הקרנבלים של דרום אמריקה

הקרנבלים של דרום אמריקה

מאת החברה הגיאוגרפית

בתחילת השנה האזרחית, בד"כ במהלך חודש פברואר (כ-40 ימים לפני חג הפסחא), מתקיימים ברחבי בעולם מאות קרנבלים.
המילה "קרנבל" משמעותה "שלום לבשר" (carne=בשר) (Vale=שלום). באירופה נהגו הנוצרים הקתולים להתנזר מבשר ומכל הנאה גופנית אחרת במשך 40 יום לפני חג הפסחא, כהזדהות עם סבלו של ישו תקופה הידועה כ'לנט'. לפני צום הבשר התקיימו חגיגות זלילה וחטאים.

הקרנבלים הגדולים והמפורסמים ביותר הם אלה של אמריקה הלטינית. קרנבלים אלה מספקים הצצה נדירה, מרתקת וצבעונית במיוחד לחיים, לאמונות, לאמנות ולתרבות הלטינית. אלה תמיד מסיבות ענקיות, רוויות בתחפושות צבעוניות, מסיכות מדהימות, תזמורות שמנגנות קצבים לטינו אמריקאיים מלהיבים והזדמנויות נפלאות לרקוד ולרקוד ולרקוד.

השתתפות בקרנבל דרום אמריקאי, שאינו דומה לשום מסיבה שאנחנו, המערביים, מכירים, היא מסוג החוויות שלא כדאי לוותר עליהן. בדיוק כמו שלא הייתם רוצים להחמיץ דווקא את המסיבה הכי טובה בעיר.
קשה לעקוב אחר כל האירועים אבל הנה לפניכם חמישה מן הקרנבלים הכי מלהיבים ביבשת.

הקרנבל של ריו דה ז'נירו, ברזיל

אבי אבות הקרנבלים. אין מסיבה גדולה יותר, בשום מקום אחר בעולם. ארבעה ימים שאלפים טורחים בהכנות אליהם במשך שנה שלמה. האירוע מושך לברזיל מאות אלפי תיירים. מומחי קרנבלים מנהלים דיונים מלומדים איזה מן הקרנבלים של ברזיל הוא הטוב, "האותנטי" או השמח ביותר. הקרנבל של באהייה אמנם נחשב לאיום רציני אבל בשורה התחתונה אין כנראה מתחרים לקרנבל המרכזי של ריו.

האירוע המרכזי בקרנבל של ריו הוא תהלוכת תחרות מופעי הסמבה. באירוע נוטלים חלק בתי ספר שונים לסמבה משכונותיה השונות של העיר. כל בית ספר בוחר נושא מרכזי, סביבו מעוצבים התלבושות, המוסיקה והריקודים. מלבד התהלוכה המרכזית מתקיימים ברחבי העיר אירועים שונים, מסיבות, תהלוכות, תזמורות מנגנות בכיכרות וברחובות ואלפים פשוט יוצאים לרקוד. זה אחד הקרנבלים היחידים בעולם שבו מספרם של בעלי התחפושות עולה בהרבה על מספרם של הצופים ואין עדות טובה מזאת לאיכותו של הקרנבל.
רבים מאירועי הקרנבל נחגגים ברחובות חינם, אבל מצעד להקות הסמבה מתנהל מול יציעים מסודרים, שהכניסה אליהם כרוכה בכרטיס.

הקרנבל בברזיל | צילום: גילי חסקין

אינטי ראימי – קוסקו, פרו

פסטיבל אינטי ראימי (Inti Raymi) הוא פסטיבל השמש – אחד הכוחות הקדומים החזקים ביותר באמריקה הלטינית. החגיגות המרכזיות של האינטי ראימי נערכות בעיר קוסקו, בלב האנדים בדרום פרו. העיר שוכנת בגובה כשלושת אלפים מטר ובכך טמון חלק מן הייחוד של הפסטיבל. עבור רבים הנשימה נעתקת עוד בטרם החלו לרקוד. הפסטיבל מציין את מפנה החורף של השמש – ב-24 ביוני (במקור כנראה ציינו אותו ב-21 ביוני). במהלך יום זה חולקים לאל השמש על פי מסורת האינקה כבוד רב שמוצא את ביטויו בתהלוכות גדולות וצבעוניות מאוד. מוזיקה וריקודים הם חלק בלתי נפרד מן הפסטיבל הנהדר הזה. מוקד האירועים בכל שנה מתקיים באתר האינקה הסמוך ביותר לקוסקו – בסקסוואיאמן (Sacsayhuaman). אתר העתיקות המרשים הזה נהפך בימי האינטי ראימי לבמת מופעים מדהימה.

חגיגות פסטיבל השמש (אינטי ריימי) בקוסקו, פרו | צילום: גילי חסקין

הקרנבל של אורורו, בוליביה

העיר אורורו (Oruru) במרכז בוליביה, כמאתיים קילומטרים מדרום ללה פאז, רכשה לעצמה מוניטין כבירת הפולקלור של המדינה. אירוע השיא באורורו בכל שנה הוא הקרנבל הגדול שמתקיים בחודש פברואר ונמשך שמונה ימים. ב-2012 הוא מתקיים בתאריכים 14-21 בפברואר. קרנבל זה נושא אמנם אופי דתי במקורו, ויש בו לא מעט תהלוכות דתיות, אבל במהלך השנים גם הוא נהפך למסיבה ענקית וסוערת. המוטיב המרכזי בקרנבל של אורורו הן תחפושות השדים הפופולריות. הייחוד של אורורו טמון בכך שמתקיימות בה גם היום מסורות משולבות פגאניות ונוצריות.

הבוליביאנים גאים במיוחד בכך שלקרנבל של אורורו יש מסורת בת אלפיים שנה. הריקוד המסורתי המקומי נקרא "דיאבלדה" ומארגני הקרנבל מקפידים לקיים אותו באדיקות ועם משתתפים רבים.
התהלוכה המרכזית בקרנבל נמתחת על פני חמישה קילומטרים ומגיעה לשיאה כאשר המשתתפים מציגים שני מחזות פופולריים. האחד מוקדש לכובשים הספרדים והשני עוסק במאבקו של המלאך מיכאל בשטן. במחזות אלה משתתפים עשרים אלף שחקנים מתושבי העיר ועשרת אלפים מוזיקאים. למרות ההקשרים הדתיים, המשקה הפופולרי ביותר הוא הצ'יצ'ה המקומית והאווירה נעימה, לא אלימה כלל ועליזה מאוד.

הקרנבל של אורורו, בוליביה

הקרנבל של טרינידד

אחד הקרנבלים הפחות מוכרים מתרחש באיים טרינידד וטובגו, שנמצאים בים הקריבי. הקרנבל בטרינידד הוא חלומו של כל מטייל. הוא משלב בין תרבויות האי (הודים, אפריקאים, אינדיאנים ואירופאים) ומאפשר למטייל להיכנס לחוויה, בלי לדאוג לבטחון או לאי נעימות אחרת, פשוט לחיות את הרגע עם המקומיים.

הקרנבל בטרינידד הוא אחת ההפתעות הנעימות שיש. המיקום שלו בתוך הים הקריבי מאפשר שקט ושלווה אם רוצים, טמפ' נוחות מאד ובעיקר גיוון מאד גדול של אירועים.

מיום שבת עד יום ג' מתקיים רצף של אירועים, מתחרות תופי הפאן, דרך תחרות מוסיקת הקליפסו, המשלבת אלמנטים צרפתיים, בריטיים, אפריקניים והודיים, ומצעד הפתיחה המפורסם.
ביום שבת מתרחשת תחרות תופי הפאן, שמהווה את אחת האטרקציות הגדולות של הקרנבל.
למעט האירועים הרשמיים, בלילה שבין ראשון לשני, מתרחש אירוע הז'וברט (אירוע הפתיחה). בסביבות 02:00 בלילה יוצאים כל התושבים מחופשים וצבועים, מוציאים רמקולים לכל מרפסת, מפעילים מוסיקה מכל רכב ומתחילים ללכת אחרי משאיות שמנגנות את אותו שיר. בכל מפגש בין האנשים הם מתחילים לזרוק אחד על השני צבעים ובוץ ומתחככים בריקוד הקריבי המסורתי. אט אט מתמלאים הרחובות באנשים שחווים תחושת אקסטזה אמיתית ושחרור מושלם, ואין אדם שלא נכבש בקסם.
זה אולי אחד הקרנבלים היחידים בעולם שבו אתה יכול לחוות את תחושת השחרור שכולנו כל כך מפנטזים עליה, ועם זאת להרגיש את הנעימות והחביבות הקריבית.
כשמגיע יום ד' התופים נאלמים דום, ושקט מופתי ומרגיע כובש את האי.

הקרנבל של טרינידד | צילום: רענן בן בסט

הקרנבל של מונטבידאו, אורוגוואי

הייחוד של הקרנבל של מונטבידאו טמון במסורות האפריקניות החזקות שמשפיעות על תרבותה של העיר. קולו של הקנדומבה, תוף אפריקני שצליליו מהדהדים בעוצמה רבה, נשמע בכל רחבי העיר בתקופת הקרנבל. במעט מאוד מקומות אחרים אפשר לראות משתתפים רבים כל כך של הקרנבל, צובעים את גופם ופניהם בשחור, כאות הזדהות על והתנצלות בפני העבדים האפריקניים שהובאו לעיר במהלך המאה ה-19. התהלוכה הגדולה שנקראת כאן Desfile de las Llamadas היא האירוע הפופולרי ביותר בקרב משתתפי הקרנבל. התהלוכה רוויה בריקודים סוערים כמיטב המסורת האפריקנית.

הקרנבל של מונטיבידאו, אורוגוואי

גם אתם רוצים לחגוג בקרנבל דרום אמריקאי מרגש?

לפרטים על טיולים מאורגנים לדרום אמריקה המשלבים קרנבלים התקשרו 03-5639000 או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם.


צור קשר

כתבות מומלצות

מפלי האיגואסו בדרום אמריקה
מפלי האיגואסו בדרום אמריקה

כל מי שמטייל בדרום אמריקה לא יכול להתעלם מהם – מפלי האיגואסו המופלאים. מהו ייחודם? מה הופך אותם לאטרקטיביים ומתוירים כל כך? מה מאפיין את הצד הברזילאי ומה את הצד הארגנטינאי, ואיזו אגדה מלווה את סיפור היווצרותם? על כל אלה ועוד תוכלו לקרוא בכתבה שלפניכם.
קרא עוד
טיולי חורף דרומית לקו המשווה
טיולי חורף דרומית לקו המשווה

כשבישראל שורר חורף, בחצי הכדור הדרומי הקיץ בשיאו. אם כך, זה הזמן לצאת לטיולים ליעדים הממוקמים בחלקו התחתון של קו המשווה. בכתבה שלפניכם כמה יעדים מעניינים שמומלץ לטייל בהם, במיוחד כשאצלנו קר וגשום.
קרא עוד
עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על בוליביה
עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על בוליביה

מאת החברה הגיאוגרפית

לבוליביה היבטים שונים ומגוונים - האנשים, ההיסטוריה, התרבות המיוחדת, המבנה הגיאוגרפי ואוצרות הטבע הופכים אותה ליעד מרתק ומיוחד במינו. אספנו עבורכם עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על בוליביה.
קרא עוד
הפנטנל בברזיל
הפנטנל בברזיל

מאת החברה הגיאוגרפית

חובבי בעלי חיים נוטים לתאר את הפנטנל כגן עדן מושלם. ביום אחד של סיור בפנטנל אפשר לפגוש לצד דגי פירניה, נחשי אנקונדה, מאות מיני ציפורים, אלפי פרפרים, אינספור פרחים, קופים, תוכים, נחשים וזוחלים, שיוצרים תיאטרון מרהיב, גם את הקפיברה – המכרסם הגדול בעולם.
קרא עוד
חוויות מדרום אמריקה - טיול מאורגן לדרום אמריקה
חוויות מדרום אמריקה

דרום אמריקה היא מקום של ניגודים מחד והרמוניה אינסופית מאידך, מפסגותיו המושלגות של רכס האנדים ועד אל החופים הטרופיים של קולומביה וברזיל, ובין לבין – מדבריות מלח, קרחונים, פסלים עתיקים, ג'ונגלים מלאי מסתורין ותרבויות עתיקות.
קרא עוד
אתרים נבחרים בברזיל
אתרים נבחרים בברזיל

איפה כדאי לבקר בברזיל? לפניכם מידע על האתרים המעניינים ביותר בברזיל, מריו דה ז'ניור התוססת ועד עולם החים המופלא של ביצות הפנטנל.
קרא עוד
מידע שימושי למטייל בפרו
מידע שימושי למטייל בפרו

מאת החברה הגיאוגרפית

מידע שימושי למטייל בפרו אודות מזג האוויר, אשרת כניסה, חשמל, מטבע ועוד.
קרא עוד
אתרים נבחרים בפרו
אתרים נבחרים בפרו

מאת החברה הגיאוגרפית

איפה כדאי לבקר בפרו? לפניכם מידע על האתרים המעניינים ביותר בפרו, מאגם טיטיקקה העצום, השוכן בגובה 4,000 מטר מעל פני הים ולגדותיו כפרים ססגוניים ועד אל העיר האבודה מאצ'ו פיצ'ו, בעיר המסתורים שהוכרזה כאחד משבעת פלאי תבל.
קרא עוד
אתרים נבחרים בדרום אמריקה - מדבר אטאקמה בצ'ילה
דרום אמריקה שאולי עוד לא ראיתם

דרום-אמריקה היא יבשת מדהימה והמבחר בה עצום – מדינות שונות, ערים, כפרים ומקומות שהטבע מתקיים בהם כמעט באין מפריע. אם אתם מתכננים לצאת לטיול בדרום אמריקה, היכנסו וקראו על היעדים שלא כדאי לכם לפספס.
קרא עוד
עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על פרו
עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על פרו

מאת החברה הגיאוגרפית

לפרו היבטים שונים ומגוונים - האנשים, ההיסטוריה, התרבות המיוחדת, המבנה הגיאוגרפי ואוצרות הטבע הופכים אותה ליעד מרתק ומיוחד במינו. אספנו עבורכם עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על פרו.
קרא עוד
אתרים נבחרים בבוליביה
אתרים נבחרים בבוליביה

מאת החברה הגיאוגרפית

איפה כדאי לבקר בבוליביה? לפניכם מידע על האתרים המעניינים ביותר בבוליביה, ממדבר המלח הגדול בעולם ועד אגם טיטיקקה והרכס המלכותי.
קרא עוד
עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על ברזיל
עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על ברזיל

מאת החברה הגיאוגרפית

לברזיל היבטים שונים ומגוונים - האנשים, ההיסטוריה, התרבות המיוחדת, המבנה הגיאוגרפי ואוצרות הטבע הופכים אותה ליעד מרתק ומיוחד במינו. אספנו עבורכם עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על ברזיל.
קרא עוד
עובדות מפתיעות על הקרנבל בברזיל
עובדות מפתיעות על הקרנבל בברזיל

חגיגות הקרנבל המפואר והזוהר בריו דה ז'נירו הן היהלום שבכתר עונת הקרנבלים בדרום אמריקה ובעולם כולו. קיבצנו עבורכם כמה עובדות מעניינות על הקרנבל של ריו, וגם על קרנבלים נוספים ומעניינים ביבשת.
קרא עוד
קרנבל השטן בבוליביה
קרנבל השטן בבוליביה

מאת ברק אפיק

מתוך ענן של עשן צבעוני מגיחים עשרות "שטנים" בריקוד סוער, לצלילי מוסיקה קצבית. הרקדנים, לבושים בגדים צבעוניים, עטופים בגלימות מעוטרות, עוטים מסכות כבדות בעלות קרניים מסולסלות וזוהרות. הם רוקדים את ריקוד ה"דיאבלדה", המספר את ההיסטוריה של קרנבל השטן.
קרא עוד
מידע שימושי למטייל בבוליביה
מידע שימושי למטייל בבוליביה

מאת החברה הגיאוגרפית

מידע שימושי למטייל בבוליביה אודות מזג האוויר, אשרת כניסה, חשמל, מטבע ועוד.
קרא עוד
מידע שימושי למטייל בברזיל
מידע שימושי למטייל בברזיל

מאת החברה הגיאוגרפית

מידע שימושי למטייל בברזיל אודות מזג האוויר, אשרת כניסה, חשמל, מטבע ועוד.
קרא עוד