טיולים גיאוגרפים עם מיטב המומחים | החברה הגיאוגרפית
טיולים גיאוגרפים עם מיטב המומחים | החברה הגיאוגרפית 03-5639000

לאן

בחרו יעד

איך

בחרו סוג טיול

סוגי טיולים מיוחדים

מתי

בחרו תאריך

עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על פרו

עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על פרו

החברה הגיאוגרפיתספרית הכתבות שלנוכתבות על פרועשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על פרו
מאת החברה הגיאוגרפית

תרבות האינקה המרתקת, העיר האבודה מאצ’ו פיצ’ו, איי בייסטאס באוקיינוס השקט וקולקה, אחד הקניונים העמוקים בעולם, אלה רק חלק מהסיבות שבזכותן כדאי לצאת לטיול בפרו. אז מהו סוד הקסם של פרו?

1. תרבות

אין מקום אחר בעולם שבו אפשר להתרשם ולהכיר טוב יותר את תרבות האינקה. תושביה הקדומים של פרו, שחיו באזור זה על חוף האוקיינוס השקט ובהרי האנדים כמה מאות שנים לפני בואם של הספרדים במאה ה-16 שלטו ביכולת טכנית וביכולת בנייה מדהימה. למרות שלא הכירו תרבות כתב או את הגלגל זכו בני האינקה להישגים מרשימים מהם אפשר להתפעל גם היום.

2. אדריכלות

במהלך ביקור בפרו אפשר להכיר למעשה שתי תקופות ושני סגנונות אדריכליים שונים לחלוטין. הראשון, המסקרן ביותר והייחודי לפרו הוא אדריכלות האינקה. בניה של תרבות זו הצטיינו בבנייה שיסודה התאמת אבנים גדולות באורח מפליא. העיר האבודה מ’צו פיצ’ו נחשבת לאחד מפלאי תבל בזכות אדריכליה הקדומים. הסגנון השני, המוכר גם בחלקים אחרים של אמריקה הדרומית הוא הסגנון הקולוניאלי שהביאו עימם הספרדים. בפרו יש כמה מן הדוגמאות המרשימות ביותר של סגנון בנייה זה.

3. האוכל

המטבח הפרואני עשיר ומגוון מאוד. לכל אזור יש מנות אופייניות. ההוכחה לכך היא שיש בו 468 מנות מקומיות שרשומות כחוק כמנות מייצגות של פרו. תפוחי אדמה הם המרכיב הבסיסי ביותר של האוכל הפרואני. אחת מהמנות האופייניות נקראת “פאפא א לה הואנצ’אינה” והיא מכילה תפוחי אדמה מכוסים בגבינה וברוטב חריף, מוגשת על עלה חסה לצד ביצה קשה.

4. משקה

יש בפרו הרבה מאוד מיצי פירות טבעיים וטעימים. המשקה הנמכר ביותר במדינה הוא “אינקה קולה”, משקה מתוק מאוד, שאי אפשר להתחמק ממנו. משקה אלכוהולי מפורסם נקרא “פיסקו” ומיוצר מזיקוק לאחוזי אלכוהול גבוהים של יין לבן. בין המשקאות החמים בולט ה”מאטה דה קוקה” תה שמיוצר מחליטת עלי קוקה ועוזר מאד כנגד כאבי ראש שנובעים מעלייה לגובה רב ומחוסר חמצן.

5. ספורט

כדורגל הוא ללא מתחרים הספורט הפופולרי ביותר בפרו. אחריו אפשר למנות עוד כמה ענפי ספורט פופולריים ככדורעף, מלחמת פרים ומלחמות תרנגולים.

6. חוויה מיוחדת

הליכה, אפילו קצרה, לאורכה של דרך האינקה שמובילה למצ’ו פיצ’ו עוזרת מאוד להבין את תרבות האינקה. הגבהים העצומים בהם חולפת הדרך המרוצפת, הקושי שבסלילתה ובצעדה לאורכה, הקשיים שלוו להעברת מסעות בתרבות שכלל לא הכירה את הגלגל, כל אלה מאפשרים לחוות את החוויה באופן העמוק ביותר.

7. מונומנט

מ’צו פיצ’ו, העיר האבודה ששבה ונמצאה בתחילת המאה העשרים היא ללא ספק המונומנט הבולט והחשוב ביותר בפרו. הקשיים עימם מתמודדים הפרואנים בשימור האתר המרתק נובעים מן הפופולריות שלו וממספרם הגדול של המבקרים שורצים לפקוד אותו. כדי להגן על האתר הוטלו בשנים האחרונות מגבלות שונות, שלא גורעות מיופיו.

8. מסורת

באיי טיטיקקה שוכנים בני שבטים מתרבויות שונות. אחד המסקרנים ביותר הוא האי טקילה שהתפרסם בזכות העובדה שהגברים עוסקים בו במלאכות אריגה של צמר בעוד הנשים עוסקות בבנייה.

9. שמורת טבע

איי בייסטאס (Ballestas) באוקיינוס השקט, מול חוף פראקס, במערב פרו זכו לכינוי “גלפגוס הקטנה”. ביקור בשמורת הטבע המפתיעה הזו מאפשר לצפות בנוחות באלפי אריות ים, עופות מרתקים, פינגווינים ובעלי חיים נדירים אחרים.

10. רק בפרו!

הקניון האדיר קולקה, אחד הקניונים העמוקים בעולם, מספק למבקרים חוויה ייחודית. לצד הנופים הדרמטיים אפשר לצפות כאן בקונדור, אחד העופות הנדירים והמרשימים בעולם שמוטת כנפיו מגיעה לשלושה מטרים.

 

הידעתם?

עוד כמה עובדות מעניינות על פרו

  • אגם טיטיקקה, שפרו חולקת עם שכנתה בוליביה, הוא האגם הגדול ביותר באמריקה הדרומית והאגם הגבוה ביותר בעולם שאפשר לשוט בו בסירות.
  • פרו היתה המושבה האחרונה באמריקה הדרומית שזכתה לעצמאות מספרד. באורח רשמי השתחררה פרו משלטון ספרד בשנת 1824.
  • פרו נחשבת למולדתו של תפוח האדמה. כיום מגדלים במדינה 3000 זנים שונים של תפוחי אדמה. אבל לא רק תפוח האדמה הגיע אלינו מפרו – גם העגבניה והאבוקדו נולדו במדינה זו וממנה יצאו לכבוש את העולם. זני האבוקדו של פרו נחשבים גם היום לרכים ביותר בעולם.
  • שני הקניונים ליד העיר ארקיפה בפרו – קניון קוטאהואסי וקניון קולקה – נחשבים בין העמוקים ביותר בעולם. עומק הראשון 3600 מטר ועומק השני 3400 מטר. לשם השוואה – עומקו של הגרנד קניון בארצות הברית מגיע רק ל-1600 מטר.
  • צ’רו בלאנקו ליד נאסקה נחשבת לדיונה הגבוהה ביותר בעולם. גובהה מן הבסיס 1176 מטר וגובהה מעל פני הים 2080 מטר.
  • הנתונים על הרי האנדים בשטחה של פרו מדהימים: יש בהם 50 פסגות שגובהן מעל 6000 מטר ויש בהם 1769 קרחונים ו-12 אלף אגמים ולגונות.
  • השורש הפרואני מאצ’ה (Maca) שידוע גם בשמו הואנרפו מאצ’ה, נחשב לחומר הבסיסי ממנו מייצרים את תרופת הויאגרה. שורש זה והשפעותיו הרפואיות מוכר בפרו כבר כמה מאות שנים.
  • אוניברסיטת סן מרקוס היא האוניברסיטה הראשונה שהוקמה והחלה לפעול ביבשת אמריקה. האוניברסיטה נוסדה כבר בשנת 1551, פחות מעשרים שנה לאחר הגעתם של הספרדים למדינה.
  • בפרו אפשר לצפות ב-1701 מיני ציפורים. נתון זה מציב אותה במקום הראשון בעולם כמדינה עם מספר מיני הציפורים הגבוה ביותר.
  • העיתון “אל פרואנו” שיוצא לאור גם כיום, הוא העיתון הראשון שזכה להפצה באמריקה הדרומית. המנהיג סימון בוליבר ייסד את האל פרואנו כבר בשנת 1825.

מתכננים טיול בפרו?

החברה הגיאוגרפית מציעה טיולים מאורגנים לפרו ובניית טיולים פרטיים לפרו לנוסע העצמאי, ע”י המומחים שלנו לדרום אמריקה.

למידע נוסף התקשרו 03-5639000 או מלאו את הטופס מטה.

מעוניינים להצטרף לטיול?
נמצאו שגיאות בטופס

הטופס בשליחה
אנא המתינו מספר
שניות לאישור

תודה שפניתם אלינו! 
ניצור איתכם קשר בקרוב

רוצים להצטרף לטיול?
צרו קשר

נמצאו שגיאות בטופס

הטופס בשליחה
אנא המתינו מספר
שניות לאישור

תודה שפניתם אלינו! 
ניצור איתכם קשר בקרוב

כדאי לקרוא