עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על הודו

עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על הודו

מאת החברה הגיאוגרפית

התרבות המרתקת והטקסים הססגוניים, הנופים המשתנים מרכסי ההימלאיה ועד החופים הטרופיים, הריחות, הטעמים והצבעים, אלה רק חלק מהסיבות שבזכותן כדאי לצאת לטיול בהודו. אז מהו סוד הקסם של הודו?

1. תרבות 

התרבות בהודו היא מהעשירות והעתיקות בעולם כולו. היא מכילה יצירות ספרות מפוארות, עתיקות ובנות ימינו, מוסיקה, מחול אמנות פלסטית וכמובן, תעשיית קולנוע מהגדולות והפעילות ביותר בעולם. המאפיין הבולט ביותר של התרבות ההודית הוא המגוון העצום שהיא מכילה. הריבוי הזה נובע מאופייה של המדינה הענקית ומההשפעה הרבה שחדרה אליה בגלל כובשים מבחוץ ובגלל מדינות שכנות כסין.

2. אדריכלות 

האדריכלות המוגולית המפוארת, שהטאג' מהאל הוא הדוגמא המפורסמת ביותר שלה, היא הבסיס לכל האדריכלות ההודית בת ימינו. אל תקופה אדירה זו יש להוסיף מבנים שנבנו בתקופת השלטון הבריטי, שתרם לא מעט מבנים קולוניאליים מרשימים למדינה. סיור בהודו כולל ביקור במקדשים רבים, שהאדריכלות שלהם מושפעת לעיתים קרובות מתרבויות שכנות, מארמונות שהם תערובת של בנייה מקומית ובנייה קולוניאלית וממבנים מרשימים רבים אחרים, שהם יצירות הודיות מקומיות אותנטיות.

3. האוכל 

המטבח ההודי מתאפיין במגוון עשיר של מאכלים אזוריים ושימוש מתוחכם בצמחים ובתבלינים. אורז הוא המאכל הפופולרי ביותר בדרום ומוצרי חיטה פופולריים בצפון. תבלינים כפלפל שחור, מוצאם מהודו. את מעדני המטבח ההודי אפשר למצוא בכל אחת מהערים הגדולות. כל זה נכון אבל עוד לא אמרנו כלום על המנגו – עד שלא אכלתם מנגו משובח בהודו – לא טעמתם כלום.

4. משקה 

לאסי הוא שמו של משקה מקומי מתוק שכדאי לנסות. למעשה זה יוגורט נוזלי ומתוק שעשוי לשמש ארוחה שלמה. לדעת רבים הלאסי הכי טוב מוגש באמריצאר. אחרים טוענים שאין מתחרים לזה של גואה או לזה של ג'איפור. חשוב לוודא שלא הוסיפו ללאסי שלכם מים או קרח. כדאי להיזהר אם מציעים לכם באנג לאסי, שכן אז ימהלו בתוכו קצת מריחואנה.

5. ספורט 

ענף הספורט הפופולרי ביותר בהודו הוא הקריקט. ההודים ירשו אותו מן האנגלים, אבל מצטיינים בו מאז בכוחות עצמם ומביסים לעיתים קרובות את המורים מבריטניה. הוקי שדה, ענף בריטי אחר, הוא אמנם הספורט הלאומי, אבל הקריקט פופולרי ממנו בהרבה. ענפים אחרים הם הכדורגל, הגולף והטניס.

6. חוויה מיוחדת 

כל מפגש עם פיל הוא חוויה מיוחדת במינה. למרות שאנו מצפים לפגוש פילים בסביבה טבעית בהודו, אפשר להיתקל בהם גם במרכזה של עיר סואנת כמומבאי או דלהי. מחוץ למקדש הינדי סמוך למדוראי ניצב באורח קבע פיל, שמעניק ברכות על אלה שמעניקים לבעליו רופי.

7. מונומנט 

אין תחרות לטאג' מהאל. המאוזוליאום הלבן הסימטרי והמבהיק, שניצב באגרה ונבנה כזכר לאהבתו של שאה ג'יהאן לרעייתו המנוחה מומתאז, נימנה כיום עם שבעת פלאי תבל. בלילות ירח מלא החוויה נחשבת נפלאה במיוחד.

8. מסורת 

החברה ההודית מאופיינת בעיקר בחלוקה מעמדית ברורה וקשיחה. כל הודי יודע להסביר לאיזה מעמד שייכת משפחתו, איך זה משפיע על חייו ומה המשמעות של החלוקה המעמדית. החלוקה לקאסטות היא אחת המסורות החשובות בהודו וההשפעה שלה עצומה, גם אם לעיתים נסתרת, בהודו בת ימינו.

9. שמורת טבע 

שמורת פריאר בחבל קראלה (Periyar Wildlife Sanctuary, Kerala) מפורסמת בזכות עדרי הפילים ששועטים בה. בעלי מזל מיוחד יזכו לראות בה גם נמרים. הסיור בשמורה דורש הדרכה וזהירות מיוחדים, אבל מאפשר מפגשים מרגשים במיוחד עם בעלי חיים נדירים. 

10. רק בהודו

החופים של גואה עשויים לספק שעשועים אינסופיים. אחד מהם הוא המראה של תיירים מערביים, תושבים הודים ועשרות פרות שמשתזפים זה לצד זה על החוף. חופי גואה הם אכן בין החופים היפים בעולם, אבל זה כמובן לא מונע את כניסתן של הפרות הקדושות לאזורי החוף.

הידעתם?

עוד כמה עובדות מעניינות על הודו

  • הודו היא המדינה השביעית בגודלה בעולם. רק רוסיה, קנדה, סין, ארצות הברית, ברזיל ואוסטרליה גדולות ממנה בשטחן.
  • הודו היא כיום המדינה השנייה בעולם בגודל אוכלוסייתה. רק בסין חיים יותר אנשים. על פי התחזיות הנוכחיות תהפוך הודו בשנת 2050 למדינה המאוכלסת בעולם. עד אז יחיו בה 1.6 מיליארד בני אדם.
  • הודו היא המדינה הדמוקרטית הגדולה בעולם, עם 1.2 מליארד תושבים.
  • בארבעים ערים בהודו חיים יותר ממיליון תושבים. נתון זה מציב אותה במקום השלישי בעולם אחרי ארצות הברית, בה יש 51 ערים עם יותר ממיליון תושבים וסין בה יש 45 ערים כאלה.
  • הודו היא המדינה בה חיים הכי הרבה מאמינים הינדים בעולם. 801 מיליון הינדים חיים ברחבי המדינה הענקית. לצידם חיים 133 מיליון מוסלמים. נתון זה מציב את הודו כמדינה עם אוכלוסיית המוסלמים השנייה בגודלה בעולם. רק בפקיסטן, בה חיים 152 מיליון מוסלמים, מתגוררים יותר מאמינים מדת זו. לאור שני נתונים אלה, האוכלוסייה הבודהיסטית בהודו אינה גדולה במיוחד. רק 8 מיליון בודהיסטים חיים ברחבי הודו. עובדה זו מציבה אותה במקום השמיני בעולם. בסין חיים הכי הרבה בודהיסטים. אבל הנתון המפתיע מכולם שמור דווקא למאמינים הנוצרים. 70 מיליון נוצרים חיים בהודו. נתון זה מציב אותה כמדינה השביעית בעולם בגודל האוכלוסייה הנוצרית.
  • הודו היא המדינה השלישית בעולם (אחרי ארצות הברית וקנדה) בשטחי המים שנמצאים בתחומה. הכוונה לשטח הכולל של של נהרות, אגמים וימות פנימיות בשטח המדינה. כמעט עשרה אחוזים משטחה העצום של הודו מכוסים במים.
  • הודו ניצבת במקום השני בעולם בספירת מיני יונקים בסכנת הכחדה. 86 יונקים שמצבם דורש הגנה נספרו בהודו. מקדימה אותה רק אינדונזיה בה נספרו 147 מיני יונקים בסכנת הכחדה.

מתכננים טיול בהודו?

החברה הגיאוגרפית מציעה טיולים מאורגנים להודו ובניית טיולים פרטיים להודו לנוסע העצמאי, ע"י המומחים שלנו למדינות מזרח אסיה.
למידע נוסף התקשרו 03-5639000 או מלאו את הטופס מטה.


צור קשר

כתבות מומלצות

הערים הקדושות של הודו - טיול מאורגן להודו
הודו מזווית אחרת: ערים קדושות

הודו היא מעוז של גיוון דתי, כשקבוצת הדתות הנפוצה ביותר היא ההינדואיזם על זרמיה השונים. כ-80% מהאוכלוסייה בהודו משתייכת לדת זו ובמדינה יש שבע ערים הקדושות לה ולדתות נוספות. בכתבה הבאה תגלו שלוש מן הערים הקדושות ביותר בהודו.
קרא עוד
מידע שימושי למטייל בהודו
מידע שימושי למטייל בהודו

מאת החברה הגיאוגרפית

מידע שימושי למטייל בהודו אודות מזג האוויר, אשרת כניסה, חשמל, מטבע ועוד.
קרא עוד
אתרים נבחרים בצפון ומרכז הודו
אתרים נבחרים בצפון ומרכז הודו

מאת החברה הגיאוגרפית

איפה כדאי לבקר בצפון ומרכז הודו? לפניכם מידע על האתרים המעניינים ביותר באזור הצפון והמרכז, מחבל לדאק והרי ההימלאיה שבצפון, עד חבל רג'סטאן המלכותי וארמונות המהרג'ה.
קרא עוד
טיול מאוגן לדרום הודו: מקדשי מינאקשי במייסור
דרום הודו - לא מה שחשבתם

דרום הודו משופעת בחופים טרופיים יפהפיים לצד ערים תוססות, כפרי דייגים פסטורליים מחד וארכיטקטורה מרתקת של מקדשים וארמונות מאידך. היכנסו לכתבה וגלו מדגם מייצג של יעדים שיגרום לכם להבין: דרום הודו זה לא מה שחשבתם.
קרא עוד
הפסטיבלים של הודו
הפסטיבלים של הודו

מדי שנה נחגגים בהודו עשרות פסטיבלים שונים - מחגים דתיים ועד ירידים ססגוניים בהם סוחרים בגמלים ובפילים. אם אתם מתכננים טיול להודו, ריכזנו עבורכם מידע על כמה מן הפסטיבלים המרכזיים והמעניינים ביותר של הודו.
קרא עוד
טיול מאורגן להודו - אתרים נבחרים בדרום הודו
אתרים נבחרים בדרום הודו

איפה כדאי לבקר בדרום הודו? לפניכם מידע על האתרים המעניינים ביותר בדרום הודו, מהעיר מומבאי המהווה את המרכז הכלכלי של הודו, דרך פונה, בה תוכלו למצוא את האשראם המפורסם של אושו, ועד כפרי הדייגים, הג'ונגלים הירוקים והחופים הלבנים של מדינת קראלה.
קרא עוד
טיול מאורגן להודו - ערים מעניינות בצפון הודו
יעדים מעניינים בצפון הודו

צפון הודו היא יעד תיירותי מרתק, המשלב טבע מרהיב ונופים פראיים עם מונומנטים מהמרשימים בעולם ועם חוויות תרבותיות ורוחניות ססגוניות. אם אתם יוצאים לטיול באזור, יש כמה יעדים שאסור לכם לפספס בצפון הודו. קבלו טעימה מהאזור ומהרוח.
קרא עוד
פסטיבל קומבה מלה
פסטיבל קומבה מלה

הודו הצבעונית, ההומה והתוססת מספקת למטיילים בה אינספור חוויות נהדרות. כמעט בלתי אפשרי להכיל בטיול אחד את כל המראות, הריחות, הצבעים, התרבויות, הטקסים והאנשים המגוונים. פסטיבל קומבה מלה הוא תרכיז ממצה של כל אלה, ודרכו ניתן לחוות את החוויה ההודית על כל חלקיה.
קרא עוד
אתרים נבחרים בצפון-מזרח הודו - טיול מאורגן להודו
אתרים נבחרים בצפון-מזרח הודו

מתכננים טיול להודו? כדאי לשקול ביקור גם בצפון-מזרח המדינה, אזור שנמצא מחוץ למסלולי התיירות השחוקים, אבל למבקר בו צפויה חוויה מפתיעה ומרתקת - נופי ההימלאיה האדירים, תרבות טיבטית ססגונית והעץ הקדוש תחתיו הפך הנסיך סידהרתא גווטאמה לבודהה, לפני יותר מ - 2500 שנה.
קרא עוד
הודו למתחילים – מאיפה כדאי להתחיל?
הודו למתחילים – מאיפה כדאי להתחיל?

נוסעים להודו פעם ראשונה? מצפה לכם חוויה אחרת במלוא מובן המילה. בכתבה זו ריכזנו עבורכם מידע וטיפים חשובים שלבטח יסייעו לכל מטייל חדש בהודו.
קרא עוד
רג'סטאן - ארץ הנסיכים
רג'סטאן - ארץ הנסיכים

רבים רואים ברג'סטאן – "ארץ הנסיכים" - את התמצית של הודו כולה. יש בה אתרים מעוררי השראה, מצודות רמות, ארמונות מפוארים ומקומות, שנדמה שיצאו מתפאורה של סרט עתיר דמיון. אלה ניצבים ליד אגמים בוהקים ובלב מישורי ענק. איפה כדאי לבקר ברג'סטאן? היכנסו לכתבה המלאה.
קרא עוד