רג'סטאן - ארץ הנסיכים
צילום: אייל הירש

רג'סטאן - ארץ הנסיכים

מאת החברה הגיאוגרפית

רבים רואים ברג'סטאן – "ארץ הנסיכים" – את התמצית של הודו כולה. יש בה אתרים מעוררי השראה, מצודות רמות, ארמונות מפוארים ומקומות, שנדמה שיצאו מתפאורה של סרט עתיר דמיון. אלה ניצבים ליד אגמים בוהקים ובלב מישורי ענק. בכל אחת מן הערים הגדולות ברג'סטאן הוסבו חלק מן הארמונות לשמש כבתי מלון ייחודיים, שמשמרים את המסורת האדריכלית העשירה של האזור ומעניקים לתיירים, גם אם אינם עשירים במיוחד, את התחושה הנעימה שללילה אחד הם מהרג'ות שזכו לכבוד מלכים.

רג'סטאן, הממוקמת בצפון-מערב הודו וגובלת בפקיסטן, היא המדינה השנייה בגודלה בהודו. היא משתרעת על שטח עצום – שווה בגודלו לזה של צרפת. רוב שטחה של רג'סטאן אמנם מדברי ויבש, אבל בעבר הייתה רג'סטאן מעצמה כלכלית, בעיקר בזכות דרכי המסחר, שחצו אותה בדרכן לגוג'ראט. מלבד מצודות וארמונות אפשר לראות בה כיום נמרים בשמורות הטבע, מקדשי שיש מגולפים בהר אבו וגברים ונשים, שלבושים בכמה מן הבגדים והתלבושות הצבעוניים ביותר שתראו בימי חייכם.

ביקור ברג'סטאן הוא חלק חשוב בטיול להודו, ויש כאלה המתכננים את כל ביקורם בהודו סביב רג'סטאן. בכל מקרה, מומלץ להקדיש לפחות שבוע כדי לערוך היכרות עם מדינת הענק הזאת, אליה אפשר להגיע במכונית, ברכבת או באוטובוס מדלהי.

ג'איפור, "העיר הורודה"

ג'איפור מציעה כמה מן המבצרים היפים ביותר. העיר כולה נצבעה בוורוד לכבוד ביקורו של הנסיך מוולס בשנת 1853. זוהי עיר מתוכננת היטב, שרחובותיה מתוכננים ובנויים בצורה ישרה וסימטרית וקל מאוד להתמצא בהם. האתרים המרכזיים בג'איפור מרוכזים בעיר העתיקה, שחומה גבוהה מקיפה אותה.
באזור זה פועלים כמה מן השווקים המעניינים ביותר ברג'סטאן: שוק Surajpole הוא שוק למסחר בפילים, שווקי Nehru ו-Bapu משמשים כמרכזי סחר של טקסטיל, בשמים ונעלי עור מקומיות ושוק Johariv הוא שוק, שרוב הדוכנים בו מוכרים תכשיטי כסף ואבנים יקרות.

במרכזה של העיר העתיקה בג'איפור ניצב ארמון העיר, שתופס שטח גדול ומורכב ממבנים רבים, גנים ומוקף חומה. כיום פועל בארמון בעיר מוזיאון אתנוגרפי בו מוצגים חפצי אמנות, תלבושות מסורתיות וכלי נשק עתיקים.

הארמון שנחשב למזוהה ביותר עם ג"איפור הוא ארמון הרוחות Hawa Mahal. הארמון הצבוע בוורוד הוקם בשנת 1799. ייחודו הנודע טמון במספר העצום (כ-600!) של חלונות ומרפסות, שנבנו בו כדי לאפשר לנשים שגרו בארמון לצפות בתהלוכות הרחוב שעברו מולו.

אתרים נוספים בהם כדאי לבקר בג'איפור הם מצפה הכוכבים ג'אנטר מאנטר, מצודת אמבר, מבצר הנמר, וקולנוע ראג' מגדיר, שנחשב לגדול ביותר בהודו ובו יותר מ-3000 מושבים.

ג'איפור, דלהי ואגרה, בה ניצב הטאג' מהאל, מרכיבות את מה שנהוג לכנות "משולש הזהב" של הודו.
אם מתחילים את הביקור בג'איפור, אפשר להגיע במרחק כמה שעות נסיעה בלבד לראנת'אמבור – שמורה נפלאה, בה הסיכוי הטוב ביותר בהודו לראות נמר בחיק הטבע. לא רחוק ממנה נמצאת שמורת הצפרות המצוינת Keoladeo National Park.

אודאיפור, "העיר הלבנה"

אודאיפור, "העיר הלבנה" על גדת האגם, היא האטרקציה המרכזית של רג'סטאן וסביבה כדאי לתכנן את לוח הזמנים לביקור זה. אודאיפור נחשבת לעיר הרומנטית ביותר ברג'סטאן. היא שוכנת על גדת אגם פיצ'ולה, במרכזו יש שני איים ועליהם ארמונות מפורסמים. האי ג`אג ניוואס Jag Niwas הוא האי הקטן מבין השניים, שבמרכזו נמצא הארמון המפואר – ארמון האגם. ארמון זה פועל כיום כבית מלון יוקרתי וכלל לא זול. המסעדה המפורסמת של הארמון צופה על העיר ועל האגם.
האי הגדול יותר נקרא ג`אג מנדיר Jag Mandir וגם במרכזו ניצב ארמון גדול, שמוקף בגן ובו פרחים ופסלי אבן.

הארמון הגדול ביותר באודאיפור נקרא ארמון העיר. הוא ניצב על גדת האגם ומכיל מתחם ענק ובו אחד עשר מקדשים, צריחים, כיפות ומרפסות. חלק מארמון זה משמש כיום כמוזיאון. מעט מצפון לו ניצב מקדש ג'גדיש – הגדול בעיר.
לתצפית יפה על העיר וסביבתה, מומלץ לטפס למרפסת של ארמון המונסון מתנשא מעל גבעה, כ-5 ק"מ מערבית לאודאיפור.

ג'ודפור, ה"עיר הכחולה"

בעיר ג'ודפור ניצב המבצר המרשים ביותר במדינה, כמו גם הארמון הגדול ביותר בהודו. מבצר מהראנגר שימש בעבר כמבצר המלכותי של המהרג'ה של ג'ודפור. הוא ניצב על גבעה בולטת ורואים אותו כמעט מכל מקום בעיר. בתחומו יש ארמון ומוזיאון שמציג את חפצי בית המלוכה, כלי נשק של שושלת הראג'פוטים וציורי מיניאטורות.

אתר בולט נוסף בג'ודפור הוא מוזיאון וארמון עומיד בהוואן Umaid Bhawan Palace. גם זה ארמון ענק, שנבנה עבור המהרג'ה עומייד סינג. בחלק ממנו עדיין חיים קרובי משפחה של המהרג'ה ובחלקים אחרים פועל מוזיאון, בו מוצגת תכולת הארמון מימי הפאר שלו.

איפה עוד כדאי לבקר ברג'סטאן?

עיירות נוספות בהן כדאי לבקר הן ג'איסלמאר, בה הכפריים עדיין מתגוררים במצודה ופושקאר, שגדלה במהירות והופכת לעיר תיירות ומסחר מרכזית. פושקאר בנויה סביב אגם יפה ובה מתקיים בכל שנה יריד הגמלים, שרכש לו מוניטין בקרב התיירים מרחבי העולם.
השווקים של רג'סטאן, שמציגים מבחר אדיר של בדים, תכשיטים, שטיחים, קדרות וחפצים אחרים, הם הפיתוי המרכזי עבור רבים מן המבקרים באזור.
המלונות המיוחדים של האזור הם אחת האטרקציות המרכזיות. ברג'סטאן פזורים יותר ממאה מבצרים, ארמונות ומבנים היסטוריים שנהפכו במרוצת השנים לבתי מלון. חלקם מפוארים ואחרים פשוטים ונעימים. הכנסת האורחים של בני רג'סטאן היא אחת המפורסמות בהודו, ורק במעט מקומות אפשר לזכות בשירות ובתנאים שקל למדי לקבל בחבל זה.

מתי להגיע?

העונה המתאימה ביותר לבקר ברג'סטאן, שהתנאים בה אינם קלים לפעמים, היא בין החודשים אוקטובר למארס.

חולמים על טיול ברג'סטאן?

החברה הגיאוגרפית מציעה מגוון טיולים מאורגנים להודו הכוללים ביקור בעריה היפות ביותר של רג'סטאן, ובניית טיולים פרטיים להודו לנוסע העצמאי, ע"י המומחים שלנו למדינות מזרח-אסיה.
כמו כן, אנו מציעים טיול ג'יפים להודו, במסלול ייחודי לרג'סטאן, הכולל את חציית מדבר טהאר.

למידע נוסף התקשרו 03-5639000 או צרו איתנו קשר דרך האתר.


צור קשר

כתבות מומלצות

הערים הקדושות של הודו - טיול מאורגן להודו
הודו מזווית אחרת: ערים קדושות

הודו היא מעוז של גיוון דתי, כשקבוצת הדתות הנפוצה ביותר היא ההינדואיזם על זרמיה השונים. כ-80% מהאוכלוסייה בהודו משתייכת לדת זו ובמדינה יש שבע ערים הקדושות לה ולדתות נוספות. בכתבה הבאה תגלו שלוש מן הערים הקדושות ביותר בהודו.
קרא עוד
טיול מאוגן לדרום הודו: מקדשי מינאקשי במייסור
דרום הודו - לא מה שחשבתם

דרום הודו משופעת בחופים טרופיים יפהפיים לצד ערים תוססות, כפרי דייגים פסטורליים מחד וארכיטקטורה מרתקת של מקדשים וארמונות מאידך. היכנסו לכתבה וגלו מדגם מייצג של יעדים שיגרום לכם להבין: דרום הודו זה לא מה שחשבתם.
קרא עוד
אתרים נבחרים בצפון ומרכז הודו
אתרים נבחרים בצפון ומרכז הודו

מאת החברה הגיאוגרפית

איפה כדאי לבקר בצפון ומרכז הודו? לפניכם מידע על האתרים המעניינים ביותר באזור הצפון והמרכז, מחבל לדאק והרי ההימלאיה שבצפון, עד חבל רג'סטאן המלכותי וארמונות המהרג'ה.
קרא עוד
טיול מאורגן להודו - אתרים נבחרים בדרום הודו
אתרים נבחרים בדרום הודו

איפה כדאי לבקר בדרום הודו? לפניכם מידע על האתרים המעניינים ביותר בדרום הודו, מהעיר מומבאי המהווה את המרכז הכלכלי של הודו, דרך פונה, בה תוכלו למצוא את האשראם המפורסם של אושו, ועד כפרי הדייגים, הג'ונגלים הירוקים והחופים הלבנים של מדינת קראלה.
קרא עוד
אתרים נבחרים בצפון-מזרח הודו - טיול מאורגן להודו
אתרים נבחרים בצפון-מזרח הודו

מתכננים טיול להודו? כדאי לשקול ביקור גם בצפון-מזרח המדינה, אזור שנמצא מחוץ למסלולי התיירות השחוקים, אבל למבקר בו צפויה חוויה מפתיעה ומרתקת - נופי ההימלאיה האדירים, תרבות טיבטית ססגונית והעץ הקדוש תחתיו הפך הנסיך סידהרתא גווטאמה לבודהה, לפני יותר מ - 2500 שנה.
קרא עוד
טיול מאורגן להודו - ערים מעניינות בצפון הודו
יעדים מעניינים בצפון הודו

צפון הודו היא יעד תיירותי מרתק, המשלב טבע מרהיב ונופים פראיים עם מונומנטים מהמרשימים בעולם ועם חוויות תרבותיות ורוחניות ססגוניות. אם אתם יוצאים לטיול באזור, יש כמה יעדים שאסור לכם לפספס בצפון הודו. קבלו טעימה מהאזור ומהרוח.
קרא עוד
הודו למתחילים – מאיפה כדאי להתחיל?
הודו למתחילים – מאיפה כדאי להתחיל?

נוסעים להודו פעם ראשונה? מצפה לכם חוויה אחרת במלוא מובן המילה. בכתבה זו ריכזנו עבורכם מידע וטיפים חשובים שלבטח יסייעו לכל מטייל חדש בהודו.
קרא עוד
מידע שימושי למטייל בהודו
מידע שימושי למטייל בהודו

מאת החברה הגיאוגרפית

מידע שימושי למטייל בהודו אודות מזג האוויר, אשרת כניסה, חשמל, מטבע ועוד.
קרא עוד
עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על הודו
עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על הודו

מאת החברה הגיאוגרפית

להודו היבטים שונים ומגוונים - האנשים, ההיסטוריה, התרבות המיוחדת, המבנה הגיאוגרפי ואוצרות הטבע הופכים אותה ליעד מרתק ומיוחד במינו. אספנו עבורכם עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על הודו.
קרא עוד
פסטיבל קומבה מלה
פסטיבל קומבה מלה

הודו הצבעונית, ההומה והתוססת מספקת למטיילים בה אינספור חוויות נהדרות. כמעט בלתי אפשרי להכיל בטיול אחד את כל המראות, הריחות, הצבעים, התרבויות, הטקסים והאנשים המגוונים. פסטיבל קומבה מלה הוא תרכיז ממצה של כל אלה, ודרכו ניתן לחוות את החוויה ההודית על כל חלקיה.
קרא עוד
הפסטיבלים של הודו
הפסטיבלים של הודו

מדי שנה נחגגים בהודו עשרות פסטיבלים שונים - מחגים דתיים ועד ירידים ססגוניים בהם סוחרים בגמלים ובפילים. אם אתם מתכננים טיול להודו, ריכזנו עבורכם מידע על כמה מן הפסטיבלים המרכזיים והמעניינים ביותר של הודו.
קרא עוד