עובדות מפתיעות על הקרנבל בברזיל
צילום: גילי חסקין

עובדות מפתיעות על הקרנבל בברזיל

מאת החברה הגיאוגרפית

בדרום אמריקה קרנבל הוא לא סתם חגיגה, אלא מסורת. מדי שנה, בד"כ במהלך חודש פברואר (כ-40 ימים לפני חג הפסחא), מתקיימים קרנבלים בכל רחבי היבשת (והעולם), כשמעל כולם מתנוסס הקרנבל המפואר והזוהר בריו דה ז'נירו, המושך אליו המוני תיירים מרחבי העולם, שחלקם מגיעים עצמאית וחלקם במסגרת טיול מאורגן לדרום אמריקה.

גם מחוץ לעונת הקרנבל, תושבי היבשת מוצאים סיבות לחגיגה, ובמהלך כל השנה מתקיימים פסטיבלים שונים ומעניינים. אנחנו שמחים להגיש לכם מנה גדושה של עובדות מעניינות על הקרנבל בריו, לצד טעימות מקרנבלים ופסטיבלים אחרים ביבשת.

האחד והיחיד, הקרנבל האדיר בריו – מה אתם יודעים עליו?

 • מה עושה אותה לגדול מכולם? רבים יגידו שהתואר "קרנבל הקרנבלים" ניתן לו בזכות האירועים הגדולים והייחודיים שמתקיימים במהלכו ואשר מייחדים אותו מכל קרנבל אחר בדרום אמריקה או בעולם כולו – תחרות בתי הספר לסמבה ומצעד המנצחות בחוצות ריו דה ז'נירו, שבהמשך נפרט אודותיהם. בכל מקרה אין עוררין על כך שמדובר בעדלאידע הכי מושקעת, סקסית וזוהרת שנוגעת בכל החושים.
 • ההכנות לקרנבל נמשכות שנה שלמה – 5 דקות יספיקו לכם כדי לרשום את עצמכם לקבוצת טיול מאורגן לדרום אמריקה בתקופת הקרנבל של ריו, אבל שנה שלמה נמשכות ההכנות הקדחתניות לקראת האירוע המופלא. זה מתחיל כבר בבוקר שלאחר הקרנבל, כשבתי הספר לסמבה בברזיל מתחילים להתאמן בריקודים על הנושא של הקרנבל הבא.
 • פרטי הקרנבל נשמרים בסוד עד הרגע האחרון – רוב האלמנטים שמרכיבים את תהלוכות הקרנבל נשמרים בדיסקרטיות מוחלטת עד לפתיחתו: הנושא, העגלות, התלבושות ועוד. זאת על מנת להגדיל את אפקט הוואוו. רק שיר הקרנבל מפורסם מבעוד מועד, כדי שהקהל ילמד אותו בעל פה ויגיע מוכן לשיר אותו בלהט על רקע תחרות הקבוצות של בתי הספר לסמבה.
 • לא רק בריו, הקרנבל נחגג בכל פינה בברזיל – אמנם מוקד החגיגות הסוער הוא בריו דה ז'נירו, אך ארבעת ימי הקרנבל נחגגים ברוב הדר בכל אזורי המדינה, כשלכל אזור יש אפיון משלו. כך לדוגמה בפלוריאפוליס משלבים מסיבת רחוב של סמבה עם מסיבת בריכה ענקית והופעות די'ג'ייס הנאספים מכל קצווי תבל. ובכלל, בכל רחבי ברזיל, בכל פינה ושכונה, מתקיימות מסיבות רבות משתתפים, סוערות, קצביות וצבעוניות, מהערב ועד אור הבוקר.
 • ראש העיר והמלך מומו נותנים את אות הפתיחה – החגיגות מתחילות עם מסירת המפתח מידי ראש העיר לידיו של המלך מומו, הדמות הקרנבלית הידועה. מאותו רגע ניתן האות לפתיחת החגיגות הגדולות, והשמחה פורצת במלוא אונה.
 • תחרות בתי הספר לסמבה יחידה ומיוחדת במינה – שנה שלמה מתכוננים הרקדנים בבתי הספר לסמבה בכל רחבי ברזיל  לרגע הזה, ואכן זהו רגע גדול – מצעד בן יומיים בו מתחרות 14 קבוצות של בתי ספר לסמבה על רקדניהם המוכשרים, אורחיהם המיוחדים המחופשים הנישאים על במות, ותפאורות המעוצבות על פי הנושא שבית הספר בחר – זו חגיגה לעיניים במלוא מובן המילה.
 • מצעד המנצחות הוא אירוע השיא של הקרנבל – בסיום התחרות בין בתי הספר לסמבה, השופטים הנבחרים מכל רחבי המדינה, מכריזים בהתרגשות עצומה על מנצחות הליגה הגדולות של הקרנבל. המנצחות המאושרות צועדות ומקבלות כבוד עצום באירוע השיא המרהיב והנוצץ, המשודר בשידור חי במדינות רבות.
 • על הבָּנדוֹת שמעתם? הבנדות הן תהלוכות מתופפים, שצועדות בחוצות העיר ומרקידות את כל ההמונים. אחת הבנדות המפורסמות היא בנדה דה איפנמה, המורכבת מבני ובנות הקהילה הגאה, הלבושים בתלבושות פרובוקטיביות ומפגינים את ייחודם לעיני כל.
 • גם המחאה החברתית רכבה על גלי הקרנבל. לא פעם הקרנבל שימש גם במה למחאה חברתית. כך לדוגמה, לאחר שהמשטר הצבאי הוסר בשנות ה-80, חלק מנושאי הקרנבל הוקדשו לדרישה להשיב את השנים האבודות לברזיל. בעשורים האחרונים המחאה פינתה את מקומה לנושאים קלילים יותר כמו אופנה, כדורגל, ים ועוד.
 • להלביש את הרקדניות? אין מצב – אחד המאפיינים הבולטים של הקרנבל הוא העירום המופגן של הרקדניות, שחלקן מסתפקות בחוטיני זעיר ביותר. לפני מספר שנים הכנסייה המליצה להלביש את הרקדניות, בטענה שהעירום הפרובוקטיבי מרחיק את התיירים מהקרנבל. בינתיים אף אחד לא מתרחק, והרקדניות  ממשיכות לפזז בכיסוי מינימלי.

קבלו אותם – הקרנבלים המרכזיים בדרום אמריקה

אין ספק שהמפורסם בקרנבלי דרום אמריקה הוא קרנבל ריו דה ז'נירו, הסוחף את העיר בחגיגה אדירה. עם זאת, דרום אמריקה שופעת קרנבלים גדולים נוספים שמן הראוי שתכירו. הבולטים שבחבורה הצבעונית:

 • קרנבל הבוץ בפאראטי, ברזיל – חגיגת בוץ מושלמת, המתקיימת מדי שנה בתקופת הקרנבל. קרנבל הבוץ מחבר את משתתפיו למסורת המקומית ולטבע. הוא כולל מלחמות בוץ והתפלשויות אינסופיות ומזמן למשתתפיו חוויה שמחה מסוג אחר.
 • קרנבל סלבדור דה בהאיה בברזיל –  הקרנבל נחשב לאחד הגדולים בעולם. הוא נמשך לאורך שבוע שלם, במהלכו מיליוני אנשים חוגגים ברחובות במוסיקה ברזילאית קצבית, ריקודים, תלבושות ומסכות בניחוח אפריקאי.
 • קרנבל אורורו, בוליביה –  קרנבל אורורו מרים על נס את התרבות הבוליביאנית המקומית. הוא נחגג ב-10 ימים של מוסיקה, ריקודים ושלל אמנויות מקומיות. החגיגה מגיעה לשיאה במצעד הנמשך 20 שעות ובו משתתפים עשרות אלפי רקדנים ומוסיקאים.
 • קרנבל גואלגואדיצ'ו, ארגנטינה – הקרנבל מתקיים בסופי השבוע של ינואר ופברואר, כשבכל פעם מופיעות בו קבוצות ריקוד אחרות המתחרות ביניהן. אפשר לראות בו הרבה תלבושות מדהימות ולשמוע בלי סוף מוסיקה קצבית, המלווה את החגיגה עד להכרזת הקבוצה הזוכה בתואר מלכת הקרנבל.
 • קרנבל הומהוקה, ארגנטינה – הקרנבל מציג את מסורת הריקודים הלטיניים – הצ'ה צ'ה, הרומבה, הטנגו ועוד. יש בו הרבה מוסיקה ואוכל, ומגוון אירועים המוניים בהם כל המשתתפים רוקדים ומשתוללים במלחמות מים.
 • הקרנבל של טרינידד – הקרנבל משלב בתוכו את כל תרבויות האי הכולל אפריקאים, אינדיאנים, הודים ואירופאים. הוא ידוע בזכות תחרויות תופי הפאן ומוסיקת הקליפסו ובאירוע הפתיחה שלו, הז'וברט, שבמהלכו יוצאים התושבים בלילה כשהם מחופשים, זורקים צבעים ובוץ זה על זה, שרים ורוקדים באקסטזה חסרת גבולות.
 • הקרנבל של מונטבידאו, אורוגוואי – קרנבל הנחגג בהשראת המסורות האפריקניות, המשפיעות על תרבות העיר. בכל מקום מהדהד קול התוף האפריקני, המלווה את משתתפי הקרנבל. אלו מתנועעים בקצב כשגופם ופניהם צבועים בשחור, לאות הזדהות עם העבדים האפריקניים שהועברו לעיר במאה ה-19. התהלוכה הגדולה של הקרנבל מלווה בריקודים אפריקניים מסורתיים סוערים.

שני פסטיבלים ששווה להכיר

 • פסטיבל בציר הענבים במנדוסה, ארגנטינה – הפסטיבל, המתקיים במרץ מדי שנה, מסמל את תום בציר הענבים ותחילת ייצור היין. מתקיימים בו מופעים רבים, מצעד מרשים  ותהלוכת איכרים עם עגלות מלאות ביבול הענבים. והיין נשפך כמים…
 • פסטיבל השמש אינטי ראימי בקוסקו, פרו – זהו פסטיבל הוקרה לאל השמש, הנחגג בחודש יוני על פי מסורת האינקה בתהלוכות צבעוניות, מוסיקה וריקודים. החגיגות נערכות בקוסקו הממוקמת בגובה רב בהרי האנדים, והמיקום עוצר הנשימה תורם לייחודן.

אם גם אתם רוצים לחגוג בקרנבל דרום אמריקאי, אתם מוזמנים להצטרף אלינו!
לפרטים על טיולים מאורגנים לדרום אמריקה המשלבים קרנבלים התקשרו 03-5639000 או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם.


צור קשר

כתבות מומלצות

מפלי האיגואסו בדרום אמריקה
מפלי האיגואסו בדרום אמריקה

כל מי שמטייל בדרום אמריקה לא יכול להתעלם מהם – מפלי האיגואסו המופלאים. מהו ייחודם? מה הופך אותם לאטרקטיביים ומתוירים כל כך? מה מאפיין את הצד הברזילאי ומה את הצד הארגנטינאי, ואיזו אגדה מלווה את סיפור היווצרותם? על כל אלה ועוד תוכלו לקרוא בכתבה שלפניכם.
קרא עוד
מידע שימושי למטייל בברזיל
מידע שימושי למטייל בברזיל

מאת החברה הגיאוגרפית

מידע שימושי למטייל בברזיל אודות מזג האוויר, אשרת כניסה, חשמל, מטבע ועוד.
קרא עוד
אתרים נבחרים בדרום אמריקה - מדבר אטאקמה בצ'ילה
דרום אמריקה שאולי עוד לא ראיתם

דרום-אמריקה היא יבשת מדהימה והמבחר בה עצום – מדינות שונות, ערים, כפרים ומקומות שהטבע מתקיים בהם כמעט באין מפריע. אם אתם מתכננים לצאת לטיול בדרום אמריקה, היכנסו וקראו על היעדים שלא כדאי לכם לפספס.
קרא עוד
הפנטנל בברזיל
הפנטנל בברזיל

מאת החברה הגיאוגרפית

חובבי בעלי חיים נוטים לתאר את הפנטנל כגן עדן מושלם. ביום אחד של סיור בפנטנל אפשר לפגוש לצד דגי פירניה, נחשי אנקונדה, מאות מיני ציפורים, אלפי פרפרים, אינספור פרחים, קופים, תוכים, נחשים וזוחלים, שיוצרים תיאטרון מרהיב, גם את הקפיברה – המכרסם הגדול בעולם.
קרא עוד
אתרים נבחרים בברזיל
אתרים נבחרים בברזיל

איפה כדאי לבקר בברזיל? לפניכם מידע על האתרים המעניינים ביותר בברזיל, מריו דה ז'ניור התוססת ועד עולם החים המופלא של ביצות הפנטנל.
קרא עוד
עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על ברזיל
עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על ברזיל

מאת החברה הגיאוגרפית

לברזיל היבטים שונים ומגוונים - האנשים, ההיסטוריה, התרבות המיוחדת, המבנה הגיאוגרפי ואוצרות הטבע הופכים אותה ליעד מרתק ומיוחד במינו. אספנו עבורכם עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על ברזיל.
קרא עוד
הקרנבלים של דרום אמריקה
הקרנבלים של דרום אמריקה

מאת החברה הגיאוגרפית

השתתפות בקרנבל דרום אמריקאי, שאינו דומה לשום מסיבה שאנחנו, המערביים, מכירים, היא מסוג החוויות שאסור לוותר עליהן. קשה לעקוב אחר כל האירועים, אבל הנה לפניכם כמה מן הקרנבלים הכי מלהיבים ביבשת.
קרא עוד