הפנטנל בברזיל

הפנטנל בברזיל

מאת החברה הגיאוגרפית

שמורת הפנטנל בברזיל נחשבת אחד מפלאי הטבע של העולם. כולם מסכימים שאי אפשר להתעלם ממנה ובכל זאת רק מעטים מגיעים כדי לראות אותה ולבקר בנפלאות המדהימים שהיא מציעה. כאשר מדברים על עושר ועל מגוון ביולוגי הפנטנל יכולה לשמש כדוגמא הטובה ביותר. המרחקים העצומים של ברזיל והכבוד שכולם רוחשים לשמורות האמזונס מרחיקים את המטיילים מן הפנטנל, אלא שכדאי להצביע על הטעות – דווקא באזור הפנטנל אפשר לראות הרבה יותר בעלי חיים מאשר באזור האמזונס. הסיבות לכך רבות אבל העיקרית שבהן היא שבתקופה שבה יורדים פני המים בשמורה הפנטנל מתגודדים בעלי החיים סביב מקווי המים שנותרו וקל למצאם.

שמורת הפנטנל שוכנת בלב אמריקה הדרומית, מדרום לאגן האמזונס וממזרח לשרשרת הרי האנדים. למעשה זאת דלתה עצומה של נהרות שמוצפת בכל שנה ויוצרת, כאשר היא עולה בכמה מטרים בתקופת הגאות, את אחד מבתי המחייה המרתקים ביותר בעולם לבעלי חיים ולצמחים ייחודיים. המומחים מתארים את הפנטנל כאזור הביצות, או אזור ההצפה המרתק ביותר על פני כדור הארץ. לעיתים קרובות מתארים את הפנטנל כמקווה המים המתוקים הגדול ביותר בעולם. שטח הביצות נפרס על פני אלפי קילומטרים רבועים ולמעשה משתרעת השמורה הענקית הזאת במרכז ובמערב ברזיל, אבל גם במזרח בוליביה ובמזרח פרגוואי. גודלו של אזור הפנטנל כ-250 אלף קילומטרים רבועים, כלומר יותר מפי עשרה מגודלה של מדינת ישראל או כמחצית משטחה של צרפת.

חובבי בעלי חיים נוטים לתאר את הפנטנל כגן עדן מושלם. ביום אחד של סיור בפנטנל אפשר לפגוש לצד דגי פירניה, נחשי אנקונדה, מאות מיני ציפורים, אלפי פרפרים, אינספור פרחים, קופים, תוכים, נחשים וזוחלים שיוצרים תיאטרון מרהיב גם את הקופיברה – המכרסם הגדול בעולם.

מלבד העונג שבצפייה בכל אלה חשוב לזכור שלפנטנל יש גם ערך כלכלי אדיר. האזור מציע לתושבי המדינות השכנות כמות גדולה של מים מתוקים וטובים לשתייה, יציבות אקלימית, אפשרויות תחבורה נוחות ועוד.

למרות כל אלה הפנטנל, גם היום, הוא למעשה אזור לא מוכר שטרם נחקר מספיק ושסכנה סביבתית מרחפת עליו בכל שנה בגלל פיתוח יתר. ההשוואה שהחוקרים מעלים בחשש היא עם ביצות אווגליידס בפלורידה. שם התחולל שינוי בעייתי מאוד במהלך חמישים שנים בלבד. הפנטנל טרם נפגע בצורה אנושה אבל החששות קיימים וצפים מדי שנה.

לפני הביקור בפנטנל חשוב מאוד להבין את מחזור המים – הגיאות והשפל בשמורה. מחזור זה נשלט בידי הנהרות הגדולים שחוצים אותה. בעונה הרטובה, בין נובמבר לאפריל, עולים הנהרות על גדותיהם ומציפים שטחים עצומים. הצפות אלה נמשכות כמה חודשים. מיליוני ציפורים נמשכות אל מקווי המים העשירים האלה. היונקים מוצאים בתקופה זאת מקלט באיים הבודדים שנותרים מוגבהים. במהלך החודשים היבשים, בין מאי לאוקטובר, יורדים פני המים והם נסוגים אט אט מחלקים גדולים של השמורה. בעלי החיים הרבים יוצאים בתקופה זאת ממקומות המסתור ומתחילים לתור אחר מקווי המים המצטמצמים. חוואים רבים בשטח השמורה משתמשים בשטחים הירוקים בתקופה היבשה כשטחי מרעה לבקר.

רק רשת דרכים מוגבלת מאוד נפרסת ברחבי הפנטנל. אחת הדרכים המהנות ביותר לסייר באזור היא ברכיבה על גב סוס. חלק מן החוות שפועלות באזור הסבו עצמן לחוות שנותנות שירותי תיירות ומוציאות סיורי רכיבה.

דרך חשובה ומרתקת נוספת לבקר בפנטנל היא בעזרת שיט בסירה. שיט כזה מאפשר צפייה נוחה יותר בעופות ובציפורים. לעיתים קרובות יוצאים המבקרים בשמורה גם לסיורים ליליים, שמאפשרים צפייה בחיות שקשה מאוד לראותן בהזדמנויות ובמקומות אחרים. בחלק מן המקומות אפשר לצאת גם לשיט קאנו או למסעות דיג או צפרות.

איך מגיעים?
כדי להגיע לפנטנל מצפון יש לנסוע דרך קוויאבה (Cuiaba) בירת חבל מאטו גרוסו. הבאים מדרום ייסעו דרך קמפו גרנדה המשמשת כבירת חבל מאטו גרוסו דו סול. חלק מן המבקרים בפנטנל נוסעים לראות את הנהרות הצלולים בסביבת של העיר בוניטו (Bonito) שנמצאת ממערב לקמפו גרנדה, בדרום הפנטנל. יש שנוסעים גם לעיר קורומבה (Corumba) על גדת הנהר, סמוך לגבול עם בוליביה.

מזג האויר
כדאי לזכור שהאקלים באזור זה טרופי. החורף נמשך בין יוני לספטמבר ובתקופה זאת הטמפרטורות גבוהות במשך היום אך צונחות לאפס במהלך הלילה.


צור קשר

כתבות מומלצות

מידע שימושי למטייל בברזיל
מידע שימושי למטייל בברזיל

מאת החברה הגיאוגרפית

מידע שימושי למטייל בברזיל אודות מזג האוויר, אשרת כניסה, חשמל, מטבע ועוד.
קרא עוד
מפלי האיגואסו בדרום אמריקה
מפלי האיגואסו בדרום אמריקה

כל מי שמטייל בדרום אמריקה לא יכול להתעלם מהם – מפלי האיגואסו המופלאים. מהו ייחודם? מה הופך אותם לאטרקטיביים ומתוירים כל כך? מה מאפיין את הצד הברזילאי ומה את הצד הארגנטינאי, ואיזו אגדה מלווה את סיפור היווצרותם? על כל אלה ועוד תוכלו לקרוא בכתבה שלפניכם.
קרא עוד
עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על ברזיל
עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על ברזיל

מאת החברה הגיאוגרפית

לברזיל היבטים שונים ומגוונים - האנשים, ההיסטוריה, התרבות המיוחדת, המבנה הגיאוגרפי ואוצרות הטבע הופכים אותה ליעד מרתק ומיוחד במינו. אספנו עבורכם עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על ברזיל.
קרא עוד
עובדות מפתיעות על הקרנבל בברזיל
עובדות מפתיעות על הקרנבל בברזיל

חגיגות הקרנבל המפואר והזוהר בריו דה ז'נירו הן היהלום שבכתר עונת הקרנבלים בדרום אמריקה ובעולם כולו. קיבצנו עבורכם כמה עובדות מעניינות על הקרנבל של ריו, וגם על קרנבלים נוספים ומעניינים ביבשת.
קרא עוד
אתרים נבחרים בדרום אמריקה - מדבר אטאקמה בצ'ילה
דרום אמריקה שאולי עוד לא ראיתם

דרום-אמריקה היא יבשת מדהימה והמבחר בה עצום – מדינות שונות, ערים, כפרים ומקומות שהטבע מתקיים בהם כמעט באין מפריע. אם אתם מתכננים לצאת לטיול בדרום אמריקה, היכנסו וקראו על היעדים שלא כדאי לכם לפספס.
קרא עוד
אתרים נבחרים בברזיל
אתרים נבחרים בברזיל

איפה כדאי לבקר בברזיל? לפניכם מידע על האתרים המעניינים ביותר בברזיל, מריו דה ז'ניור התוססת ועד עולם החים המופלא של ביצות הפנטנל.
קרא עוד
הקרנבלים של דרום אמריקה
הקרנבלים של דרום אמריקה

מאת החברה הגיאוגרפית

השתתפות בקרנבל דרום אמריקאי, שאינו דומה לשום מסיבה שאנחנו, המערביים, מכירים, היא מסוג החוויות שאסור לוותר עליהן. קשה לעקוב אחר כל האירועים, אבל הנה לפניכם כמה מן הקרנבלים הכי מלהיבים ביבשת.
קרא עוד