טיולים גיאוגרפים עם מיטב המומחים | החברה הגיאוגרפית
טיולים גיאוגרפים עם מיטב המומחים | החברה הגיאוגרפית
טופס הרשמה
03-5639000

לאן

בחרו יעד

איך

בחרו סוג טיול

סוגי טיולים מיוחדים

מתי

בחרו תאריך

ספארי צלילה בסקוטלנד - 9 ימים - צלילה אל נבכי ההיסטוריה בסקפה פלו

צילום: אמיר גור

ספארי צלילה בסקוטלנד - 9 ימים - צלילה אל נבכי ההיסטוריה בסקפה פלו

החברה הגיאוגרפיתטיולים מאורגנים של החברה הגיאוגרפיתספארי צלילהספארי צלילה בסקוטלנד - 9 ימים - צלילה אל נבכי ההיסטוריה בסקפה פלו
אירופה ואגן הים התיכון
צלילה
9 ימים / 8 לילות

100 שנה להטבעת הצי הגרמני

כחלק מהסכם שביתת הנשק שנחתם בין מדינות ההסכמה לגרמניה בנובמבר 1918, מרבית ספינות הצי הקיסרי הגרמני נמסרו למשמורת בריטית בבסיס הצי המלכותי בסקפה פלו, שבאיי אורקני. ב-21 ביוני 1919 פקד מפקד הצי הגרמני בסקפה פלו על הטבעת הצי שלו, על מנת שלא ייפול לידי הבריטים. מתוך 74 סיירות קרב ומשחתות גרמניות שעגנו בסקפה, למעלה ממחצית מצאו את דרכן לקרקעית הים לפני שהבריטים הספיקו לעצור את הפעולה. חלק מכלי השייט נגררו אל החוף, ועשרות משחתות הוצפו ופונו במרוצת השנים הבאות, אולם 7 כלי שייט מרשימים עוד טבועים בסקפה פלו, בעומקים של צלילה ספורטיבית ומהווים את אחד מיעדי הצלילה המפורסמים בעולם עבור חובבי האוניות הטבועות.

בטיול מיוחד ונדיר, לציון 100 שנה להטבעת הצי הגרמני בסקפה פלו, נצא לצלילות באוניות הטבועות, אל נבכי ההיסטוריה של אירוע שהשפיע רבות על תפיסת העולם של הצי הגרמני ועל האירועים שהובילו למלחמת העולם השנייה. ובתוך כך נטבול בטבע הייחודי של איי אורקני שבצפון סקוטלנד, נטייל בנופים מרהיבים, אוקיינוס עשיר ביונקים ימיים, מושבת ענק של עופות ימיים וכמובן – נשתה וויסקי משובח.

הטבעת הצי הקיסרי הגרמני בסקפה פלו

בעוד בוועידת השלום בפריז נשאו ונתנו מנהיגי האומות על תנאי הכניעה של גרמניה, הצי הגרמני הוחזק בבסיס הצי הבריטי בסקפה פלו, בהמתנה להסכמים שיכריעו את גורלו. בפריז כבר החלו דיונים על “חלוקת השלל”, וחלק ממדינות ההסכמה, בעיקר צרפת ואיטליה, קיוו לקבל נתח מהצי המובס. בכל תקופה זו אנשי הצוותים והקצינים הגרמני שאיישו את הספינות, הושארו בספינותיהם, עם מורל ירוד ותחושת חוסר אונים מצד אחד, ומצד שני התנגדו נחרצות לאפשרות שהספינות יפלו לידי אויביהם. ב-21 ביוני 1919, לאחר שעיקר הצי הבריטי יצא את המעגן לצורך אימונים, הורה בחשאי סגן אדמירל לודוויג פון רויטר, המפקד הגרמני הבכיר בסקפה פלו, להציף ולהטביע את האוניות כדי למנוע את נפילתן לידיים בריטיות. חמישים ואחת אוניות טבעו. תשעה אנשים מתו במהלך הניסיונות להציל את האוניות מטיבוע, והם היו החללים האחרונים במלחמת העולם הראשונה.

איי אורקני

איי אורקני זוהי קבוצת איים השייכת לסקוטלנד, בצפון האיים הבריטיים הכולל כ-70 איים ואיונים, מתוכם 20 איים מיושבים. האי הגדול מכונה מיינלנד, ועם שטח של כ-523 קמ”ר הוא האי התשיעי בגודלו מבין איי בריטניה הגדולה. באי זה נמצאות שתי העיירות המרכזיות והחשובות באיים, קירקוול וסטרומנס, כמו גם מרבית האתרים הארכיאולוגיים וההיסטוריים המרשימים. מדרום לאי מיינלנד שוכן האי הוי, שמתבלט ביחס לאיים האחרים בארכיפלג בכך שהוא גבוה יותר ועם תצורות נוף דרמטיות של צוקים וגבעות. שטח כל הארכיפלג הוא כ-975 קמ”ר וחיים בו קצת למעלה מ-20,000 תושבים, אשר למרות היותם סקוטים אינם רואים את עצמם בני התרבות הסקוטית המסורתית, אז גברים בחצאיות “קילט” מנגנים בחמת חלילים, כנראה לא תראו כאן. אבל וויסקי – בהחלט כן.

 

מעוניינים להצטרף לטיול?
נמצאו שגיאות בטופס

הטופס בשליחה
אנא המתינו מספר
שניות לאישור

תודה שפניתם אלינו! 
ניצור איתכם קשר בקרוב

מסלול הטיול
יום 1
טיסה לאורקני והגעה לעיירה סטרומנס

נצא בטיסת בוקר דרך דרך לונדון לאדינבורו, וממנה בטיסת המשך לבירת איי אורקני, קירקוול (Kirkwall) בה ננחת לעת ערב. משם נמשיך בנסיעה קצרה אל עיירת הבית שלנו לשבוע הקרוב, העיירה סטרומנס (Stromness).
לינה בהוסטל Brown’s, על הרחוב הראשי של העיירה, מול קו המים, במיקום מצוין בסמיכות למעבורת ולמועדון הצלילה.

ימים
2-3
צלילות ב"מחסומי צ'רצ'יל" ואימונים בחליפה יבשה

אחרי ארוחת הבוקר נתייצב במועדון הצלילה Scapa Scuba ונכיר את צוות ההדרכה שלנו, וגם נמדוד חליפות יבשות שנקבל בהשאלה מהמועדון, ואיתן נצלול בימים הבאים. כהכנה לצלילות באוניות הטבועות נעבור אימון והכשרה לצלילות בחליפה יבשה, כולל תעודת הסמכה רשמית של ארגון PADI. הקורס אורך יומיים ובמהלכו נבצע מספר צלילות רדודות מהחוף ב”מחסומי צ’רצ’יל” (Churchill Barriers) שהוקמו בשנות ה-40′, על מנת להגן על הצי הבריטי שעגן בנמל. מחסומי צ’רציל משמשים היום כבסיס למערכת כבישים בין האי המרכזי של איי אורקני, המכונה “מיינלנד” (Mainland) לאיים סמוכים, אבל עבור הצוללים זה לא רק אתר צלילה רדוד ונוח, אלא גם אזור עשיר בבעלי חיים ימיים, ומהווה פתיחה מצוינת ואימון לקראת הצלילות של הימים הבאים.
לינה בהוסטל Brown’s.

ימים
4-7
צלילות באוניות הטבועות

את ארבעת הימים הבאים נבלה ביציאות יומיות בסירה מקצועית ונוחה, בליווי צוות מקצועי ממועדון הצלילה – מדריכים ודייבמאסטרים שמכירים כל פינה בספינות הטבועות. צוללים ביחס של מוביל מקומי לכל 2 צוללים(!) וזאת על מנת לשמור על רמת בטיחות גבוהה גם בחדירות לתוך כלי השייט, בעומק ובתנאי ראות לקויה לעתים. מועדון סקפה סקובה הוא מועדון מקצועי ביותר שמקפיד על סטנדרטים יוצאי דופן של בטיחות ומקצוענות, ועם ליווי מקצועי כזה מובטח שנוכל להגיע לכל נקודות העניין בכל כלי השייט הטבועים (שפתוחים לצלילה ספורטיבית).
לו”ז הצלילות היומי מסתיים על פי רוב בשעות אחר הצהריים המוקדמות, והימים ארוכים מאוד – מדובר באזור צפוני למדי, מיד אחרי היום הארוך בשנה. את שעות אחה”צ והערב ננצל לסיורים ברחבי האי מיינלנד ובאי הסמוך הוי, אל אתרי טבע, היסטוריה וארכיאולוגיה – כפי שמפורט מטה.
לינה בהוסטל Brown’s

יום 8
טיול באיים הוי ומיינלנד

כמו כל טיול צלילה, יש יום ש”חובה” לנצל לטובת טיול יבשתי עד שהחנקן מתפנה מהגוף, ובאיי אורקני בהחלט יש מה לעשות ביום הזה: בבוקר נעלה על המעבורת מסטרומנס אל האי הוי, ונצא לשוטט בנקודות העניין המרובות של האי: בראש ובראשונה “האיש הזקן מהוי” – עמוד סלע ייחודי ונדיר שמהווה את תצורת הנוף המפורסמת ביותר של איי אורקני. נמשיך אל מושבות של עופות מקננים, מוזיאון איי אורקני ונקודות עניין נוספות, לפני שנשוב אל סטרומנס לארוחת צהריים. בשעת אחר הצהריים נצא לסייר בבירה קירקוול, שם ההיילייט שמצפה לנו זה ביקור במזקקת הוויסקי הצפונית ביותר בסקוטלנד ואחד המותגים הוותיקים והנחשבים בתחום המשקה המרתק הזה: מזקקת Highland Park.
לינה בהוסטל Brown’s

יום 9
פרידה מאורקני וטיסות ארצה

בבוקר ניפרד לשלום מהעיירה הקסומה סטורמנס, מאיי אורקני וממפרץ סקפה פלו, ונעלה לטיסות חזרה ארצה. ננחת בישראל בשעת ערב.

הדפס מסלול
תאריכי יציאה ומחירים

כרגע לא מתוכננים תאריכי יציאה למסלול זה.
תאריכים יפורסמו בהתאם לעונה.

רוצים להצטרף לטיול?
צרו קשר

נמצאו שגיאות בטופס

הטופס בשליחה
אנא המתינו מספר
שניות לאישור

תודה שפניתם אלינו! 
ניצור איתכם קשר בקרוב

המחיר כולל
 • טיסות ת”א – איי אורקני – ת”א בקו המוצע.
 • לינה במלונות בחדר זוגי, אין שירותים ומקלחת פרטיים בחדרים אבל כל ההוסטל שייך לקבוצה המצומצמת שלנו.
 • תכנית פעילות וסיורים על פי התכנית שלעיל.
 • תעודת הסמכת מטעם ארגון הצלילה PADI לקורס התמחות בחליפה יבשה.
 • מיכלים ומשקולות, חליפה יבשה, נייטרוקס בחלק מהצלילות, למוסמכים (היכן שנדרש).
 • ארוחות בוקר לכל אורך הטיול למעט בבוקר הנחיתה.
המחיר אינו כולל
 • השכרת ציוד צלילה שאינו מפורט.
 • פעילויות שאינן כלולות וכניסה לאתרים שאינם בתוכנית.
 • ארוחות ערב וצהריים.
 • ביטוח רפואי ומטען.
 • טיפים לצוות הטיול הימי ולמדריכים בטיולים היבשתיים.
 • הוצאות אישיות.

לפרטים אודות תנאים ואחריות
הערות ותנאי תשלום
 • תוספת לחדר יחיד: $275 לאדם
 • הערה לגבי הלו”ז: לוח הזמנים, סדר ובחירת האתרים  עשויים להשתנות על מנת לייעל זמני תנועה, ובשטח על פי מזג האוויר ושיקולים נוספים.

תנאי תשלום 

50% עם הרישום לטיול ו-50% כ-90 יום לפני מועד היציאה לטיול.
כל תשלום באשראי אפשר ב-3 תשלומים שווים.

טיסות 

שינוי בלוח הטיסות המתוכננות, אשר יבוצע על ידי חברות התעופה, עלול להביא לשינויים במסלול הטיול. משרדנו יעשה כל מאמץ כדי לחסוך מהנוסעים הוצאות כספיות נוספות, יחפש עבורם חלופות מתאימות ויפעל למענם אל מול חברות-התעופה והספקים בחו”ל, אולם במידה ויהיו תוספות-מחיר הנובעות משינויים מסוג זה, יישאו המטיילים, בהוצאות אלו במלואן. הודעה על שינוי בלוח-הטיסות תיתכן בהתראה קצרה ביותר.

דמי ביטול

דמי ביטול

 • עד 90 ימי עבודה לפני היציאה יוחזר כל הסכום ששולם עבור ההפלגה וסידורי הקרקע, למעט דמי ביטול בסך 1,150 $ למטייל.
 • מ-90 ועד 45 ימי עבודה לפני היציאה – דמי ביטול בסך 50% ממחיר ההפלגה וסידורי הקרקע, בנוסף לדמי ביטול המונהגים על ידי חברות התעופה בגין כרטיסים אשר הונפקו.
 • פחות מ-45 ימי עבודה לפני הנסיעה – דמי ביטול בסך 100% מעלות הטיול.

בנוסף, דמי הביטול כפופים לכל תנאי הביטול שיחולו על ידי הספקים בחו”ל, אם הם שונים מאלה המפורטים לעיל. למסלולים שיש להם תנאי ביטול מיוחדים מצורף פירוט בנפרד.
ההחזרים הכספיים הנובעים בגין ביטול טיול יבוצעו תוך 30 יום מיום קבלת הודעה בכתב על הביטול, בין אם על ידי הלקוח ובין אם על ידי החברה בחו”ל. הכסף המוחזר יחושב בערכים דולריים.
הבהרה לגבי מועד הביטול על ידי המטייל: הודעה על ביטול יש למסור למשרדנו בכתב, בשעות העבודה (אפשר בפקס).
הבהרה לגבי “ימי עבודה”: ימי עבודה הם הימים א’ עד ה’ – להוציא חג או ערב חג.

פירוט החוויות בטיול

צלילה באוניות טבועות
אין ספק שזה הריגוש הגדול ביותר של הטיול, ובין הצלילות המרגשות והמיוחדות שייצא לכם לעשות: צלילה באוניות מלחמה מרשימות, בנות 100 שנה, שההטבעה הטרגית שלהן הותירה רושם שהשפיע באופן ניכר על עיצוב התקופה שבין מלחמות העולם ועיצוב הקריגסמרין, הצי הגרמני במלחמת העולם השנייה. כל זאת בצורה המקצועית ביותר, בליווי צמוד של מדריכי צלילה ודייבמסטרים שמכירים כל פינה באתרי הצלילה, ובתזמון סימבולי ומדויק: 100 שנה להטבעה הגורלית!

הסמכה וצלילה בחליפה יבשה
מרבית הצוללים בישראלים אוהבים את שוניות האלמוגים הטרופיות, המים החמימים, הראות הפנטסטית והצבעים הססגוניים, אבל האמת היא שהימים הממוזגים אוצרים בתוכם אתרי צלילה שונים ומגוונים ומרתקים לא פחות. צלילות מים קרים זה עולם חדש ומיוחד, שפותח פתח למגוון רחב של צלילות חדשות, עם טבע שונה, צבעים שונים, סיפורים היסטוריים, בתי גידול ועוד. כל זה ייפתח בפנינו עם ההסמכה לצלילה בחליפה יבשה, ובטוח שזה ישמש אותנו גם בעתיד, ביעדי צלילה מיוחדים נוספים. זה אולי לא לטעמו של כל צולל, אבל זה בטוח לטעמכם!

איתור דולפינים ולווייתנים
האזור שבו נפליג ונטייל הוא אזור עשיר בחומרי הזנה ליונקים ימיים רבים. להקות דולפינים ממיני שונים נצפות באופן תדיר, וגם יונקים גדולים יותר שוחים באזור, הלווייתן הנפוץ כאן הוא הלווייתן הגוץ (Minke whale), ואם יש מזל אפשר גם לחזות בלהקות של אורקות, הלווייתן הקטלן.

תוכיי ים ועופות ימיים
איי אורקני הם “הוט ספוט” לחובבי צפרות מכל רחבי העולם, ובאי מיינלנד לבדו פזורות מספר שמורות טבע ייחודיות, בהן מקננים עופות ימיים רבים במספרים מרשימים. גם במהלך ההפלגות אל אתרי הצלילה ניתן לראות מגוון מינים של עופות ימיים במעוף, במנוחה על פני המים, בהתגודדיות על הסלעים ואף פעילות שיחור מזון – ציד ודיג.

אתרים היסטוריים באיי אורקני
איי אורקני כוללים בתחומם כמה מהאתרים הניאוליתיים העתיקים והשמורים ביותר בכל רחבי אירופה, ואזור ה”לב” של אורקני הניאוליתית הוא אתר מורשת עולמית של ארגון יונסק”ו. פרט לאתרי פרה-היסטוריים יש גם מבנים היסטוריים מרשימים רבים באיים, ב”בירה” קירקוול, בעיירה סטרומנס ובאזורים נוספים.

וויסקי
באי, כמו בכל רחבי סקוטלנד, יודעים להעריך את “נוזל החיים”, הוויסקי. בנוסף, יש באי גם מספר מזקקות וביניהן מזקקת הוויסקי הסקוטי הצפונית ביותר, Highland Park.

נופים וטופוגרפיה
הצוקים הדרמטיים ש”נופלים” אל הים מרשימים ביותר, ובמקומות מסוימים השאירו תצורות טופוגרפיות יפהפיות, המפורסמת ביותר מביניהן היא “האיש הזקן מהוי” – עמוד סלע שמזדקר מן היום ומתנשא לגובה של כ-137 מטרים!

כדאי לקרוא