולה ביותר באפריקה. שטחה כפול משטחה של ישראל.
  • אוכלוסייתה של טנזניה מורכבת מ-120 קבוצות אתניות שונות. אף אחת מן הקבוצות האלה אינה מייצגת יותר מעשירית מן האוכלוסייה. בני הסוקומה נחשבים לשבט הגדול ביותר והם חיים בצפון מערב המדינה, מדרום לאגם ויקטוריה.

  • שלושה אגמים עצומים, הגדולים ביבשת אפריקה, תוחמים את טנזניה. אגם ויקטוריה בצפון המדינה הוא אגם המים המתוקים השני בגודלו בעולם. אגם טנגנייקה במערב הוא האגם השני בעומקו בעולם ואגם ניאסה, המכונה גם ימת מלאווי, בדרום מערב.

מתכננים טיול בטנזניה?

החברה הגיאוגרפית מציעה טיולים מאורגנים לטנזניה ובניית טיולים פרטיים לטנזניה לנוסע העצמאי, ע"י המומחים שלנו לאפריקה. 

למידע נוסף התקשרו 03-5639000 או מלאו את הטופס מטה.

 


צור קשר

כתבות מומלצות

טיולי חורף דרומית לקו המשווה
טיולי חורף דרומית לקו המשווה

כשבישראל שורר חורף, בחצי הכדור הדרומי הקיץ בשיאו. אם כך, זה הזמן לצאת לטיולים ליעדים הממוקמים בחלקו התחתון של קו המשווה. בכתבה שלפניכם כמה יעדים מעניינים שמומלץ לטייל בהם, במיוחד כשאצלנו קר וגשום.
קרא עוד
זנזיבר - גן העדן של מזרח אפריקה
זנזיבר - גן העדן של מזרח אפריקה

מאת גיורא (גיגי) לוין

זנזיבר היא גן עדן למטיילים, הרפתקנים, צוללנים והיסטוריונים, ולכל החפץ בחופשה מסוג שונה. ביקור בצפון האי הוא מסע בוטני מרתק במטעי התבלינים האקזוטיים; סיור בעיר האבן הינו מסע מרתק אל ההיסטוריה של מזרח אפריקה; חופי הזהב עטורי דקלי הקוקוס מהווים תפאורה מושלמת לחופשה ואילו מתחת לפני המים – עולם עשיר וססגוני.
קרא עוד
לחיות עם השימפנזים - עשר עובדות מעניינות על ג'יין גודול
לחיות עם השימפנזים - עשר עובדות מעניינות על ג'יין גודול

מאת החברה הגיאוגרפית

ג'יין גודול היא המומחית הגדולה ביותר בעולם בכל הנוגע לשימפנזים. מעבר לתרומות הרבות שתורמת גודול למדע ולאיכות הסביבה, היא מנהלת חיים מרתקים ויוצאי דופן. הנה 10 עובדות מרתקות על ג'יין גודול.
קרא עוד
המסע הגדול בעולם
המסע הגדול בעולם

מאת החברה הגיאוגרפית

הנדידה הגדולה היא המסע הפנטסטי ביותר בעולם. זהו חלומם של חובבי הטבע, בעלי החיים והמסעות. הצפייה בנדידה הגדולה היא מסוג החוויות שעושים פעם בחיים וזוכרים לתמיד. על מה כל המהומה? אתם מוזמנים לקרוא בכתבה שלפניכם.
קרא עוד
מידע שימושי למטייל בטנזניה
מידע שימושי למטייל בטנזניה

מאת החברה הגיאוגרפית

מידע שימושי למטייל בטנזניה אודות מזג האוויר, אשרת כניסה, חשמל, מטבע ועוד.
קרא עוד
עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על זנזיבר
עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על זנזיבר

מאת מי-טל גבינג

איי זנזיבר שלחופי אפריקה הם יעד מושלם לנופש אקזוטי קסום - ים בצבע טורקיז, חופים לבנים, עצי קוקוס גבוהים ולחובבי הצלילה - עושר אדיר של בע"ח מתחת למים. היכנסו וגלו עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על זנזיבר.
קרא עוד
אתרים נבחרים בטנזניה
אתרים נבחרים בטנזניה

מאת החברה הגיאוגרפית

איפה כדאי לבקר בטנזניה? לפניכם מידע על האתרים המעניינים ביותר בטנזניה, מהמישורים האינסופיים של שמורת סרנגטי ועד זנזיבר שטופת השמש.
קרא עוד