הודו למתחילים – מאיפה כדאי להתחיל?

הודו למתחילים – מאיפה כדאי להתחיל?

מאת החברה הגיאוגרפית

נוסעים להודו פעם ראשונה? איזה כיף. מצפה לכם חוויה אחרת במלוא מובן המילה. על מנת לחוות את הארץ הגדולה והמופלאה הזו בדרך חיובית, בין אם אתם נוסעים עצמאית או במסגרת של טיול מאורגן להודו – חשוב שתדעו כמה דברים מראש. בכתבה זו ריכזנו עבורכם מידע וטיפים חשובים שלבטח יסייעו לכל מטייל חדש בהודו.

1. עשו שיעורי בית – חובה להתכונן לטיול בהודו

כמעט כל מי שמגיע להודו בפעם הראשונה חוטף הלם קל (או כבד, תלוי במטייל…). אינספור האנשים, עומס הריחות, צפירות הרכבים, הצבעוניות שמבלבלת את העיניים, הטעמים הבלתי מוכרים, הגיוון התרבותי. כל אלה ועוד דברים רבים בהם אינכם מורגלים, יתקבלו על ידכם באהבה ובהבנה גדולה יותר אם תשכילו להתכונן מראש, לקרוא חומר רקע ולקבל טיפים (בעיקר מהמומחים שלנו להודו). כך תוכלו להשתחרר מסטיגמות והכללות, ולהגיע להודו נכונים ובשלים לקבל את כל הניגודים והסתירות, באותה שלווה שבה הם מתקיימים בתת היבשת העצומה הזו מזה אלפי שנים.

2. הסדירו לינה מראש ללילה הראשון

אם אינכם נוסעים במתכונת של טיול מאורגן להודו – חשוב מאוד שתדאגו להזמין מקום לינה מראש, לפחות ללילה הראשון בכל עיר שבה תשהו. הטיפ הזה חשוב במיוחד אם הנחיתה שלכם בהודו צפויה לשעות אחר הצהריים ומעלה. אף אחד מכם לא ייהנה, בלשון המעטה, לשוטט ברחובות העיר בחושך כדי לחפש מלון סביר לשים בו את הראש. מקום לינה מסודר מלכתחילה יחסוך מכם הרבה עוגמת נפש והרפתקאות מיותרות.

3. הצטיידו בכסף קטן, כי תצטרכו אותו מהרגע הראשון

נכון שגם בהודו כבר הולך ומתרחב השימוש בכספומטים, ונכון שנוח יותר להצטייד מראש בכרטיס אשראי או שטרות גדולים, אבל מומלץ שתנחתו בהודו עם כמה שטרות קטנים בכיסכם. הודו היא מדינה של כסף קטן והרבה פיצ'פקעס. כשתצטרכו לשלם על מזכרות, אוכל רחוב או נסיעה בריקשה, מהר מאוד תגלו שכמעט אף פעם אין להודים עודף מהכסף הגדול שתושיטו להם. בערים קטנות וביישובים מרוחקים העצה הזו חשובה שבעתיים, כי שם השימוש בכרטיסי אשראי פחות נפוץ.

4. אפשר להתמקח, אבל עשו זאת בחינניות

בין אם כבר סיפרו לכם על תרבות המיקוח בהודו ובין אם לא – היא בהחלט חיה וקיימת. עם זאת, חשוב לדעת כי גם לתרבות הזו יש כללים וגבולות שצריך לכבד. אפשר להתמקח, אך לא להתווכח. אפשר לשחק את משחק המיקוח כל עוד אתם עושים זאת בצורה עדינה, בחן ובהומור, מבלי להגיע לטונים גבוהים, מבלי לכפות את המחיר שאתם קובעים ומבלי לפגוע ברגשותיו של הצד השני. אם תדעו להתמקח בצורה חביבה ומקובלת, שמכבדת את המוכר שמולכם,  לרוב תשיגו את המוצר או השירות במחיר הרבה יותר נמוך מהמחיר ההתחלתי.

5. הקפידו על שתיית מים מינרלים

בהודו עליכם להיות מצוידים תמיד בבקבוקי מים מינרלים כדי להימנע ממחלות. הבקבוקים זולים מאוד וזמינים בכל מקום. כדאי לבדוק תמיד שמדובר בבקבוקים אטומים עם פקק מנוילן, כדי לוודא שאלה לא מולאו במי ברז. אל דאגה – לרוב לא תיתקלו בתופעה כזו, אך כדאי לנקוט במשנה זהירות.

6. היזהרו ממלכודות ועקיצות

בני העם ההודי הם אנשים נעימים, טובים ואדיבים מטבעם, אך יש ביניהם "לוכדי תיירים" לא מעטים, שמיומנים בעקיצות, בעיקר כשמדובר במטיילים טירונים. לפיכך, כדאי לנקוט בערנות ובמעט חשדנות. אם מישהו עט עליכם ברחוב כדי למכור לכם כרטיסים למופע או לרכבת – הם עלולים להיות מזויפים. כמו כן, קיימת תופעה של מדריכים מתחזים, שלאחר שתשלמו להם מראש, תגלו שעליכם לחכות "עד שהמדריך יגיע", מה שעלול לקרקע אתכם במקום ליותר משעה במקרה הטוב או להתגלות כהבטחת שווא במקרה הרע. ישנם גם נהגים שיבטיחו לכם הסעה ליעד מבוקש במחיר מפתה, כולל סיור, ובסופו של דבר יסיעו אתכם ליעד אחר, שבו יסיירו איתכם בין חנויות ודוכנים המזכים אותם בעמלות על חשבונכם. חבל על הזמן והכסף. עדיף לבחור תמיד באנשי מקצוע מומלצים או בחברות מסודרות.

7. היכונו לעולם תחבורתי חדש

כללי הנהיגה בהודו אינם דומים לשום דבר שקיים בארצות אחרות. כך לדוגמה, בהודו לא רק שאין איסור לצפור, אלא שזוהי חובתו של כל נהג עוקף, ויש רבים כאלה. הכבישים עמוסים במיליוני כלי רכב כולל אוטובוסים, אופנועים, אוטו ריקשה, אופני ריקשה או סוסים. גם מה שיכול להיראות בעיניכם כאי סדר מוחלט וכמתכון בטוח לתאונות, אינו מהווה כל בעיה לנהג ההודי. לפיכך, לא מומלץ לשכור רכב ולנהוג בו בעצמכם, מה גם שהנהיגה בהודו היא בצד שמאל. בדרך כלל מקובל לשכור רכב יחד עם הנהג – זה אולי קצת פחות זול, אבל זה הרבה יותר בטוח. כמובן שכדאי לברר מיהו הנהג ולא לבחור אקראית מחשש לעקיצות שתוארו לעיל. כמו כן, כאשר אתם עולים על אוטו ריקשה או אופני ריקשה, סגרו מחיר עם הנהג מראש, כי לא יהיה לו מונה להפעיל לכבודכם.

8. גבשו אסטרטגיה מול מקבצי הנדבות

אתם תראו אותם כל הזמן, בכל מקום ובכמויות עצומות. מקבצי הנדבות הם חלק בלתי נפרד מנוף הרחוב ההודי. הם יכולים להיות זקן בן 80, אישה צעירה עם תינוק או ילד בן 3, והם מיומנים בחדירה לטריטוריה שלכם וביכולות השכנוע והתחנונים שלהם. לפיכך, גבשו מראש אסטרטגיה, ומומלץ שתעטו עליכם שריון אדישות ופני פוקר, אלא אם כן אתם מתכוונים להגיע להודו על תקן של מכונת מטבעות.

9. כבדו את הקודים בכניסה לאתרים דתיים

הסוגיה הדתית בהודו מורכבת בשל ריבוי הדתות והזרמים, לכן לא נפרט כאן אודותיה. עם זאת, נדגיש כי לכל אתר דתי – הינדי, סיקי, מוסלמי, ג'יני או נוצרי – יש קודים משלו. כאן צריך להיכנס יחפים ושם חייבים לכסות את הזרועות והרגליים, פה אסור להכניס מוצרי עור ובמקום אחר מותר להיכנס רק לאזור מסוים. לפיכך, היו סלחניים ומכבדים, והצטיידו תמיד בצעיף או בגד ארוך ובנעליים או סנדלים שקל לחלוץ.

10. אכלו לפי תחושת הבטן

האוכל בהודו לא תמיד תואם את קיבתם של המטיילים הישראלים, גם לא של אלה שאוכלים מדי פעם במסעדה הודית בישראל. זה לא דומה. אז קודם כל, כדאי לבחור את המקום בו ברצונכם לסעוד לפי המלצות, או לאחר שתבחנו אותו (בנימוס) ותוודאו שהוא נראה נקי ואסתטי, גם אם מדובר בדוכן רחוב. לרוב, תחושת הבטן שלכם תוביל אתכם למקום הנכון. שנית, תמיד אפשר לנסות ולשאול על מאכל כלשהו "מה זה בדיוק מכיל", או להתריע מראש שאינכם חסידי אוכל חריף או פיקנטי. בהחלט מומלץ ורצוי להתנסות במאכלים וטעמים שונים, שהרי זהו חלק בלתי נפרד מהחוויה ההודית.

11. שמרו על קשר, זה אפשרי

בין אם יצאתם במסגרת טיול מאורגן להודו ובין אם נסעתם כדי להתנתק ולקחת פסק זמן, על הסמארטפון רובכם לא תוותרו. דרך קלה, נוחה וממש זולה לשמור על קשר עם הבית והחברים או להשתמש באינטרנט לבדיקת המלצות שונות, היא בעזרת סים מקומי. אפשר לקנות סים לחודש שלם במחיר מצחיק. לחילופין, אם אתם באמת בעניין של להתנתק קצת, תוכלו להסתמך על רשתות ה-WIFI שפועלות ברוב המלונות, בתי ההארחה והמסעדות.

אם גם אתם חלמים על טיול בהודו, אתם מוזמנים להצטרף אלינו במסגרת טיול מאורגן, או לפנות אל המומחים שלנו שמכירים את הודו היטב, ויחד אתכם יבנו לכם טיול פרטי במסלול המתאים ביותר עבורכם, בקצב הנוח לכם, ויזמינו את שירותי הקרקע מראש בהתאם לתכנית שבניתם.
לפרטים התקשרו 03-5639000 או מלאו את הטופס מטה ואנו נחזור אליכם בהקדם.


צור קשר

כתבות מומלצות

טיול מאורגן להודו - אתרים נבחרים בדרום הודו
אתרים נבחרים בדרום הודו

איפה כדאי לבקר בדרום הודו? לפניכם מידע על האתרים המעניינים ביותר בדרום הודו, מהעיר מומבאי המהווה את המרכז הכלכלי של הודו, דרך פונה, בה תוכלו למצוא את האשראם המפורסם של אושו, ועד כפרי הדייגים, הג'ונגלים הירוקים והחופים הלבנים של מדינת קראלה.
קרא עוד
אתרים נבחרים בצפון-מזרח הודו - טיול מאורגן להודו
אתרים נבחרים בצפון-מזרח הודו

מתכננים טיול להודו? כדאי לשקול ביקור גם בצפון-מזרח המדינה, אזור שנמצא מחוץ למסלולי התיירות השחוקים, אבל למבקר בו צפויה חוויה מפתיעה ומרתקת - נופי ההימלאיה האדירים, תרבות טיבטית ססגונית והעץ הקדוש תחתיו הפך הנסיך סידהרתא גווטאמה לבודהה, לפני יותר מ - 2500 שנה.
קרא עוד
פסטיבל קומבה מלה
פסטיבל קומבה מלה

הודו הצבעונית, ההומה והתוססת מספקת למטיילים בה אינספור חוויות נהדרות. כמעט בלתי אפשרי להכיל בטיול אחד את כל המראות, הריחות, הצבעים, התרבויות, הטקסים והאנשים המגוונים. פסטיבל קומבה מלה הוא תרכיז ממצה של כל אלה, ודרכו ניתן לחוות את החוויה ההודית על כל חלקיה.
קרא עוד
טיול מאוגן לדרום הודו: מקדשי מינאקשי במייסור
דרום הודו - לא מה שחשבתם

דרום הודו משופעת בחופים טרופיים יפהפיים לצד ערים תוססות, כפרי דייגים פסטורליים מחד וארכיטקטורה מרתקת של מקדשים וארמונות מאידך. היכנסו לכתבה וגלו מדגם מייצג של יעדים שיגרום לכם להבין: דרום הודו זה לא מה שחשבתם.
קרא עוד
טיול מאורגן להודו - ערים מעניינות בצפון הודו
יעדים מעניינים בצפון הודו

צפון הודו היא יעד תיירותי מרתק, המשלב טבע מרהיב ונופים פראיים עם מונומנטים מהמרשימים בעולם ועם חוויות תרבותיות ורוחניות ססגוניות. אם אתם יוצאים לטיול באזור, יש כמה יעדים שאסור לכם לפספס בצפון הודו. קבלו טעימה מהאזור ומהרוח.
קרא עוד
עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על הודו
עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על הודו

מאת החברה הגיאוגרפית

להודו היבטים שונים ומגוונים - האנשים, ההיסטוריה, התרבות המיוחדת, המבנה הגיאוגרפי ואוצרות הטבע הופכים אותה ליעד מרתק ומיוחד במינו. אספנו עבורכם עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על הודו.
קרא עוד
הערים הקדושות של הודו - טיול מאורגן להודו
הודו מזווית אחרת: ערים קדושות

הודו היא מעוז של גיוון דתי, כשקבוצת הדתות הנפוצה ביותר היא ההינדואיזם על זרמיה השונים. כ-80% מהאוכלוסייה בהודו משתייכת לדת זו ובמדינה יש שבע ערים הקדושות לה ולדתות נוספות. בכתבה הבאה תגלו שלוש מן הערים הקדושות ביותר בהודו.
קרא עוד
מידע שימושי למטייל בהודו
מידע שימושי למטייל בהודו

מאת החברה הגיאוגרפית

מידע שימושי למטייל בהודו אודות מזג האוויר, אשרת כניסה, חשמל, מטבע ועוד.
קרא עוד
רג'סטאן - ארץ הנסיכים
רג'סטאן - ארץ הנסיכים

רבים רואים ברג'סטאן – "ארץ הנסיכים" - את התמצית של הודו כולה. יש בה אתרים מעוררי השראה, מצודות רמות, ארמונות מפוארים ומקומות, שנדמה שיצאו מתפאורה של סרט עתיר דמיון. אלה ניצבים ליד אגמים בוהקים ובלב מישורי ענק. איפה כדאי לבקר ברג'סטאן? היכנסו לכתבה המלאה.
קרא עוד
אתרים נבחרים בצפון ומרכז הודו
אתרים נבחרים בצפון ומרכז הודו

מאת החברה הגיאוגרפית

איפה כדאי לבקר בצפון ומרכז הודו? לפניכם מידע על האתרים המעניינים ביותר באזור הצפון והמרכז, מחבל לדאק והרי ההימלאיה שבצפון, עד חבל רג'סטאן המלכותי וארמונות המהרג'ה.
קרא עוד
הפסטיבלים של הודו
הפסטיבלים של הודו

מדי שנה נחגגים בהודו עשרות פסטיבלים שונים - מחגים דתיים ועד ירידים ססגוניים בהם סוחרים בגמלים ובפילים. אם אתם מתכננים טיול להודו, ריכזנו עבורכם מידע על כמה מן הפסטיבלים המרכזיים והמעניינים ביותר של הודו.
קרא עוד