הפסטיבלים של הודו
צילום: דודו אדרי

הפסטיבלים של הודו

מאת החברה הגיאוגרפית

מדי שנה נחגגים בהודו עשרות פסטיבלים שונים – מחגים דתיים ועד ירידים ססגוניים בהם סוחרים בגמלים ובפילים. הפסטיבלים הם תאריכי מפתח, שעוזרים לנו להבין את התרבות ההודית המורכבת. בימי הפסטיבל חורגים מן השגרה וזאת הזדמנות נהדרת לאורחים כמונו להציץ פנימה, אל נבכי התרבות הזאת, שחלקים גדולים ממנה מוסתרים מאיתנו. בפסטיבלים בהודו אפשר לראות תלבושות מסורתיות, מנהגים מקומיים, לטעום מאכלים מסורתיים וליהנות ממוזיקה ומריקודים. אל תוותרו על הפסטיבלים שאתם נקלעים אליהם בדרך. אם אתם רוצים לתכנן את הטיול בהודו מראש, ריכזנו עבורכם כמה מן הפסטיבלים המרכזיים והמעניינים ביותר של הודו.

הדיוואלי – חג האורות

הדיוואלי הוא אחד הפסטיבלים הבולטים בתרבות ההינדית. החג מציין את היום שבו שב האל ראמה לביתו לאחר שהביס את ראוונה, והוא מסמל את נצחון האור על החושך, נצחון הטוב על הרע. ההכנות לפסטיבל נמשכות כחמישה ימים, ובכל יום מקדישים את תשומת הלב לנושא אחר ולמתנות שונות. שיאו של הפסטיבל הוא ליל הדיוואלי, הנחגג ביום מולד הירח ומוקדש ללאקשמי, אלת השפע. ביום זה האנשים מקשטים את בתיהם בנרות ובמנורות חגיגיות, ובערב עצמו עוטים ההודים בגדי חג, מדליקים את האורות, עוסקים בתפילות ובחגיגות הכוללות זיקוקים, אכילת ממתקים והחלפת מתנות עם בני משפחה וחברים.

מתי?
ביום מולד הירח של החודש השמיני, ע"פ לוח השנה ההינדי.
התאריך הלועזי משתנה מדי שנה, בטווח שבין אמצע אוקטובר לאמצע נובמבר.

דורגה פוג'ה

דורגה פוג'ה הוא החג שכולם מחכים לו. מנהגי החג כוללים קניית מתנות, השתתפות בטקסים ובעיקר הכנת סעודות מפוארות, אותן סועדים בחברה. פירוש השם דורגה בסנסקריט הוא "הקשה להשגה". האלה דורגה מייצגת את האנרגיה האינסופית של היקום. היא זוכה גם לכינויים אחרים כפרווטי או קאלי. היא אשתו של האל שיווה ואימו של גאנש. ברוב האיורים היא מופיעה כבעלת עשר ידיים ואוחזת חרב. לעתים קרובות היא גם רוכבת על אריה.

במהלך הפסטיבל מתגודדים מאות אלפי מתפללים על גדות הנהרות בערים השונות. הם מתפללים בעיקר לפני עלות השחר. רוב המוסיקה מושמעת מתופים, שמכתיבים קצב אחיד ומהיר. בכמה אזורים אחרים מכנים חג זה בכינויים שונים. בגוג'אראט וברג'סטאן חוגגים אותו כחגה של נאווראטרי. במייסור הוא מכונה דושירה.
מתי?
מציינים את החג בספטמבר או באוקטובר.

הולי – פסטיבל הצבעים

הולי הוא פסטיבל הצבעים, ובמהלכו צובעים ההודים את פניהם בצבעים עזים. בדרך כלל מקשרים את הפסטיבל עם אושר ורעננות. חלק גדול מן הפופולריות של החג טמונה בשימוש הרחב שעשו בו בסרטים של תעשיית הקולנוע ההודית. כמעט בכל סרט גדול יש כמה שירים שנועדו לחג זה, ושרים אותם בהתלהבות גדולה ובתפאורה עשירה בצבעים. ההולי נחשב לחג הפופולרי ביותר בקרב ילדים ובני נוער, שזוכים בו להזדמנות להשתולל ולזרוק צבעים אחד על השני. הפסטיבל נמשך יומיים, והמסורת מסבירה שמריחת הצבעים על הפנים נועדה בעבר להסתיר את גוון העור הכהה של חלק מן האלים. רבים נוהגים להגיש בחג ממתקים שהכינו בעצמם. עוד נהוג להגיש מתנות ובעיקר להעביר ברכות לרגל החג.
מתי?
בדרך כלל מציינים את החג בחודש מארס.

אונאם

חג האונאם נחגג בעיקר בחלקיה הדרומיים של הודו ובמיוחד במדינת קראלה. פסטיבל האונאם מציין את שובו הביתה של המלך מאהאבאלי. החגיגות נמשכות כעשרה ימים, במהלכן מתקיימות בערים המרכזיות תהלוכות גדולות שבהן מציינים את שובו של המלך. המאפיין המרכזי של החג הם זרי פרחים ענקיים, שנשים רבות מכינות ומביאות כמנחה. מסורת חשובה בחג זה היא החלפת מתנות בין כל בני המשפחה. במסגרת החג מתקיימת גם תהלוכה גדולה של פילים, מעוטרים בקישוטי זהב ובזרי פרחים ענקיים. כמו כן מכינים ומגישים מנות חג מיוחדות של מעדנים, שאי אפשר לטעום בימים אחרים, ומציינים את תחילתו של הקציר.
מתי?
באוגוסט או בספטמבר.

פונגאל

פונגאל הוא חג אסיף בחלקה הדרומי של הודו, והוא נחשב לאחד הפסטיבלים הגדולים והחיוניים ביותר. הפסטיבל נמשך ארבעה ימים ובמדינת טאמיל נאדו חוגגים אותו באופן המלא ביותר. עיקרו של החג הוא תודה לטבע על השפע שהעניק לנו. המשמעות כוללת שלום ואושר בין בני האדם. ביום הראשון נהוג לנקות את הבית ולשרוף במדורה בחצר את כל החפצים שאינם דרושים עוד. הפסטיבל כולל גם תודה מיוחדת לפרות ולשוורים. במהלך החג נהוג לאכול קנה סוכר ולהביע משאלות.
מתי?
אמצע ינואר.

הקומבה מלה

פסטיבל הכד, שמוכר יותר בשמו הקומבה מלה, נחגג בהודו אחת לשלוש שנים. במהלך החג נוהרים מליוני מאמינים, על מנת לרחוץ בנהרות הקדושים. בכל פעם חוגגים אותו בעיר אחת, מבין ארבע הערים הקדושות: אוג'אין, נאסיק, הארידוואר ואללהבאד. לפי חישוב זה, מגיע החג לכל אחת מן הערים אחת לשתים עשרה שנים. האירוע נחשב לגדול ולהמוני ביותר כאשר מציינים אותו באללהבאד. עיר זו במדינת אוטאר פראדש, שוכנת על גדת הגנגס ליד ואראנאסי. ע"פ ההערכות, כ-100 מליון(!) אנשים מגיעים לחגוג את הקומבה מלה, והוא נחשב להתכנסות ההמונית הגדולה ביותר בעולם. האמונה הרווחת בהודו טוענת שמי שיטבול בגנגס במהלך הקומבה מלה, מזלו ישתנה לטובה.


צור קשר

כתבות מומלצות

רג'סטאן - ארץ הנסיכים
רג'סטאן - ארץ הנסיכים

רבים רואים ברג'סטאן – "ארץ הנסיכים" - את התמצית של הודו כולה. יש בה אתרים מעוררי השראה, מצודות רמות, ארמונות מפוארים ומקומות, שנדמה שיצאו מתפאורה של סרט עתיר דמיון. אלה ניצבים ליד אגמים בוהקים ובלב מישורי ענק. איפה כדאי לבקר ברג'סטאן? היכנסו לכתבה המלאה.
קרא עוד
הערים הקדושות של הודו - טיול מאורגן להודו
הודו מזווית אחרת: ערים קדושות

הודו היא מעוז של גיוון דתי, כשקבוצת הדתות הנפוצה ביותר היא ההינדואיזם על זרמיה השונים. כ-80% מהאוכלוסייה בהודו משתייכת לדת זו ובמדינה יש שבע ערים הקדושות לה ולדתות נוספות. בכתבה הבאה תגלו שלוש מן הערים הקדושות ביותר בהודו.
קרא עוד
אתרים נבחרים בצפון-מזרח הודו - טיול מאורגן להודו
אתרים נבחרים בצפון-מזרח הודו

מתכננים טיול להודו? כדאי לשקול ביקור גם בצפון-מזרח המדינה, אזור שנמצא מחוץ למסלולי התיירות השחוקים, אבל למבקר בו צפויה חוויה מפתיעה ומרתקת - נופי ההימלאיה האדירים, תרבות טיבטית ססגונית והעץ הקדוש תחתיו הפך הנסיך סידהרתא גווטאמה לבודהה, לפני יותר מ - 2500 שנה.
קרא עוד
מידע שימושי למטייל בהודו
מידע שימושי למטייל בהודו

מאת החברה הגיאוגרפית

מידע שימושי למטייל בהודו אודות מזג האוויר, אשרת כניסה, חשמל, מטבע ועוד.
קרא עוד
טיול מאורגן להודו - ערים מעניינות בצפון הודו
יעדים מעניינים בצפון הודו

צפון הודו היא יעד תיירותי מרתק, המשלב טבע מרהיב ונופים פראיים עם מונומנטים מהמרשימים בעולם ועם חוויות תרבותיות ורוחניות ססגוניות. אם אתם יוצאים לטיול באזור, יש כמה יעדים שאסור לכם לפספס בצפון הודו. קבלו טעימה מהאזור ומהרוח.
קרא עוד
טיול מאורגן להודו - אתרים נבחרים בדרום הודו
אתרים נבחרים בדרום הודו

איפה כדאי לבקר בדרום הודו? לפניכם מידע על האתרים המעניינים ביותר בדרום הודו, מהעיר מומבאי המהווה את המרכז הכלכלי של הודו, דרך פונה, בה תוכלו למצוא את האשראם המפורסם של אושו, ועד כפרי הדייגים, הג'ונגלים הירוקים והחופים הלבנים של מדינת קראלה.
קרא עוד
עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על הודו
עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על הודו

מאת החברה הגיאוגרפית

להודו היבטים שונים ומגוונים - האנשים, ההיסטוריה, התרבות המיוחדת, המבנה הגיאוגרפי ואוצרות הטבע הופכים אותה ליעד מרתק ומיוחד במינו. אספנו עבורכם עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על הודו.
קרא עוד
פסטיבל קומבה מלה
פסטיבל קומבה מלה

הודו הצבעונית, ההומה והתוססת מספקת למטיילים בה אינספור חוויות נהדרות. כמעט בלתי אפשרי להכיל בטיול אחד את כל המראות, הריחות, הצבעים, התרבויות, הטקסים והאנשים המגוונים. פסטיבל קומבה מלה הוא תרכיז ממצה של כל אלה, ודרכו ניתן לחוות את החוויה ההודית על כל חלקיה.
קרא עוד
אתרים נבחרים בצפון ומרכז הודו
אתרים נבחרים בצפון ומרכז הודו

מאת החברה הגיאוגרפית

איפה כדאי לבקר בצפון ומרכז הודו? לפניכם מידע על האתרים המעניינים ביותר באזור הצפון והמרכז, מחבל לדאק והרי ההימלאיה שבצפון, עד חבל רג'סטאן המלכותי וארמונות המהרג'ה.
קרא עוד
טיול מאוגן לדרום הודו: מקדשי מינאקשי במייסור
דרום הודו - לא מה שחשבתם

דרום הודו משופעת בחופים טרופיים יפהפיים לצד ערים תוססות, כפרי דייגים פסטורליים מחד וארכיטקטורה מרתקת של מקדשים וארמונות מאידך. היכנסו לכתבה וגלו מדגם מייצג של יעדים שיגרום לכם להבין: דרום הודו זה לא מה שחשבתם.
קרא עוד
הודו למתחילים – מאיפה כדאי להתחיל?
הודו למתחילים – מאיפה כדאי להתחיל?

נוסעים להודו פעם ראשונה? מצפה לכם חוויה אחרת במלוא מובן המילה. בכתבה זו ריכזנו עבורכם מידע וטיפים חשובים שלבטח יסייעו לכל מטייל חדש בהודו.
קרא עוד