יפן והמערב - דברים שכל תייר ביפן צריך לדעת
צילום: זאביק רילסקי

יפן והמערב

מאת החברה הגיאוגרפית

דברים שכל תייר ביפן צריך לדעת
טיול ביפן מזמן מפגש מרתק לא רק עם נופים ואתרים אלא גם עם היסטוריה ותרבות, שהשלכותיהן משתקפות בבני העם היפני, ביחסם כלפי אנשי המערב בכלל והתיירים בפרט. איך הדבר בא לידי ביטוי, ממה נובע היחס הייחודי וכיצד הוא משתנה באזורים שונים ביפן? בכתבה הבאה ננסה לענות על "החידה" התרבותית הזאת.

ליפן ולמערב יש חיבור שעדיין לא הושלם

לאורך מאות רבות יפן הייתה מבודדת משאר העולם, עובדה שגרמה לעם היפני לגבש DNA ייחודי משלו. זה לא (רק) בגלל הגיאוגרפיה – זה בגלל התרבות: לדוגמה, מאות שנים אחרי שהגיע אבק השריפה ליפן, היפנים החליטו לשמר את התרבות הסמוראית במקומו. עם פתיחת השערים למערב במהלך המאה ה-19, וככל שהשנים חלפו, החברה היפנית המסורתית והסגורה עברה שינוי משמעותי, ומעבר לחברה מתקדמת בעולם המודרני והמחובר גלובלית. עם זאת, נראה שהמעצמה הכלכלית והטכנולוגית שהולכת ונפתחת למערב, עדיין שומרת על קודים מסורתיים, על טקסים וכללים מוקפדים ועל מופנמות מסוימת. הדבר בא לידי ביטוי גם ביחס של היפנים לזרים/תיירים, הזורמים אליה בהמוניהם מרחבי העולם המערבי.

יש יפנים ויש גאייג'ין שבאים מעולם אחר

לא נגזים אם נאמר כי באופן בסיסי היפנים נוטים להיות חשדנים כלפי זרים. מלכתחילה הם מחלקים את האוכלוסייה על פני כדור הארץ ליפנים מול שאר האנשים בעולם. לצורך כך הם אף משתמשים במונח גאייג'ין, שמשמעותו המילולית היא "מישהו מבחוץ" (חייזר?) כדי לתאר מי שאינו יפני. חלק גדול מהם יעדיפו להשתמש במונח המעודן גאייקוקוג'ין, שנושא קונוטציה חיובית יותר ומשמעותו "אדם מארץ זרה". עם זאת, יפנים רבים עדיין ישתמשו במילה גאייג'ין כדי לתאר תיירים וזרים, ללא כוונה להעליבם. הם תמיד יכבדו ועדיין מעט יחשדו בזרים מהמערב, אם כי תייר שיתנהג באופן העולה בקנה אחד עם הכללים והקודים המקובלים עליהם, יצליח לרכוש את אמונם.

יחסי יפנים-מערביים מושפעים מהפער בין התנהגויות ותפיסות בסיסיות

כדי להבין את ההתייחסות של יפנים לאנשים מערביים ולתיירים/זרים בכלל, צריך להכיר את הקודים ההתנהגותיים של היפנים, המיוצגים במילים "טאטמאה" ו"הונה". המילה טאטמאה מייצגת את ההתנהגות החיצונית של היפנים בציבור, שמאופיינת בהתחשבות בזולת, נימוס והימנעות מעימותים. כך לדוגמה, חוסר הסכמה עלול להיחשב כהתנהגות גסת רוח. מצד שני המושג הונה מייצג את המחשבות והרגשות האמיתיים של היפני, שאותם הוא מבטא רק בביתו ועם הקרובים אליו ביותר, שכן בכל פורום אחר הוא נדרש להצניעם. בעוד האדם המערבי יפרש את הטאטמאה כהתנהגות צבועה ודו פרצופית, היפנים יראו בה אמצעי חיובי ששומר על ההרמוניה, המהווה ערך עליון בחברה היפנית. ההרמוניה הזו היא ירושה היסטורית – היא נדרשה לחברה היפנית לצורך גיבוש והישרדות בעת שהייתה מבודדת משאר העולם. כיום היא כבר לא הכרחית אך היפנים מתעקשים לשמור עליה. ואיך אומרים? זר לא יבין זאת.

אין כוונות רעות – יש הבדלים גדולים

ישנן סיבות שונות לריחוק ולהיסוס, המאפיינים את יחסם של היפנים לתיירים ולאנשים מערביים. ראשית, השפה השונה והבדלי התרבות מקשים על התפתחותם של יחסים קרובים. סיבה נוספת ומשמעותית לא פחות נעוצה בפרשנויות השונות שכל צד נותן להתנהגות של הצד השני. מחד, תיירים המגיעים לביקור ביפן נוטים לפרש את הנימוס והחיוך היפני כסממן של חיבה, ומתאכזבים כשמגלים שזהו קוד התנהגותי צבוע לכאורה. מאידך, היפנים נרתעים מהפתיחות של המערביים, ומתקשים להבין את יכולתם למהר ולחלוק עימם תחושות ומחשבות לאחר היכרות קצרה ושטחית. לאף צד אין כוונות רעות, יש פשוט שוני גדול שלא תמיד ניתן לגשר עליו.

היחס לתיירים משתנה במעבר מאזור לאזור

הכותרת הזו תמוהה בעיניכם? במהלך טיול מאורגן ליפן תוכלו לגלות עד כמה היא מדויקת, ולאחר שתבקרו בטוקיו ובערים ואזורים אחרים, תוכלו להשוות בעצמכם. טוקיו המודרנית והמערבית יותר משאר יפן מאפשרת לתייר המערבי להרגיש יותר בבית. תושבי טוקיו, בעיקר הצעירים ביניהם, פחות ביישנים, יותר חופשיים ויותר מתקשרים עם התיירים המערביים. ראשית, השפה האנגלית שגורה בפי רוב התושבים והם יכולים לנהל שיחה עם התייר המערבי. אמנם אם תפנו אליהם בשאלה עדיין תיתקלו בהיסוס ובהצטנעות, אך בסופו של דבר תקבלו תשובה מלאה. בנוסף, טוקיו מוצפת זרים רבים וביניהם מערביים שמתגוררים בה, כך שתושבי העיר מורגלים יותר באינטראקציה עם אנשים מערביים. בערים אחרות, בהן המערביות ונציגיה עדיין לא נטמעו והופנמו – כתיירים מן הסתם תיתקלו ביחס מאופק והססני יותר.
עם כל זאת, עדיין מדובר ביחס מנומס ומכבד, שלא תמיד קיים במדינות אחרות, ועל כך נאמר – דיינו.


צור קשר

כתבות מומלצות

הפתעה יפנית ושמה קיוטו - טיול מאורגן ליפן
הפתעה יפנית ושמה קיוטו

בתוך יפן הגדולה, בין הערים הומות האדם ולצד הבשורות הטכנולוגיות שהמדינה הזו מייצרת, נמצאת הפתעה ושמה קיוטו – עיר מיוחדת במינה. מה מאפיין אותה? מה מייחד אותה ולמה כדאי להקדיש לה כמה ימים של טיול? היכנסו לכתבה.
קרא עוד
תרבות האוכל ביפן
אוכל ביפן - היסטוריה, תרבות וגיאוגרפיה בצלחת

מה מיוחד באוכל היפני? כיצד הוא מושפע מהגיאוגרפיה של יפן ואיך התפתח לאורך שנים של תמורות היסטוריות? מה מאפיין את תרבות האוכל היפנית? על שאלות אלו ואחרות נענה בכתבה שלפניכם, הכינו את בלוטות הטעם.
קרא עוד
פריחת הדובדבן - טיול מאורגן ליפן
פסטיבל פריחת הדובדבן

פסטיבל פריחת הדובדבן נפתח ביפן עם בוא האביב, כשהפריחה הוורודה-לבנה מופיעה במלוא תפארתה. בתקופה זו כל יפן על תושביה ותייריה חוגגת מתחת לעצי הסאקורה הפורחים. מה מקור ההערצה של היפנים לפריחת הדובדבן ואיך היא משתקפת בראי ההיסטוריה? איך ואיפה חוגגים את הפסטיבל ביפן? היכנסו לכתבה.
קרא עוד
עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על יפן
עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על יפן

מאת החברה הגיאוגרפית

ליפן היבטים שונים ומגוונים - האנשים, ההיסטוריה, התרבות המיוחדת, המבנה הגיאוגרפי ואוצרות הטבע הופכים אותה ליעד מרתק ומיוחד במינו. אספנו עבורכם עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על יפן.
קרא עוד
יפן - הפסטילים שלא תרצו להחמיץ
יפן חוגגת - 7 פסטיבלים יפניים שלא תרצו להחמיץ

ליפנים יש יותר פסטיבלים מאשר ימים בשנה. ריכזנו כאן שבעה מהפסטיבלים המוזרים והיפים ביותר במדינה הרחוקה. חלקם רבי משתתפים וכלל ארציים, חלקם מקומיים וקטנים, וכולם כולם מהווים מחזות מדהימים לצפייה.
קרא עוד
אתרים נבחרים ביפן
אתרים נבחרים ביפן

מאת החברה הגיאוגרפית

איפה כדאי לבקר ביפן? לפניכם מידע על האתרים המעניינים ביותר יפן, מטוקיו, עיר הבירה המרתקת, המשלבת מסורת וקידמה, ועד אל הרי האלפים היפניים, החוצים את האי הונשו, האי המרכזי בארכיפלג היפני.
קרא עוד
דת ביפן - יש חיה כזו?
דת ביפן - יש חיה כזו?

יפן היא ארץ מיוחדת, והגישה כלפי דת ביפן מיוחדת לא פחות. מהן הדתות המרכזיות במדינה? איך ניתן להבחין בין מקדשי שינטו למקדשים בודהיסטים, וכיצד החילוניות והסינקרטיזם משולבים בחיי היום יום של היפנים? על כל אלה בכתבה שלפניכם.
קרא עוד
מידע שימושי למטייל ביפן
מידע שימושי למטייל ביפן

מאת החברה הגיאוגרפית

מידע שימושי למטייל ביפן אודות מזג האוויר, אשרת כניסה, חשמל, מטבע ועוד.
קרא עוד