קרנבלים באירופה

קרנבלים באירופה

מאת החברה הגיאוגרפית

דווקא כשהאוויר בחוץ מתקרר, זהו זמן מושלם להתחמם, ומה יותר מחמם מאשר קרנבל אנרגטי, מלא אור, תחפושות, מוסיקה, מופעים, צבעים וחוויות? כדי ליהנות מהקרנבלים שעליהם נספר כאן, אתם ממש לא חייבים להתרחק עד ברזיל.

מסורת הקרנבלים הנוצרית באירופה לפני צום הלנט

מדינות אירופה מושכות אליהן תיירים מכל רחבי העולם לאורך כל השנה. מעבר לאטרקציות הרבות, האדריכלות המרתקת, האוכל המובחר, התרבויות המיוחדות, הנופים המרהיבים והאתרים ההיסטוריים, אירופה ידועה בקרנבלי החורף הנפלאים שלה. הקרנבלים, שמוסיפים כמויות של חום ושמחה לחורף הקר, הם תופעה עתיקת יומין באירופה, תוצר של מסורת המספרת את סיפור הערים הקדומות וההיסטוריה של העם והמקום – ועם טיול מאורגן לאחת ממדינות אירופה החוגגות, תוכלו להיות בטוחים שלא תפספסו דבר בחוויה המקומית.

משמעות המילה קרנבל בשפה הלטינית הינו סילוק הבשר. את המקור לקרנבלים נמצא אצל הנוצרים הקתולים באירופה שהתנזרו מבשר, יין והנאות הגוף במהלך 40 הימים שלפני חג הפסחא. זאת כהזדהות עם סבלו של ישו במדבר, לאחר שהוטבל ע"י יוחנן המטביל. תקופה זו נקראת "לנט", שמשמעו 'אביב' באנגלית הקדומה. הימים האחרונים לפני הצום אופיינו בהתהוללות המונית ברחובות, בריקודים, תחפושות ומסכות, ובאכילה ושתייה ללא הפסקה.

הקרנבלים היוו תמיד הזדמנות לעריכת ירידים עם דוכני משחק. הם מילאו תפקיד מרכזי בהתפתחותו של התיאטרון העממי, המחול והשירה. כמו כן, הם אופיינו בהפרת כללי ההתנהגות המקובלים, בפריקת עול ובטשטוש המעמדות. אלו הושגו בין השאר על ידי לבישת מסכות, שמאז ועד היום נותנות ביטוי לאמנות המקומית.

קרנבל ניס בצרפת

קרנבל ניס בצרפת המתקיים סביב פברואר-מרץ הינו מהגדולים והמפורסמים בעולם. הוא מתקיים מאז שנת 1873 וכולל 15 ימי חגיגות בלתי פוסקות. הדגש בקרנבל ניס הינו על השימוש בפרחים, ובמהלכו אף נבחרים מלך ומלכת הצוף. ההכנות לקרנבל נמשכות לאורך תקופה ארוכה בה התושבים עסוקים בשזירת פרחים ובעיצובם, וכן בעיצוב תלבושות המשתתפים ובמות הקרנבל, עליהן ניצבות נערות שזורקות פרחים על הקהל. מלכת הקרנבל, שחייבת להיבחר מבין צעירות העיר ניס, משתתפת באינספור התהלוכות והאירועים. מדי שנה בוחרים נושא כלשהו לתהלוכה, אשר מיוצג על ידי בובות ענק. במהלך הפסטיבל העיר ניס הופכת למתחם מרהיב של פסטיבלים ואירועים שמחים, וביניהם מצעד הפרחים, פסטיבל האורות ופסטיבל הבובות. תיירים מכל רחבי העולם המגיעים לצרפת במסגרת טיולים מאורגנים באירופה או באופן עצמאי פוקדים את הקרנבל ונהנים מהאטרקציות הרבות: דוכנים ססגוניים, מופעי זיקוקים, הופעות אמנים, סדנאות להכנת בובות ומסכות, ותהלוכות בהן משתתפים אלפי זמרים, רקדנים ונגנים.

קרנבל סנטה קרוס דה טנריפה בטנריף, ספרד

קרנבל סנטה קרוז דה טנריפה המתקיים בטנריף שבאיים הקנריים, הוא השני בגודלו בעולם, אחרי הקרנבל הברזילאי בריו דה ז'נרו, ואף מושפע ממנו. בשל היקפו, מחלקים אותו לשניים וחוגגים קרנבל רשמי וקרנבל רחוב. בקרנבל הרשמי משתתפות מאות קבוצות של אנשים שיוצאים לרחובות העיר עם נגני רחוב, וצועדים בתהלוכות כשהם לבושים בתלבושות מיוחדות. קרנבל הרחוב מאפשר לכולם להשתתף בתהלוכות ובחגיגות הפרועות. במהלך הקרנבל עוברות עגלות עם בובות ענק ורקדניות, והוא כולל גם מיצגים שוברי טאבו ומנפצי מוסכמות. הקרנבל מסתיים בטקס קבורת הסרדין, כאשר המון רב לבוש שחורים משתתף בתהלוכת הלוויה שבראשה ניצבת בובת ענק של סרדין. שריפת הבובה מייצגת את תום החגיגות ותחילת הצום, ובסיום ההלוויה רבים נוהרים לכנסיות לבקש מחילה על החטאים שעשו במהלך הקרנבל הפרוע.

הקרנבלים של סרדיניה

באי סרדיניה מתקיימים קרנבלים ייחודיים שאינם דומים לשום קרנבל שהכרתם. תשכחו מתחפושות מפוארות ומסיכות מעוצבות, כי כאן תמצאו אופרה אחרת – אירועי פולקלור אותנטיים בעלי אופי אפלולי ואף מפחיד משהו, שמייצגים טכסים פגאניים עתיקי יומין.

אחד הקרנבלים הבולטים בסרדיניה הוא הקרנבל בגבוי, כפר הררי באזור ברבג'יה. בקרנבל, המהווה אחת מהמסורות העתיקות ביותר של סרדיניה, תוכלו לפגוש אנשים לבושים בברדסים כהים, שפניהם מושחרות בפיח או מכוסות במסכות מעוררות אימה שעשויות מעץ או מעורות ועצמות של בעלי חיים. ייחודו של הקרנבל הוא במוסיקה ובקצב המתקבלים מנגינת תופים, בליווי כלים שונים נוספים. ביום האחרון של הקרנבל מציירים בפקקי שעם שרוף צורות של צלבים על מצחי המשתתפים. הקרנבל מסתיים בשריפת בובת הקרנבל המובילה בתהלוכה העוברת ברחובות הכפר. עם תום השריפה נשמעים פעמוני הכנסייה המבשרים על סוף הקרנבל ותחילת הצום.

אירוע פולקלור עתיק נוסף וידוע בסרדיניה הוא מצעד הממוטונס המתקיים בכפר ממויאדה. המצעד מבוסס על מסורת קדומה של טקסי פולחן והקרבת קורבנות, שהרועים היו עורכים במטרה לפייס את הרוחות הרעות. עם הזמן הטקסים התעדנו והקורבנות הסמליים הצועדים בהם הינם הממוטונס – בני אדם מחופשים בעור חיה ועוטים מסכה בדמות חיה, שנושאים פעמוני בקר על גבם. את הממוטונס מובילים אנשים בדמויות רועים, וכולם יחד מתהלכים במעין ריקוד סביב המדורות שתושבי הכפר מדליקים לכבודם בכיכרות.

גם ברחובות אוריסטנו בסרדיניה מתקיים מדי שנה סוג של קרנבל, שכל כולו אירוע רכיבה מרהיב הקרוי סרטיליה. מדובר בתהלוכה וטורניר רוכבי סוסים לבושים בתחפושות, שמתחרים בעת דהירתם בלכידת כוכב כסף בעזרת שיפוד שהם אוחזים בידם. האירוע נחגג לזכר טורניר אבירים שהתרחש במסע הצלב השני. מדובר בקרנבל ססגוני, הנחגג ברחובות זרועי פרחים שמקושטים בחבילות חציר וקש. התושבים לובשים תלבושות מסורתיות וצופים במופעי אקרובטיקה של רוכבים.

קרנבל נשף המסכות של ונציה

מזה מאות שנים מתקיים בוונציה קרנבל המסכות הנחשב לאחד האירועים המפורסמים בעולם. למרות שבשנים האחרונות הפסטיבל הפך לאירוע מתויר מאוד ואף הפך ליעד מרכזי במסגרת טיולים מאורגנים באירופה – הוא עדיין מהנה וחווייתי מאין כמותו. מקורו של הקרנבל במסורת עתיקת יומין מהמאה ה-13, שבאה לציין את המעבר מהחורף לאביב. תפקידן של המסכות והתחפושות הוא לטשטש כל פער מעמדי, ולאפשר לכל אדם, עני כעשיר, לחגוג במלוא השמחה. עם כיבוש ונציה בידי נפוליאון במאה ה-16 הקרנבל דעך, ובימי שלטון מוסוליני הוא שבק. הוא זכה לתחייה מחודשת החל משנת 1980. הפסטיבל נמשך שבועיים מסוף חודש פברואר ועד תחילת מרץ  וכולל מופעי רחוב פתוחים, כשההתרחשויות המרכזיות מתקיימות בכיכר סן מרקו. כולם, תושבים ותיירים כאחד, מסתובבים עם מסכות ותחפושות, ומתמוגגים  ממופעי הרחוב, מתחרויות תחפושות למיניהן, מתהלוכת תעלות, מהפעלות לילדים, מחגיגות בפאבים ועוד. עם רדת הערב רבים יוצאים לבלות במסעדות יוקרה ובנשפים פרטיים מפוארים.

קרנבל הפאסנאכט של באזל

גם שוויץ המאופקת אינה טומנת את ידה בצלחת, ומקיימת קרנבלים תוססים שהבולטים בהם הם קרנבל לוצרן וקרנבל באזל. הפאסנאכט של באזל נמנה בין הקרנבלים השמחים ביותר באירופה. הוא מתקיים כבר 700 שנים, נפתח שבוע לאחר קרנבל לוצרן ונמשך 3 ימים רצופים של חגיגות. הקרנבל התוסס מסמל את גירוש החורף, ובהתאם לכך משתתפיו לובשים בגדים צבעוניים ומסיכות מאיימות ויוצאים למצעדי רחוב חגיגיים. המצעדים מלווים במוסיקה, בתזמורות כלי נשיפה הכוללות בעיקר תופים ופיקולו, בשירים, בריקודים ובמשקאות.

הקרנבל נפתח בשעה 4 בבוקר בין יום ראשון לשני, כששעון העיר המצלצל ארבעה צלצולים מכריז על הפתיחה. אלפי תושבים מתקבצים בכיכר המרכזית בבאזל לאירוע המרהיב בהשתתפות עשרות מתופפים וחלילנים. המשתתפים נעים עם אלפי פנסים צבעוניים שנועדו לגרש את החושך והחורף. בשעות הצהריים מתקיימת תהלוכת ענק בה הצועדים מחולקים לקבוצות שלבושות בתחפושות לפי נושאים. ביומו השלישי של הקרנבל מתקיימת תהלוכת משפחות, והילדים המחופשים מחלקים סוכריות וזורקים קונפטי לכל עבר. הקרנבל כולל מגוון תהלוכות נוספות, בהן משתתפים נגנים רבים, וכן מופעי קברט סאטיריים המוצגים בבתי הקפה ברחבי באזל. עוגת בצל ומרק קמח הם המאכלים המסורתיים, המוגשים בקרנבל לצד משקאות אלכוהוליים רבים.

למידע נוסף על טיולים מאורגנים לאירופה בתקופת הקרנבלים צרו איתנו קשר בטלפון 03-5639000, או מלאו את הטופס ואנו נחזור אליכם בהקדם.


צור קשר

כתבות מומלצות

אתרים נבחרים בסרדיניה
אתרים נבחרים בסרדיניה

מאת החברה הגיאוגרפית

איפה כדאי לבקר בסרדיניה? לפניכם מידע על האתרים המעניינים ביותר בסרדיניה, מרכס הרי ג'נרג'נטו בליבו של האי ועד אל מפרצוני הטורקיז שסביב סנטה תרסה גלורה, העיירה רומנטית של האי.
קרא עוד
טיול מאורגן לצרפת - מידע שימושי למטייל בצרפת
מידע שימושי למטייל בצרפת

מידע שימושי למטייל בצרפת אודות מזג האוויר, אשרת כניסה, חשמל, מטבע ועוד.
קרא עוד
פריזרן, קוסובו - טיול חוצה בלקן
אביב בקוסובו

מעבר לעובדה שרפובליקת קוסובו היא סיפור היסטורי מרתק בפני עצמו, כיום זהו גם יעד אטרקטיבי למטיילים. זה הזמן להציג בפניכם את קוסובו במלוא הדרה - ההיסטוריה, הגיאוגרפיה, הדמוגרפיה והתרבות. אחרי הרבה שנים של תלאות, סוף סוף קוסובו חווה אביב, וכשעונת האביב בפתח, זה הזמן לבקר בה. קבלו כמה המלצות אודות מהאתרים שאסור לכם לפספס בקוסובו.
קרא עוד
עובדות מעניינות על האיים הקנריים
עובדות מעניינות שכדאי לדעת על האיים הקנריים

מאת ליאור עלמה וקסלר

לאיים הקנריים היבטים שונים ומגוונים - האנשים, ההיסטוריה, התרבות המיוחדת, המבנה הגיאוגרפי ואוצרות הטבע הופכים את האיים ליעד מרתק ומיוחד במינו. אספנו עבורכם עובדות מעניינות שכדאי לדעת על האיים הקנריים.
קרא עוד
מידע שימושי האיים הקנריים - טיול מאורגן לקנריים
מידע שימושי למטייל באיים הקנריים

מידע שימושי למטייל באיים הקנריים אודות מזג האוויר באיים, אשרת כניסה, חשמל, מטבע ועוד.
קרא עוד
אתרים נבחרים בצרפת - טיול מאורגן לצרפת
אתרים נבחרים בצרפת

מתכננים טיול לצרפת? לפניכם מידע על האתרים המעניינים ביותר בצרפת שמחוץ לערים הגדולות.
קרא עוד
טיולים מאורגנים לאירופה - מסלולים מיוחדים
טיול מאורגן באירופה? כן!

אירופה היא אמנם יבשת קטנה בשטחה, אך היא טומנת בחובה שפע אדיר של אפשרויות לטיולים מגוונים ומרתקים, שונים באופיים ואף מיוחדים במינם. בכסתנה זו נציג בפניכם כמה מסלולים ייחודיים ובלתי שגרתיים, המזמנים חוויה של פעם בחיים.
קרא עוד
יעדים קרובים לטיול בעונה הקרה
יעדים קרובים לטיול בעונה הקרה

לא חייבים לוותר על טיולים בחורף. אם בוחרים את היעד המתאים, החורף מזמן לנו המון חוויות והרבה פחות תיירים... וגם אם לא בא לכם להרחיק אל חצי הכדור הדרומי, בכתבה זו תוכלו להתוודע לכמה יעדים מיוחדים וקרובים שישברו לכם את שגרת החורף ויחממו את הלב.
קרא עוד
טיולי מוסיקה מאורגנים באירופה
מסע מוזיקלי באירופה

ברחבי אירופה אפשר למצוא מסורות מוזיקליות שונות, החל ממוזיקת הטברנה היוונית ועד לפופ הבריטי של שנות ה-70. היכנסו לכתבה וגלו איך אפשר להתוודע למסורות האלה דרך הטיולים המיוחדים שלנו, ואיך אפשר להכיר יעד מוכר בדרך חדשה.
קרא עוד
טיולים יוצאי דופן לאירופה
טיולים יוצאי דופן לאירופה

לרובינו אירופה כבר מובנת מאליה ותחושת המיצוי שולחת אותנו לחפש יעדים רחוקים ואקזוטיים. אצלנו אפשר גם אחרת! היכנסו והכירו טיולים יוצאי דופן לאירופה.
קרא עוד
אתרים נבחרים באיים הקנריים
אתרים נבחרים באיים הקנריים

מאת ליאור עלמה וקסלר

איפה כדאי לבקר באיים הקנריים? לפניכם מידע על האיים השונים בארכיפלג הקנרי, מהאי הגעשי היפהפה לנזרוטה ועד האי המפורסם טנריף, המושך אליו כ-6 מליון תיירים מדי שנה. לכתבה המלאה היכנסו לאתר.
קרא עוד