אתרים נבחרים בטנזניה

אתרים נבחרים בטנזניה

מאת החברה הגיאוגרפית

אגם איאסי (Eyasi)

אגם סודה נידח סביבו מתגוררות אוכלוסיות מסורתיות של שבטים כגון בני ההדזבה (Hadzabe) ובני הדטוגה (Datoga). ההדזבה הינם נוודים אשר צדים ומלקטים את כל מזונם, ואילו הדטוגה, אויביהם המסורתיים של המסאים, הינם שבט רועים מסורתי שבנותיו עדיין מצלקות את פניהם ולובשות בגד עשוי עור. אזור אגם איאסי, על הנופים המרהיבים שלו והתרבויות המסורתיות, הנו יעד שאינו מכלל במסלול הטיולים המקובל. דרכי ההגעה אליו קשות.

אגם מניארה

אגם מניארה (Manyara) שוכן למרגלות המצוק המערבי של השבר הסורי-אפריקני. השמורה שנושאת את שם האגם משתרעת על כחצי משטחו ועל השטח שבין חופי האגם למצוק השבר הסורי-אפריקני שממערב לאגם. דרך הכניסה לשמורה חוצה יער טרופי, המתקיים באזור זה בזכות מי תהום גבוהים במיוחד. למרות שטחה הקטן (325 קמ"ר), השמורה מגינה על מגוון מרתק של בתי גידול ובעלי חיים. זה אחד המקומות המעטים בהם אפשר לראות לעתים אריות מטפסים על עצים, בניסיון למצוא מסתור מהחום בצהרי היום.

זנזיבר

האי זנזיבר (Zanzibar) שטוף שמש, ונחשב מהמקסימים והאקזוטיים באיי האוקיינוס ההודי. רבים ממגלי אפריקה – ברטון, ספיק וליווינגסטון – החלו כאן את מסעותיהם לגילוי היבשת. הטיול באי משלב את ההנאה מהים הכחול, מהחול הלבן ומדקלי הקוקוס התמירים, עם האפשרות להכיר את ההיסטוריה המעניינת של המקום. האי זנזיבר ידוע במגוון הגידולים החקלאיים שלו, במטעי הפירות הטרופיים ובמיוחד בתבלינים האקזוטיים הגדלים בו. סטון טאון (Stonetown) "עיר האבן", היא העיר העתיקה בזנזיבר. בסיור מרתק במבוך הסמטאות אפשר לגלות את דלתות העץ המגולפות ביד אמן, את דוכני הסוחרים ואת המבנים העתיקים. הדרך לחלקו הצפוני של האי עוברת בכפרי דייגים מסורתיים, בהם אפשר לראות את תהליך בניית סירות ה"דאו" המסורתיות, האופייניות לחופי מזרח אפריקה. חוויה נוספת היא מראה הנשים העוסקות בחקלאות האצות, שתפסה תאוצה בשנים האחרונות, בעיקר בזכות הביקוש הגדל לסושי, ושוק הדייגים הצבעוני של הכפר קוקוטוני (Mkokotoni) בצפון האי.

עמק אולדובאי ושמורת סרנגטי

מערבה לרמות נגורונגורו שוכן עמק אולדובאי (Olduvai Gorge) . כאן התגלו שרידי אדם קדמון, שחי, צד וליקט מזון לפני כמיליון וחצי שנה על שפת אגם ביצות. השוליים המערביים של רמות נגורונגורו נוגעים במישורים האינסופיים של שמורת סרנגטי (Serengeti). בשמורה אפשר לצפות באחת התופעות המדהימות בעולם – הנדידה הגדולה של עדרי הענק של גנו, זברות, צבאים ואנטילופות שונות. מדי שנה מתרכזים העדרים במישורי העשב הקצר בדרום הסרנגטי, כדי ליהנות מן הצמחייה הרעננה המלבלבת בעקבות הגשמים. ריכוז זה הוא האות ללידת עגלים המונית בקרב עדרי הגנו בחודש פברואר. עם התייבשות המישורים צועדים העדרים צפונה ומערבה, בנופים מגוונים ומרהיבים: חורשי שיטים, רכסי גבעות סלעיים, יערות ונהרות הגרומטי והמארה. לאחר שכילו את העשב בצפון, במישורי המארה בקניה, יחלו העדרים בדרכם דרומה, בחזרה אל מישורי העשב הקצר.

רמות נגורונגורו

ממערב לשבר הסורי-אפריקני מתנשאת רמה גבוהה, ובה אחד מפלאי הטבע המפורסמים בעולם – מכתש נגורונגורו (Ngorongoro). המכתש הגעשי (קלדרה) נוצר לפני כ-2.5 מיליוני שנים, כתוצאה מהתפוצצות הר געש. קודקודו הועף, ומן הפיצוץ נותר לוע ענק, שממדיו כממדי מכתש רמון (כ-265 קמ"ר). המכתש והרמה הסובבת אותו מוכרזים, זה כארבעים שנה, אתר בעל חשיבות עליונה למורשת העולמית, והשימור הסביבתי נעשה בסיוע אונסק"ו. רק לבני שבט המסאי (Masai) מותר להתגורר בתחומי השמורה, לרעות את הבקר שלהם בתוך המכתש ולבנות כאן את הכפרים (המניאטות) שלהם. הירידה לתוך המכתש אפשרית ברכב מיוחד. בתוך המכתש, כמו בתיבת נוח, חיים כ-25,000 בעלי חיים גדולים (לא כולל עופות), המייצגים את רוב מיני בעלי החיים במזרח אפריקה.

שמורת ארושה

למרגלות הר קילימנג'רו (Kilimanjaro) שבצפון טנזניה שוכנת שמורת ארושה (Arusha). השמורה מציעה למבקרים בה נוף מרהיב של פלגי מים ומפלים, ומגע קרוב עם יער טרופי הררי עשיר, שבו מטפסים, שרכים, פרפרים, קופים וציפורים. בשמורה שני חלקים: האחד הוא הר מרו, הר געש כבוי – החמישי בגובהו באפריקה (4,566 מטר) מדרונותיו מיוערים בצפיפות, ואפשר לטייל ביער ברגל, בליווי שומר מקומי. חלקה השני של השמורה מגן על מכתש נגורדוטו, מכתש מושלם שבתחתיתו ביצה. מן היער המקיף את המכתש אפשר לצפות באנטילופות ובבאפאלו הרועים בתחתית המכתש. אגמי מומלה מנקדים את חלקה הצפוני של השמורה ומשמשים בית לעופות מים, לזברות, לג'ירפות ולבעלי חיים מרתקים נוספים.

שמורת טרנגירה

בשמורת טרנגירה יש סוואנות רחבות ידיים ומאות עצי באובב ענקיים. נהר הטרנגירה החוצה את השמורה הוא מקור המים היחיד הזמין באזור בעונה היבשה (מיולי עד נובמבר). השמורה, ששטחה 2,600 קמ"ר, מרכזת אליה בעונה היבשה אלפי בעלי חיים, בעיקר לאורך גדות הנהר. הפילים, החיים באזור השמורה כל השנה, מתרכזים בעונה היבשה לעדרים גדולים, בני עשרות ומאות פרטים, שאפשר לצפות בהם בסביבות הנהר. הטורפים הגדולים נמשכים בהמוניהם אל האזור, ואפשר לצפות בהם בקלות יחסית. בעונה הגשומה טרנגירה היא מוקד משיכה למינים רבים של ציפורים, בהם מינים צבעוניים כגון תוכים, כחלים, שרקרקים ושלדגים ומינים אנדמיים.

חולמים על טיול בטנזניה?

החברה הגיאוגרפית מציעה טיולים מאורגנים לטנזניה ובניית טיולים פרטיים לטנזניה לנוסע העצמאי, ע"י המומחים שלנו לאפריקה.
למידע נוסף התקשרו: 03-5639000 או מלאו את הטופס מטה.


צור קשר

כתבות מומלצות

זנזיבר - גן העדן של מזרח אפריקה
זנזיבר - גן העדן של מזרח אפריקה

מאת גיורא (גיגי) לוין

זנזיבר היא גן עדן למטיילים, הרפתקנים, צוללנים והיסטוריונים, ולכל החפץ בחופשה מסוג שונה. ביקור בצפון האי הוא מסע בוטני מרתק במטעי התבלינים האקזוטיים; סיור בעיר האבן הינו מסע מרתק אל ההיסטוריה של מזרח אפריקה; חופי הזהב עטורי דקלי הקוקוס מהווים תפאורה מושלמת לחופשה ואילו מתחת לפני המים – עולם עשיר וססגוני.
קרא עוד
המסע הגדול בעולם
המסע הגדול בעולם

מאת החברה הגיאוגרפית

הנדידה הגדולה היא המסע הפנטסטי ביותר בעולם. זהו חלומם של חובבי הטבע, בעלי החיים והמסעות. הצפייה בנדידה הגדולה היא מסוג החוויות שעושים פעם בחיים וזוכרים לתמיד. על מה כל המהומה? אתם מוזמנים לקרוא בכתבה שלפניכם.
קרא עוד
מידע שימושי למטייל בטנזניה
מידע שימושי למטייל בטנזניה

מאת החברה הגיאוגרפית

מידע שימושי למטייל בטנזניה אודות מזג האוויר, אשרת כניסה, חשמל, מטבע ועוד.
קרא עוד
טיולי חורף דרומית לקו המשווה
טיולי חורף דרומית לקו המשווה

כשבישראל שורר חורף, בחצי הכדור הדרומי הקיץ בשיאו. אם כך, זה הזמן לצאת לטיולים ליעדים הממוקמים בחלקו התחתון של קו המשווה. בכתבה שלפניכם כמה יעדים מעניינים שמומלץ לטייל בהם, במיוחד כשאצלנו קר וגשום.
קרא עוד
לחיות עם השימפנזים - עשר עובדות מעניינות על ג'יין גודול
לחיות עם השימפנזים - עשר עובדות מעניינות על ג'יין גודול

מאת החברה הגיאוגרפית

ג'יין גודול היא המומחית הגדולה ביותר בעולם בכל הנוגע לשימפנזים. מעבר לתרומות הרבות שתורמת גודול למדע ולאיכות הסביבה, היא מנהלת חיים מרתקים ויוצאי דופן. הנה 10 עובדות מרתקות על ג'יין גודול.
קרא עוד
עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על זנזיבר
עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על זנזיבר

מאת מי-טל גבינג

איי זנזיבר שלחופי אפריקה הם יעד מושלם לנופש אקזוטי קסום - ים בצבע טורקיז, חופים לבנים, עצי קוקוס גבוהים ולחובבי הצלילה - עושר אדיר של בע"ח מתחת למים. היכנסו וגלו עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על זנזיבר.
קרא עוד
עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על טנזניה
עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על טנזניה

מאת החברה הגיאוגרפית

לטנזניה היבטים שונים ומגוונים - האנשים, ההיסטוריה, התרבות המיוחדת, המבנה הגיאוגרפי ואוצרות הטבע הופכים אותה ליעד מרתק ומיוחד במינו. אספנו עבורכם עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על טנזניה.
קרא עוד